Býval městem českých královen, baštou husitského odboje i významným kulturním střediskem v době národního obrození. Ale hlavně se v dobách minulých stal „salonem republiky“.

Město Hradec Králové, jehož historie sahá až do roku 1225, mělo štěstí na polohu, ale i na slavné stavitele. Příroda tady kouzlila díky soutoku Labe s Orlicí a městskou krásu mu zase vtiskli počátkem minulého století známí architekti – Jan Kotěra s Josefem Gočárem.

Nejen jim ale vděčí Hradec za svou rozmanitost staveb z období secese, baroka, renesance i funkcionalismu. S nadsázkou lze říci, že může sloužit jako učebnice vývoje architektury.

Pojďme se tedy na chvíli projít uličkami města, které je se svými téměř sty tisíci obyvateli považováno za jednu z nejkrásnějších metropolí země. Mezi její největší dominanty patří se svými dvaasedmdesáti metry bezesporu renesanční Bílá věž.

Svůj název dostala podle zářivě bílého hořického pískovce, ze kterého je postavená. Nejenže nabídne výhled na město a velkou část východních Čech, ale chrání také třetí největší zvon, téměř osmitunového Augustina. Ukrývá v sobě rovněž původní hodinový stroj Josefa Božka i unikátní skleněný model věže. Pro návštěvníky nabízí komentované prohlídky a na svátek svatého Augistina, 28. srpna, se pod věží koná zvonický ceremoniál.

Společně s Bílou věží tvoří nezaměnitelné panorama města i Chrám svatého ducha, který stojí opodál. Gotickou katedrálu dala vystavět královna Eliška Rejčka v roce 1307.

Sakrální památka to neměla jednoduché, stihla ji řada požárů a do dějin zasáhly výrazně i husitské války. Ale protože od roku 1420 patřil Hradec k důležitým centrům husitského hnutí a farář od sv. ducha kněz Ambrož k jeho vůdčím osobnostem, byl kostel jedním z mála, které husité nezničili. Dokonce tu byly údajně uloženy i ostatky jejich vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. V novodobých dějinách, v roce 1997, navštívil katedrálu papež Jan Pavel II.

Z katedrály i z věže se ale vraťme zpátky na zem a zamiřme po stopách architekta Jana Kotěry. Jeho stopy nelze v Hradci minout. Secesní budovu Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží postavili podle jeho návrhu v letech 1909 až 1913 a postupně k ní přidávali další detaily z dílny význačného autora. Třeba světelný stojan na schodiště ve druhém patře nebo velkou fontánu před budovu muzea.

Samotná stavba má symetrickou dispozici. Jan Kotěra založil půdorys na schématu latinského kříže se zkráceným vstupním ramenem. Muzeum je národní kulturní památkou a ve svých sbírkách spravuje asi tři miliony předmětů. Zážitek pak nabízí i možnost projít se v rámci jednoho z prohlídkových okruhů i po terase.

Stejně jako Praha i Hradec má své staré město. Dostat se do něj můžete různými směry, nejznámější pěší spojka je ale klasicistní schodiště Bono publico.

Nedávno prošlo rekonstrukcí a procházku po něm byste si tak neměli nechat ujít. Je bohatě osvícené a ke schodům projdete impozantní vstupní branou. K tomu si můžete pustit třeba hudební skladby českých mistrů od hradecké filharmonie. A když už na schodišti budete, udělejte si odbočku na přilehlé terasy Karla Otčenáška, přístupné od jara do podzimu.

Bez řeky Labe by byl Hradec jako nahý. I díky ní nabízí romantické procházky po náplavkách nebo vyhlídkové plavby s malými parními loděmi Hradec a Královna Eliška. A pokud dostanete hlad, rozhodně byste měli zamířit do Náplavka café & music baru, který vznikl v prostorách funkcionalistické budovy Josefa Fňouka. Kromě jídla si tu užijete i zábavu a celou řadu koncertů.

A u vody ještě chvíli zůstaneme. Za prohlídku totiž stojí i secesní vodní elektrárna Hučák. Těšit se můžete na interaktivní exponáty, laboratoř s pokusy i virtuální realitu. Zjistíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít voda, vítr a slunce a navštívíte i původní strojovnu.

Pro děti je zase lákadlem Obří akvárium. Se svými 130 tisíci litry je největším sladkovodním akváriem v České republice. K vidění jsou ryby i rostliny Jižní a Střední Ameriky. Projdete se podvodním tunelem nebo deštným pralesem a kdybyste náhodou chtěli spočítat, kolik ryb tu žije, tak přes pět set. Atraktivní je i zdejší kavárna, ve které můžete pozorovat akvárium plné dravých piraní.

Na své si v Hradci přijdou ale i dospělí a milovníci piva. Tu nejlepší Plzeň mají podle místních U Lva, Radegast zase U Kobyly. Oba podniky jsou hned vedle zimního stadionu, kde hrají hokejisté Mountfieldu.

A kdo by dostal chuť na regionální pivo, pak Hradecký Klenot mu natočí třeba v restauraci Pivovarské domy na Velkém náměstí nebo v Rodinném pivovaru 713 na Pražském předměstí. Vyzkoušet v něm můžete třeba žitný ležák Venoušek, svrchně kvašené pivo chmelené novozélandskou odrůdou pod názvem Never give up! nebo Úplňkovou IPU.

Na jídlo zase vyrazte do Restaurace Aquarium, preferují tu středomořskou kuchyni, takže vám naservírují mořské plody i neobvyklé druhy ryb. Ale nebojte se, v jídelníčku najdete i českou klasiku.

Originální gastronomií pak zase osloví Duran. Má nejen působivý interiér, ale také báječné dezerty a věhlasná vína z domácí i zahraničí výroby. Monumentální krb pro změnu vévodí restauraci Na Statku, kde si zakládají na kvalitních surovinách a hlavně masu. Pochutnáte si ale i v Šatlavě nebo v Pivovarské bráně.

A protože po skvělém obědě patří dát si lahodnou kávu, stačí zajet třeba do Café Na kole, přímo v centru města Na Velkém náměstí. Ochutnáte kávu z domácích i zahraničních pražíren a cyklisté si tu mohou opravit v případě potřeby i kolo. K zapůjčení je sada na opravu duše i pumpička. Speciality z Irska, Španělska, Maroka nebo Portugalska si vychutnáte v Diverse Café na Gočárově třídě a pestrou nabídku nejrůznějších kávových nápojů najdete v Salieri Café.

A přepadnou-li vás po gurmánských zážitcích výčitky, můžete je utopit při pohybu a půjčit si třeba kolo nebo koloběžku. A nebojte, ve srovnáním s kopcovitým Libercem je Hradec „placka“. Město je protnuté sítí cyklotras a cyklostezek a mezi ty páteřní patří Labská a stezka podél silničního okruhu. A vstřícný je Hradec i k bruslařům. Po šestadvacet kilometrů dlouhé asfaltové stezce se mohou projet třeba až na zámek Kuks.

A jak zakončit den? Co třeba v hradecké Hvězdárně a planetáriu? Stojí na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odkud se otevírá pohled do polabské nížiny i na údolí s rybníky Datlík a Roudnička. Architektonicky výrazný objekt složený z rotačního elipsoidu posazeného na podstavci ve tvaru širokého kvádru vypadá jak přistávající vesmírný koráb. A pozorovat tu mohou návštěvníci oblohu skutečnou i umělou.

A na závěr jeden malý tip. Máte-li rádi festivalovou atmosféru, pak si v kalendáři zaškrtněte 15. až 18. června. To jsou dny, kdy bude Hradec hostit už tradiční festival Rock for People. Exkluzivním hostem na něm bude například americký herec Michael C. Hall, hvězda seriálu Dexter a muzikálu Lazarus Davida Bowieho.

Co si nenechat ujít

Dny řemeslných výrobců v Kolonádě
22 až 23. dubna 2022

Hradecké nábřeží Gurmánů – Chuť jara
7. května 2022, Náplavka, Smetanovo nábřeží

Festival Rock for People
15. až 18. června 2022, Hradecké letiště

18. Mezinárodní nábřeží paromilů
26. až 27. srpna 2022, Náplavka, Smetanovo nábřeží