Celosvětová aktivita u fúzí a akvizic byla v prvním čtvrtletí letošního roku nejnižší za více než deset let. Zájem podniků o uzavírání obchodních transakcí snižovaly rostoucí úrokové sazby, vysoká inflace a také obavy z recese. Hodnota fúzí a akvizic se za první tři měsíce propadla meziročně o 48 procent na 575,1 miliardy dolarů, nebo 12,4 bilionu korun, uvedla společnost Dealogic.
Investiční bankéři a právníci také upozorňují, že tento měsíc rozkolísala a zastavila mnoho obchodů bankovní krize. Ta začala problémem americké finanční společnosti Silicon Valley Bank (SVB), potíže se následně rozšířily i do Evropy. Tam se ukázaly problémy druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, jejíž prodej většímu rivalovi UBS dohodla švýcarská vláda, centrální banka a regulační úřady.
Ve Spojených státech objem fúzí a akvizic ve čtvrtletí meziročně klesl o 44 procent na 282,7 miliardy dolarů, což je více než 6 bilionů korun. V Evropě se propadl o 70 procent na 81,87 miliardy dolarů nebo 1,7 bilionu korun. Hodnota transakcí v Asii a Tichomoří se snížila o 29 procent na 176,1 miliardy dolarů, nebo taky 3,8 bilionu korun.
Prudce klesl celkový počet transakcí s hodnotou více než deset miliard dolarů, a to kvůli makroekonomické nejistotě i kvůli přísnějšímu prošetřování smluv antimonopolními úřady. Mezi největší transakce patřila akvizice biotechnologické společnosti Seagen, zabývající se léčbou rakoviny, farmaceutickým gigantem Pfizer za 43 miliard dolarů. Konsorcium vedené společností Silver Lake pak za 12,5 miliardy dolarů koupilo výrobce softwaru Qualtrics, zatímco firma CVS Health koupila za 10,6 miliardy dolarů poskytovatele primární péči Oak Street Health.