Ne nadarmo figuruje Český Krumlov již od roku 1992 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho malebné uličky, renesanční atmosféra a nenarušená historická zástavba dostala do kolen nejednoho zahraničního turistu. V Českém Krumlově dokonce v devadesátých letech točila americká produkce film Pinocchio. 

Pokud nevíte, co s podzimními dny, doporučujeme zvážit výlet na jih Čech. Vodáci už odpluli a turistů je ve městě také znatelně méně.

Svoji tour Krumlovem můžete začít vycházkou na zámek, pozdravit medvědy v Medvědím příkopu a dál skrz všechna nádvoří až do zámecké zahrady. Z mostu mezi zámkem a zahradou je krásný výhled na meandr a vnitřní část města, v zahradě zase můžete obdivovat zazimované otáčivé hlediště.

Zajímají-li vás dějiny, ani v tomto ohledu vás Český Krumlov nezklame. Za své dlouholeté historie patřil hned několika šlechtickým rodům. Největší rozkvět zažilo město za vlády rodu Rožmberků, který zde panoval bezmála tři sta let.

Známá postava jihočeských dějin – Petr Vok z Rožmberka však v důsledku zadlužení o Krumlov přišel a ten pak připadl rodu Eggenbergů. Mimochodem, po tomto slavném rodu se jmenuje i místní pivovar. Rod Eggenbergů vymřel počátkem 18. století a na jejich místo nastoupil rod Schwarzenbergů, kteří zde zůstali až do pádu monarchie. Více se ale určitě dozvíte na komentované prohlídce zámkem.

Cestou ze zámku do města nesmíte vynechat Egon Schiele Art Centrum, moderní galerii, která se nachází v renesanční budově bývalého městského pivovaru. V Schielem, jak se lokálně místo nazývá, najdete retrospektivní výstavu, kavárnu, ale i obchůdek s uměním.

K Art Centru patří také Zahradní domek, ateliér Egona Schieleho, který se nachází kousek dál, za hradbami města. Podle vyprávění v něm žil a tvořil nějakou dobu sám Egon Schiele, který byl za nevhodné chování vyhnán z města. Art Centrum navíc podporuje umělce v jejich tvorbě, ti se sem vydávají na stáže. V minulosti se tu své tvorbě věnovali umělci jako Martin Krajc, Roman Týc nebo Toybox. 

Když už budete u Zahradního domku, nezapomeňte navštívit krumlovskou synagogu, která slouží primárně jako centrum pro místní a regionální kulturu. V posledních letech se také nenápadně zařazuje k oblíbeným návštěvnickým atrakcím Českého Krumlova.

Dalším povinným bodem v tomto průvodci je Museum fotoatelier Seidel, které vzniklo na památku Josefa a Františka Seidlových. Fotograf Josef Seidel se v roce 1888 dostal na Šumavu a do Českého Krumlova. Od té doby se zde věnoval portrétní fotografii, ale také focení zdejších krás.

Po smrti Josefa Seidela převzal ateliér jeho syn František a společně zanechali obsahem i rozsahem zcela mimořádné dílo podrobně zachycující jihovýchodní část Šumavy. Dochovaný archiv snímků poskytuje jedinečný materiál pro studium kulturní historie a připomíná pohnuté období první poloviny minulého století včetně složité česko-německé otázky.

Nejeden Jihočech v archivu dohledá fotografie svých předků. Návštěvu muzea můžete zpestřit pořízením fotografií v autentických kulisách ateliéru v kostýmech z dvacátých let (nutné rezervovat předem).

Seminární zahrada naproti hotelu Růže je oblíbeným místem, z něhož je krásný výhled na krumlovský zámek. A pokud stále nemáte dost a bloumání uličkami Krumlova vás neunavilo, vyšplhejte na Křížovou Horu, která se tyčí nad městem.

Historické místo si žádá nocleh v historickém hotelu. Slyšeli jste o Domečku? Přímo u břehu řeky Vltavy čerstvě zrekonstruovaný tři sta let starý dům, který slouží ke krátkodobým pronájmům. V Domečku se snoubí původní materiály a malby s moderními doplňky. Určitě si získá i vaše srdce.

Noc v butikovém hotelu Monastery Garden bude jistě jedinečný zážitek. Čekají vás moderní pokoje s původními prvky v historickém centru Českého Krumlova a především – luxusní snídaně skoro až do postele.

Na večeři a za hudbou vyrazte do Cikánské jizby, kde každý večer hrají romské písně a pozitivnější atmosféru snad v celém městě nenajdete. 

Nedávno otevřené Bistro Topinka zve na topinky po celý den. Bohaté snídaně nebo zábavná malá jídla, to jsou oblíbenci Dariny Křivánkové, šéfky Bistra Topinka. Darinu si můžete pamatovat jako (šéf)redaktorku z časopisů o jídle nebo o filmu.