skip to main content

Guide to Břevnov: Božské jídlo, zmrzlina i pocit, že jste na venkově

Břevnov má vše, pokud chcete bydlet kousek od centra a přitom chodit s košem jen v teplácích a pantoflích. Zůstává totiž osobitou čtvrtí, do níž ještě nepronikly zlozvyky neosobního velkoměsta. Malý kousek Prahy 6 je obklíčen zelení a prošpikován klasickými hospodami. V posledních letech ale tento pražský venkov vábí i další gastro podnikavce. 

Břevnovem vedou dvě hlavní třídy. Tou hlučnější je Patočkova ulice, dílo monstrózní socialistické výstavby, která se negativně podepsala na vzhledu celé čtvrti. Tou druhou a přívětivější je Bělohorská, břevnovské Champs-Élysées, na kterém najdete veškeré služby, nejlepší espresso, prvotřídní gelato i exotickou kuchyni.

Prohlídku začněte na Malovance, jen patnáct minut chůze od Pražského hradu. Tady stojí hotel Pyramida, jedna z nejošklivějších staveb v Praze a od osmdesátých let neodmyslitelná břevnovská dominanta.

Spodní část Břevnova nabízí hned dva kandidáty na dobré jídlo – šťavnatý hovězí karbanátek v kynuté housce od Fatfuck nebo populární podnik Moje kredenc. V bistru spojeném s obchůdkem pořídíte laskominy na večerní posezení s přáteli i delikátní jedlé dárky pro náročné. Kredenc peče skvělou pizzu z plechu a je dobrou volbou, pokud se chcete rychle najíst. 

Pro dezert se vyplatí vyběhnout dál po Bělohorské. Zmrzlinu vám v Angelatu nandají vrchovatou špachtlí. Díky sousedství se základními školami je Angelato dopoledne klidné, po zvonění se z něj stává živý podnik pro rodiny s dětmi. Snad budete mít štěstí a před gelaterií se bude vyhřívat malý bílý pejsek patřící k podniku. 

Hned naproti otevřela před dvěma lety mini kavárna 20 m². Břevnov tak konečně dostal výběrovou kávu, na niž dlouho čekal. Na místní specialitu – horkou bílou čokoládu s levandulí – rád chodí i grafický designér a foodblogger Taste of Red, Adam Dvořák, který je také břevnovským rodákem. 

„Nejvíc se mi na Břevnově líbí, jak má blízko k přírodě. Je to tichá, klidná čtvrť, a přitom co by kamenem dohodil kousek od historického centra,“ pochvaluje si Adam, též autor ilustrací První vlaštovka.

Reklama

„Břevnovský klášter, Landronka nebo vstup do nejhezčí obory na světě, Hvězdy, jsou místa, která neomrzí. Nejraději chodím právě do Hvězdy nebo do areálu Kláštera, když chci klid a taky proto, že v okolí se usadilo pár žlun zelených. S milovanou ženou pak chodíme na kafe jedině do 20 m² a hned vedle pro kytku do květinářství Pěkné kvítko,“ uzavírá výčet doporučení Adam.

Po nákupu květin se vyplatí z Bělohorské odbočit do strmé Liborovy ulice, kde letos otevřel vinný bar The Winery. Pokud znáte vyhlášenou fine diningovou restrauci The Eatery v Holešovicích, vězte, že za červenými dveřmi břevnovské vinárny stojí sommelier Denis Šindelář alias Kevin s nabídkou příjemně stráveného večera na pražském venkově.

Pokud ale máte v oblibě spíše živou hospodu s dobře vychlazenou Plzní a fotbalem v televizi, nejautentičtějším podnikem je v tomto směru výše položený Hostinec Drinopol, přezdívaný Drináč. 

Zastávka pojmenovaná po tureckém městě je také sídlem dobročinného obchůdku neziskové organizace Cesta domů. Za pár korun tu seženete vintage poklady, porcelán po babičce a další kýčovitě krásné kuriozity. 

Bělohorskou stále vzhůru se nachází to nejlepší z mezinárodní kuchyně. Hned vedle sebe stojí vyhlášená vietnamská restaurace Pho Nam Nam, indický podnik Tandoor a jeden z nejlepších kebabů Tasty Döner. Přes ulici nedávno otevřela IPPA nabízející vysokou cukrařinu – hříšně tučné větrníky i zákusky ve tvaru citronu.

Všechny gastro zážitky je pak možné strávit na některé ze zelených ploch Břevnova. Nabízí se sportovní areál Ladronka, divoká obora Hvězda či malebný Břevnovský klášter.

Právě v sídle mnišské komunity benediktinů vznikl v 10. století první pivovar v Čechách, který byl před pár lety obnoven. Vaří v něm vlastní pivo a vychutnat si jej můžete v Klášterní sýpce. Není lepšího konce než právě tady, pod bazilikou svaté Markéty od Kryštofa Dientzenhofera.

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit Lidových novin.