skip to main content
Breaking News

Unikátní hotel Avion v Brně je konečně hotový. Otevře po dvanácti letech

Více než pět let trvající rekonstrukce funkcionalistického hotelu Avion v centru Brna je hotová. Pokoje jsou vybavené, už chybí jen najít personál. Budova z roku 1928 navržená architektem Bohuslavem Fuchsem na parcele široké pouhých osm metrů se znovu otevře veřejnosti už v březnu.

Hotel je zavřený od roku 2010, v roce 2016 začaly práce na jeho obnově. Otevření je naplánované na březen letošního roku. Jeho majitel Stanislav Berousek přitom plánoval otevření hotelu už na začátku roku 2020, pandemie koronaviru ale jeho plány překazila. V uplynulých dvou letech se tak věnoval vybavení pokojů a interiérovým úpravám.

Vyniká mezi nimi zejména barevná výmalba některých stěn. Modré, žluté a červené tóny doplňují originální práci slavného architekta s prostorem a opakují se i na detailech vybavení jednotlivých pokojů.

„Původně nám i památkáři říkali, ať necháme všechny stěny bílé. Architekt Vladimír Ambroz, který také navrhl vybavení čtyř pokojů, nám ale řekl, že je to nesmysl, protože jde o výtvarnou školu Bauhaus a tam barvy jednoznačně patří. Nechali jsme tedy udělat barevný průzkum a opravdu jsme zjistili, že některé stěny byly barevné,“ uvedl Berousek.

Při rekonstrukci vycházel majitel jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Na schodiště tak umístil podélná zaoblená a kulatá okna, která tam Fuchs původně navrhoval, ale původní majitel hotelu je vyměnil za jiná.

Reklama

Například kovová okna do ulice, všechna schodiště, dřevěné dveře i zárubně jsou ale původní a pouze repasované. Z celé rekonstrukce, která trvala téměř pět let, byla podle Berouska nejsložitější obnova takzvaných magnezitových podlah.

V kavárně a bistru v přízemí bylo obnoveno také okno, které vede do zdi sousedního domu. Původně na tomto místě byla malá proluka a proudilo tudy denní světlo do prostor kavárny. Proluka ale po přestavbě sousedního domu zanikla a z okna je nyní výhled na nevzhlednou zeď, proto jej zakrývá vzorovaný závěs.

Hotel bude mít čtyři hvězdičky a po rekonstrukci nabízí 77 lůžek v 37 pokojích. Zejména pokoje v nejvyšších poschodích nabízejí ničím nerušené výhledy na Brno stejně jako terasa v nejvyšším poschodí. Přístup na ni ale budou mít jen hoteloví hosté.

„Rádi bychom časem zažádali o zařazení mezi takzvané design hotely, musíme ale zjistit přesné podmínky,“ uvedla ředitelka hotelu Maura Manziniová s tím, že první čtyři poschodí hotelu budou veřejně přístupná jako muzeum věnované Bohuslavu Fuchsovi i funkcionalismu a dalším slavným architektům.