Pouhý týden poté, co Google oslavil čtvrt století existence, bude technologický gigant čelit tvrdým otázkám americké vlády ohledně své dominance v internetovém vyhledávání.

Šéf společnosti i celého konglomerátu Alphabet Sundar Pichai připomenul výročí chvalozpěvem na historii technologického giganta. Napsal o nepravděpodobných úspěších Googlu, jako byla například divoká sázka na Gmail nabízející každému uživateli gigabajt úložného prostoru, ale zmínil i neúspěchy a pochyby.

„V roce 2000 jsme si kladli otázku, jak dlouho web opravdu vydrží?“ uvedl Pichai. „O deset let později se lidé ptali, zda se dokážeme přizpůsobit éře mobilních počítačů a jestli vyhledávání skončilo? Odpověď byla pokaždé stejná: Vždycky jsme se vrátili ještě silnější.“

Přesně týden po zveřejnění jeho „narozeninového“ příspěvku bude Google čelit další těžké otázce ohledně své budoucnosti: zda růst do dnešní monolitické podoby probíhal legálně.

V úterý 12. září se zástupci Googlu vydají k soudu v historické právní bitvě proti americké federální vládě. Antimonopolní kauza by mohla mít dopad na celý technologický průmysl – je případem, který budou sledovat i další giganti ze Silicon Valley.

Spor je prvním soudním procesem v oblasti hospodářské soutěže v moderní internetové éře a nejvýznamnějším antimonopolním případem v oblasti technologií od chvíle, kdy se před více než dvaceti lety střetl s federálními prokurátory Microsoftu.

Tehdy byl tvůrce operačního systému Windows obviněn z využívání dominantního postavení na trhu osobních počítačů k nekalému posílení pozice svého prohlížeče Internet Explorer. Doba se ale proměnila a dnes technologické společnosti pronikají do všech aspektů každodenního života.

„Bude to boj,“ naznačuje Donald Polden, odborník na antimonopolní právo. „Oproti Microsoftu se odehrává na mnohem živějším trhu,“ připomíná.

Jádrem žaloby, kterou v roce 2020 poprvé podalo americké ministerstvo spravedlnosti a několik tamních států, jsou smlouvy společnosti Google s výrobci mobilních zařízení, díky kterým je vyhledávání Google na těchto zařízeních výchozí volbou. Jedná se o velmi lukrativní dohody – v čele s multimiliardovou smlouvou se společností Apple.

Podle žaloby se Sundar Pichai a CEO Applu Tim Cook setkali v roce 2018, aby prodiskutovali spolupráci za účelem zvýšení příjmů. Po schůzce měl jeden ze zaměstnanců Applu napsat svému protějšku do Googlu, že vize obou firem je: „Jako bychom byli jedna společnost.“

Zkouška přichází v období existenčních potíží Googlu. Vzestup ChatGPT od OpenAI zastihl společnost nepřipravenou, což ji přimělo reorganizovat své týmy a urychlit vývoj produktů nejen na bázi umělé inteligence.

Google chce argumentovat tím, že konkurenti jako OpenAI a Amazon jsou tvrdými soupeři. Federální vláda bude zase pravděpodobně tvrdit, že monopolní postavení dává Googlu nespravedlivou výhodu v oblasti nových technologií, jako je i generativní umělá inteligence.

Společnost momentálně zpracovává přibližně devadesát procent všech online vyhledávání ve Spojených státech. Enormní podíl na trhu je pak základem obrovského reklamního byznysu, který Googlu generuje většinu ročního obratu ve výši 280 miliard dolarů – a který ji vynesl na tržní kapitalizaci 1,7 bilionu dolarů.

Společnost už čelí pečlivému dohledu v Evropě. Na starém kontinentu dostala miliardové pokuty za reklamní praktiky a smlouvy na mobilní operační systém Android.

Desetitýdenního procesu se zúčastní i technologické hvězdy. Očekává se, že svědčit bude sám Pichai a řada vedoucích pracovníků dalších partnerů a konkurentů společnosti Google, včetně společností Apple a Microsoft.

Soud má rozhodnout, zda je Google odpovědný za porušení antimonopolního zákona. Pokud tomu tak bude, naváže další řízení o nápravných opatřeních, která by mohla zahrnovat zaplacení odškodného nebo restrukturalizaci společnosti.

Ačkoli je případ přelomovou právní bitvou, už v srpnu soudce Amit Mehta výrazně zúžil rozsah žaloby. Vyřadil její klíčové prvky včetně argumentů, že Google přímo navrhl své vyhledávací stránky tak, aby vytlačily služby třetích stran typu Yelp nebo Tripadvisor.

Soupeři technologického obra budou soud pochopitelně bedlivě sledovat. Richard Socher, šéf vyhledávače You.com, založeného na umělé inteligenci, například doufá ve „zkrocení Googlu vládou“. A upozorňuje na význam zmíněné dohody s Applem. „Zákazníci by si uvědomili, že volba vyhledávače je vlastně na nich,“ konstatuje Socher.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

V posledních letech se velké technologické společnosti staly terčem antimonopolních regulátorů a zákonodárců. Meta – mateřská společnost Facebooku – je dlouhodobě pod drobnohledem kvůli akvizicím konkurentů, jako býval Instagram nebo WhatsApp.

Google není ve středu zájmu amerických antimonopolních úřadů poprvé, ale nikdy dřív nebyl tlak natolik intenzivní. Minulý týden se společnost dohodla s řadou jednotlivých států na urovnání žaloby týkající se jeho trhu s aplikacemi a třicetiprocentní daně, kterou na něm vybírá od výrobců softwaru.

Skupiny na ochranu spotřebitelů proto zdůrazňují, že Google dosud nečelil vážným důsledkům antimonopolních vyšetřování, což ho jen posílilo. „Funguje tak proto, že je v podstatě nezodpovědný,“ prohlásila na tiskové konferenci Sacha Haworth, výkonná ředitelka Tech Oversight Project.

„Máme příležitost změnit internet a vytvořit více možností volby pro lidi na celém světě,“ slibuje si od historického soudního procesu.