Dlouho očekávaný formulář, k němuž upírají zrak OSVČ, je na světě. Finanční správa ve čtvrtek zveřejnila doporučený vzor žádosti o jednorázový příspěvek 25 tisíc korun.

Co vše musíte doložit, abyste podporu dostali?

V první řadě si pojďme říct, že úplně zadarmo ten příspěvek přece jen nebude. Úředníci sice rozvolnili podmínky, aby na 25tisícovou podporu dosáhlo co nejvíce lidí, zároveň si ovšem pro žadatele připravili kulišárnu. Ale popořádku.

Abyste interaktivní formulář nemuseli složitě hledat, našli jsme ho za vás – je přesně TADY.

Máte? Bezva.

Teď ovšem přijde zmíněný háček. Formulář je totiž optimalizovaný výhradně pro operační systém Microsoft Windows 7 a jeho novější verze.

Co to znamená? Zjednodušeně to, že pokud vlastníte stroj s nakousnutým jablkem, pouhým klikem se k němu nedostanete.

Je třeba mít program Acrobat Reader 9.1, případně jeho novější verzi (najdete zde). Až si program nainstalujete (zabere to přibližně pět minut), interaktivní PDF si stáhněte na plochu svého počítače a v tomto softwaru jej otevřete.

Podařilo se? V tom případě už máte takřka vyhráno. Formulář – když se vám ho podaří otevřít – je jinak velmi jednoduchý a přehledný.

Hned v úvodu vyplníte kraj a místně příslušný finanční úřad ke správě vaší daně z příjmu, jemuž budete žádost adresovat. Uvedete osobní a kontaktní údaje. Nezapomeňte ani na číslo svého bankovního účtu.

Posléze zaškrtnete období, za které příspěvek žádáte. Pravděpodobně vyberete variantu „plné částky“, tedy 25 tisíc. Pakliže na ni nárok nemáte, protože jste OSVČ nebyli po celou dobu podpůrného období (od 12. 3. do 30. 4.), zvolíte jiné období a podpora se adekvátně zkrátí. Za každý den, kdy splňujete podmínky, vám náleží 500 korun. Na závěr už jen čestně prohlásíte, že splňujete veškeré podmínky.

Soubor pak zašlete na finančák. Ideálně prostřednictvím datové schránky, ale můžete využít také e-mail. V takovém případě dokument vytiskněte, podepište, naskenujte (nebo vyfoťte mobilem, aby text byl čitelný) a odešlete jej na e-mailovou adresu příslušného úřadu – ne na jinou. Do předmětu uveďte „Žádost o kompenzační bonus pro OSVČ“.

Blahopřejeme. Tímto je žádost podaná.

Ministerstvo financí ujišťuje, že příspěvek vám bude vyplacen neprodleně po zpracování žádosti. Dozvíte se to tak, že vám bude částka připsána na účet.

Podrobné informace o tom, za jakých podmínek máte na příspěvek nárok, najdete v našem přehledném manuálu pro OSVČ.