Rok po spuštění streamovací služby Google Stadia se jí tento týden dočkali i hráči v Česku. Na papíře zní skvěle: nejnovější hry si díky ní zahrajete i na starých počítačích, stačí vám jen solidní připojení k internetu. A navíc je první měsíc pro nováčky zadarmo. Ale je to skutečně tak výhodná nabídka, která má budoucnost?

Jak se to vezme. Stadia skutečně splňuje vše výše uvedené, co slibuje. Můžete si klidně vzít nepříliš výkonný pracovní notebook a zahrát si na něm přes cloud nový Assassin’s Creed Valhalla nebo od 10. prosince i Cyberpunk 2077, nejočekávanější titul posledních let. Hry běží na serveru Googlu a k vám proudí jen obraz.

Službu jsme zkoušeli a je skutečně velmi pohodlná k používání, stačí se přihlásit přes Google účet a hra se vám spustí přímo v prohlížeči, maximalizovaná na celou obrazovku.

Hrát můžete i se základním členstvím Stadia Base, které je zdarma, ale má omezené rozlišení maximálně v rozlišení 1080p a 30 snímků za sekundu. Oproti tomu placené členství Stadia Pro nabízí 4K rozlišení a 60 snímků za sekundu a k tomu návdavkem několik her zdarma v rámci předplatného – například Hitman 2, Everspace nebo Into the Breach. Stadia Pro stojí 259 korun měsíčně, přičemž první měsíc je zdarma.

Pro nejlepší kvalitu však budete potřebovat připojení o rychlosti alespoň 35 Mb/s

Pro stabilní chod tahle služba od Googlu vyžaduje připojení o rychlosti stahování minimálně 10 Mb/s, pro nejlepší kvalitu však budete potřebovat alespoň 35 Mb/s. Hrát se dá na počítačích s prohlížečem Chrome, vybraných smartphonech s Androidem 10+, televizích s Chromecast Ultra nebo tabletech s Chrome OS. A brzy by se mělo dostat i na iOS.

Asi tušíte, že přijde i nějaký háček, že? Je to tak. Jednak má Stadia omezenou nabídku her, kde sice nechybí hlavní podzimní hity, ale třeba nový remake české Mafie si přes tuto službu nezahrajete.

A především si musíte hry speciálně na Stadii koupit, což mnoho hráčů odrazuje. Ceny na Stadii bývají vyšší než jinde a hru mimo tuto platformu nevyužijete. Pokud byste tedy měli herní počítač a notebook na cesty, na němž byste chtěli Stadii využívat, museli byste si vybraný titul pořídit hned dvakrát, jelikož přenášet ho nelze. 

I proto bylo přijetí Stadie zprvu vlažné. Nepomohl tomu ani nepřesvědčivý start s řadou technických nedostatků. V on-line titulech, například akci Destiny 2, se tak potulovaly jen hrstky hráčů, jelikož hraní napříč platformami není možné. Pokud tak máte přátele, kteří hrají na běžném počítači nebo na Playstationu od Sony, pomocí Stadie se s nimi nepropojíte.

Googlu se nicméně povedlo Stadii postupně vyladit, v dubnu během pandemie začal nabízet tarif Base zdarma a na omezenou dobu také tarif Pro. Tím se povedlo nalákat nové uživatele, poslední statistiky z téhož měsíce mluví o milionu hráčů.

Z původních 14 zemí se navíc v prosinci dostupnost Stadie rozšířila na dvaadvacet států, mezi nimiž jsou i Česko a Slovensko. A to vše v době, kdy hráči po celém světě vyhlížejí zmiňovaný Cyberpunk 2077. Čísla tak nejspíš zase vzrostou, ovšem skutečný úspěch bude záležet hlavně na množství a kvalitě nabízených titulů.

Foto Getty

Situaci Googlu komplikuje i fakt, že mu stále přibývá konkurence. Již před pěti lety se rozběhla betaverze služby GeForce Now od společnosti Nvidia, která na rozdíl od Googlu nebudí takový rozruch, přitom však velmi spolehlivě umožňuje streamování několika desítek her, mezi nimi třeba i českých hitů Arma 3 či Kingdom Come: Deliverance nebo populární série Zaklínač.

Především však umožňuje využívat titulů, které máte zakoupené přes služby jako Steam, Epic Games Store a nově u vybraných her i GOG. Nabízí také členství zdarma, v jehož rámci ale při vyšší vytíženosti služby musíte čekat na hraní ve frontě.

Placený tarif vyjde o něco levněji než u Googlu, na 139 korun měsíčně. GeForce Now funguje na PC, Macu či Chromebooku. Ostrý start měla letos v únoru a stejný měsíc se pochlubila milionem registrací.

Od září pak v betaverzi funguje služba xCloud od Microsoftu. Běží v rámci předplatného Xbox Game Pass Ultimate, které vyjde na 339 korun měsíčně, a nabízí přes stovku her. V rámci bety jde ale službu zatím využívat jen na telefonech a tabletech s Androidem.

Streamovací službu rozjela i Sony, jmenuje se PlayStation Now a v Česku zatím k dispozici není. A svůj projekt chystá také Amazon, nazývá se Luna, ten však zatím mohou zkoušet nyní jen vybraní předplatitelé v Americe. Jak se v tomhle zástupu bude dařit Stadii od Googlu, to se teprve ukáže. Jasný vítěz tohoto klání se zatím nerýsuje, ale z velké konkurence mohou nakonec těžit hlavně hráči.