Hlavní město Španělska stojí trochu ve stínu prosluněné Barcelony, až sem ale přijedete, pochopíte, že rozhodně neprávem. Svou specifickou atmosférou vám absolutně učaruje. Zažijte jaro ve městě, kde místní ožívají až se zapadajícím sluníčkem a umí si to náležitě užít.

Na procházku do parku El Retiro

Dříve tu bývala královská obora, dnes je park oblíbenou destinací pro procházky, sport nebo piknik. Na jezeře El Estanque se můžete projet na loďce. Nevynechte ani návštěvu Palacio de Cristal, kde se pravidelně pořádají výstavy. Hned vedle parku se nachází krásná botanická zahrada, jejíž návštěvu si teď na jaře určitě nenechte ujít.

Na tapas do Mercado San Miguel

Městských tržnic je v Madridu víc, tahle je ale rozhodně nejhezčí a taky nejfrekventovanější. Pořádná tlačenice je tu od otevření až do zavíračky, ale stojí to za to. Dopřejte si tapas a dobré víno a jen sledujte, jak se baví místní. Dát si tu můžete pochutiny od šunky a oliv, přes tradiční krokety a sýry až po ústřice.

Pro pečivo a kafe do Acid Bakehouse

https://www.instagram.com/p/CjHzUxWDfj2/

Až dostanete chuť na kávu a něco sladkého, určitě vyzkoušejte pekárnu Acid. Ve městě mají další dvě pobočky, tahle je ale rozhodně nejstylovější. Kromě chleba tu mají i božské skořicové šneky, mandlové croissanty a další sladkosti. Objednat si můžete ale i něco menšího z menu – třeba sendvič se slaninou a vajíčky.

Na naturální víno do Fun Fun

Naturální vína Madriďané objevili o něco dříve než my v Česku, přesto musíte trochu hledat, pokud dostanete chuť na sklenku oranžového. Mívají je i v lepších kavárnách, jestli ale toužíte po větším výběru, zkuste třeba útulnou vinárnu Fun Fun v jižní části města, jen deset minut pěšky od Plaza Mayor. A pokud dostanete chuť na tapas, tady se o vás skvěle postarají.

Za kulturou do Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía

I když nejznámějším madridským muzeem je Museo Nacional de Prado, za návštěvu stojí rozhodně i galerie s moderním uměním 20. a 21. století. Nachází se v budově bývalé nemocnice z 18. století a vystavuje sbírky umění španělských i světových umělců. Obdivovat tu můžete díla takových jmen, jako jsou Pablo Picasso, Luis Buñuel, Joan Miró nebo Salvador Dalí. 

Na tortillu do Taberna El Buo

Údajně nejlepší tortillu v Madridu mají v taverně El Buo. Ovšem nepleťte si ji s tou mexickou. Španělská tortilla se připravuje jako omeleta z brambor a vajíček, smaží se na pánvi a přidává se do ní často cibule, sýr, šunka neboli jamón nebo třeba houby. El Buo má ve městě čtyři pobočky a všechny jsou tak oblíbené, že rozhodně doporučujeme udělat rezervaci předem.

Na kávu a coworking do Cofi

Kvalitních a krásných kaváren je v Madridu opravdu mnoho. Ve většině z nich je ale taky mnoho lidí, a tak občas musíte volné místo chvíli hledat. Tím spíš, pokud potřebujete pracovat na počítači. Spousta kaváren totiž laptopy povoluje jen v určitou dobu nebo na určitých místech. Tady to zrovna jde. Kávu mají skvělou a v nabídce nechybí ani snídaně nebo svačinky. 

Na sherry do La Venencia

Tenhle bar je oblíbený jak u místních, tak u turistů. Mají tu vyhlášené sherry, což je speciálně připravované víno metodou zvanou fortifikace. Do vína se přidává destilát a často taky cukr nebo karamel. Pokud máte chuť na dvojku bílého, připravte se, že sherry je něco úplně jiného. Svou chutí připomíná opravdu spíš destiláty, a to od suchých přes sladké až po ty opravdu výrazné. A pozor, nesmí se tu fotit.