skip to main content
Sloupek

Funny Money: Senátor prodal těsně před pandemií akcie za miliony. Prý jednal podle televize

Funny Money je nový sloupek shrnující to nejzajímavější, respektive nejbizarnější, co se děje ve světě velkých investičních peněz. Tedy nikoli v pražském burzovním paláci, ale na Wall Street. Nebo minimálně v londýnském City. S přimhouřeným okem i v Hongkongu a s oběma v Singapuru.

Kdo nekrade, okrádá rodinu. A kdo nevyužije tu a tam trochu neveřejných informací při obchodování, okrádá ji dvojnásob, protože v tomhle případě přece nemusí krást vůbec! Stačí mít jen nastražené uši.

Jestliže ještě před pandemií byl nejpodivnějším úkazem burzovních kruhů bohatý londýnský trader kradoucí obědy v kantýně, během posledních týdnů se pozornost obrátila ke skupince amerických senátorů.

Ti se měli během února, údajně na základě veřejnosti v té době nedostupných informací, postupně zbavovat akcií v souhrnné hodnotě několika milionů dolarů. Ano, nedlouho předtím, než trhy zažily za poslední léta zcela bezprecedentní sešup.

Jedním z bystrých politiků byl i senátor ze Severní Karolíny Richard Burr, na jehož obchodním účtu bylo 13. února vykonáno 33 transakcí na prodej akcií v hodnotě až 1,7 milionu dolarů, tedy přes 43 milionů korun. Burr je shodou okolností i jedním z trojice senátorů, kteří v roce 2012 hlasovali proti tomu, aby byl insider trading explicitně zakázán členům Kongresu. Že prý by se jednalo o legislativu duplicitní!

Shodou dalších okolností je Burr i předsedou senátní Intelligence Committee, která od povolaných na denní bázi dostávala aktualizace stran koronaviru ještě v době, kdy Spojené státy registrovaly jednotky nakažených – ekonomický poradce prezidenta Trumpa Peter Navarro například už na konci ledna varoval, že pandemie může zabít až půl milionu Američanů a ekonomiku stát šest trilionů dolarů.

Sledoval jsem televizi, tvrdí Richard Burr.

Na konci února, kdy prezident Trump směrem k občanům hlásal, že koronavirus je „sezonní záležitost“ a že nejspíše „prostě zmizí“, zastával Burr na veřejnosti obdobný názor. O zcela jiné názory se nicméně dělil se skupinkou vlivných politiků a byznysmenů v rámci privátního Capitol Hill klubu, kde 27. února nevyjadřoval nic než obavy z nadcházející situace. Zkrátka mezi námi chlapci…

Reklama

Na dotaz National Public Radio, jak to s těmi akciemi a možným obohacením se (respektive vyhnutí se ztrátám) na základě neveřejných informací bylo, Burrova mluvčí odpověděla nejdříve jen „lol“.

To je, hands down a pardon za odbočku, naprosto geniální. Jen si to představte:

  • Jak to bylo s tím Čapím hnízdem?
  • Lol.
  • Vy jste opravdu nevěděl, že máte v krabici od vína hotovost?
  • Lol.
  • Kdy budeme vědět, jak přesně živnostníkům pomůžete a kdy?
  • Lol.

Místo toho, aby se politici začali konečně chovat náležitě, by po tomto vzoru mohli každou zvídavou otázku uzemnit jedním dobře mířeným lol. Nejednomu tázajícímu by takto brzy mohly dojít síly a oni by se mohli nerušeně věnovat vládnutí!

Ale zpět k Burrovi. Ten se poté, co se kauza začala šířit médii, nechal slyšet v tom smyslu, že se ničeho nezákonného rozhodně nedopustil a že se o prodeji balíku akcií rozhodoval primárně na základě sledování televizní stanice CNBC.

Vlivný politik, informovaný na denní bázi jako málokdo a s parádní sítí kontaktů, se zkrátka rozhoduje o milionových transakcích těsně před vypuknutím pandemie s ovladačem v ruce. Tak určitě.

Před týdnem ho každopádně kontaktovala FBI, aby jí své konání blíže objasnil, a případem se nyní zabývá americké ministerstvo spravedlnosti. Jeden z investorů hotelové společnosti, jejíchž akcií se Burr včas zbavil, už navíc amerického senátora žaluje. Bude to nepochybně chirurgická práce, kde bude třeba zjistit, jak (ne)obecné informace Burr dostával a tak dále. Celé je to prostě dost šedivé a ošemetné.

Jestli však příslušné orgány prokážou, že se Burr a spol. skutečně insider tradingu nedopustili, bude to zjištění k zamyšlení. Vždyť třeba Gordon Gekko by možná býval vůbec nemusel jít za mříže – stačilo by, aby více sledoval telku…

Disclaimer: Na výše zmíněné řádky nemá být nahlíženo jako na investiční ani životní doporučení.