Americký vyhledávácí gigant z Mountain View si chce napravit pověst opozdilce v závodech o umělou inteligencí. Spouští projekt Search Labs, který nabídne zkušební skupině uživatelů.

Search Labs umožní testování nových vyhledávacích funkcí na bázi umělé inteligence. Uživatelsky nejsnáze uchopitelnou představuje prvek nazvaný Search Generative Experience, zkráceně SGE.

Namísto toho, že vyhodí odkazy na stránky, které obsahem nejlépe vyhovují hledanému výrazu, vygeneruje vlastní shrnutí tématu. Například na dotaz historie magazínu Forbes vám místo odkazů na webové stránky časopisu nebo záložky na Investopedii či Wikipedii vytvoří referát o tématu a nabídne odkazy k jeho dalšímu studiu.

Pokud by se novinka ujala, má SGE nabito stát se největší změnou v novodobé historii vyhledávání – přinejmenším od dob, kdy Larry Page a Sergey Brin se svým vyhledávacím enginem Google Search navždy změnili webové vyhledávání a způsobili pád několika webových korporací.

Změna přinese mimo jiné masivní dopad na současnou podobu optimalizace stránek pro vyhledávání, tedy SEO. Úloha SEO expertů a expertek by se mohla přesunout od optimalizace klíčových výrazů spíše ke snaze dostat se za každou cenu právě do souhrnu od umělé inteligence. Samotné odkazy, které se začnou řadit až dolů, naopak na významu výrazně ztratí.

Řada uživatelů by se také mohla jednoduše spokojit s tím, co jim umělá inteligence předloží a originální obsah na cílovém webu již vůbec nezkoumat. Pokud by se takové schování uživatelů potvrdilo, byla by to pověstná černá labuť pro obchodní modely stránek, závislé na návštěvnosti z organického vyhledávání.

Mezi další zatím představené funkce patří „Code Tips“, tedy jakýsi pomocník pro líné programátory a progamátorky, který jim skrze komplexní systém založený na jazykovém modelu umožní snadno generovat počítačový kód a opravovat v něm chyby.

Poslední zatím zveřejněnou novinkou je pak jednoduchá funkce „Přidat do dokumentů“, která vezme zvolený odkaz a integruje ho do příslušného Google dokumentu.

Pokud si budete chtít Search Labs vyzkoušet, zatím vás zklameme: přístup je momentálně omezen na Spojené státy a zájemci se musí zapsat na čekací listinu.