Až se dnes dopoledne pustí Tomáš Satoranský a ostatní do bitvy o čtvrtfinále mistrovství světa s Řeckem, budou proti sobě mít nejlepšího basketbalistu světa. Absolutní sportovní megastar, jejíž věhlas však v Česku zatím nerezonuje tak jako jinde ve světě. V USA a Řecku z něj ale šílí.

Seznamte se, Jannis Antetokunmpo. Hráč, jehož jméno nedokážete vyslovit, sice není tak slavný jako LeBron James nebo Stephen Curry, ovšem umí velké věci – a také ho po loňské sezoně zvolili jako nejužitečnějšího hráče NBA, což se dá přeložit jednoduše: řecký rodák s nigerijským jménem hrající za Milwaukee Bucks je aktuálně nejlepším basketbalistou světa.

Úspěch v basketbalu s sebou přináší i pěkné peníze – Antetokunmpo, kterého provází přezdívka Greek Freak, je 26. nejlépe placeným sportovcem světa. Za poslední rok vydělal 43,2 milionu dolarů (24,2 milionu na platu a 19 milionů na příjmech od sponzorů). Předběhl tak takové hvězdy, jako jsou třeba pilot F1 Sebastian Vettel, tenista Rafael Nadal nebo fotbalista Gareth Bale z Realu Madrid.

V roce 2016 v Milwaukee podepsal čtyřletý kontrakt, který mu celkově vynese 100 milionů dolarů hrubého. Mimochodem, životní smlouvu mu pomohl vyjednat Alex Saratsis, což je stejný agent, který udělal to samé pro Satoranského, když před dvěma měsíci podepisoval s Chicagem Bulls. Je tu jen drobný rozdíl – český rozehrávač si za tři roky vydělá „jen“ 30 milionů dolarů.

Antetokunmpo se narodil v Aténách v roce 1994 do rodiny imigrantů z Nigérie jako třetí z pěti bratrů. Až do svých 18 let neměl kvůli pravidlu ius sanguinis technicky žádné občanství – ani nigerijské, ani řecké. 

Rodina Antetokunmpových v aténské čtvrti Sepolia

Vyrůstal v chudých poměrech a jako malý musel rodičům pomáhat na ulici prodávat sluneční brýle, hodinky nebo dřevěné sošky. Ve 13 letech začal hrát basketbal v klubu Filathlitikos a o čtyři roky později už nastupoval ve druhé nejvyšší řecké soutěži za mužský tým.

Šéf klubu slíbil rodičům Jannise, že když jejich syn bude hrát za Filathlitikos, najde jim práci. Nadějného basketbalistu a jeho bratry také po každém tréninku posílal na jídlo do své restaurace zdarma.

Druhé podání
Vydání Forbesu Druhé podání

V provinčním řeckém klubu Antetokunmpo vydržel do roku 2013, kdy si ho na draftu NBA zamluvil z patnácté pozice klub z Milwaukee, městě ležícím asi hodinu a půl jízdy na sever od Chicaga. 

Za pět let v dresu Bucks se vypracoval na jednu z hlavních hvězd NBA, čehož si samozřejmě všimly kromě fanoušků a soupeřů i velké firmy včetně Nike. Ta mu platí devět milionů dolarů ročně. Je to veskrze hollywoodský příběh: jako teenager se Antetokunmpo musel dělit o jedny tenisky s bratrem Thanasisem, teď má vlastní model tenisek nazvaný Zoom Freak 1. Jako první evropský basketbalista v historii.

Bratři Antetokunmpovi při představení vlastní řady tenisek Nike Zoom Freak 1

„Všude, kam jdu, se snažím jen dobře reprezentovat svou rodinu a zemi,“ říkal Antetokunmpo v létě při představení svých tenisek v Aténách. Navzdory svému bohatství a slávě zůstává velmi skromný.

Se svými bratry založil nadaci Atetokounmbros, která se stará o děti v komunitě, kde oni sami vyrostli. Zaplatili například výstavbu venkovních hřišť, uspořádali tam dětský turnaj a koučovali jednotlivé týmy. Svůj vděk bývalému klubu Filathlitikos vyjádřil Antetokunmpo také tím, že zaplatil klimatizaci v celém areálu.

Antetokunmpo vs. Satoranský

Věk: 24 / 27

Tým: Milwaukee Bucks / Chicago Bulls

Výška: 211 cm / 201 cm

Váha: 110 kg / 100 kg

Plat 2018/2019: 24,2 mil. dolarů / 3 mil. dolarů

Sponzoři: Nike, Tissot, Hulu / Blažek

Celkový příjem: 990 milionů Kč / 69,5 milionu Kč

Ocenění: MVP NBA 2019 / Basketbalista roku ČR

Počet účastí na All Stars NBA: 3 / 0