Pokud hledáte místo, kam starosti nedosáhnou, plné okouzlujících panoramat, blankytně modrého moře, michelinských restaurací a prosluněných vinic, na Maltě jej najdete.

Za pravdu by nám dal Steven Spielberg, který se do středomořského souostroví zamiloval při natáčení snímku Mnichov. Nebo Její Veličenstvo královna Alžběta II., která tam prý strávila nejkrásnější měsíce po svatbě.

Medový ostrov, jak se mu kvůli jedinečné pískovcové architektuře přezdívá, je dosažitelnou destinací, kam i v lednu utečete za sluncem.

Je to země, která má na světě největší koncentraci michelinských restaurací na obyvatele a oceníte ji i v případě, pokud jste milovníky potápění či fotbalu. Jde totiž o tradiční fotbalovou destinaci, kde se středoevropské kluby každoročně připravují na letní sezonu.

Kde spát?

Iniala Harbour House

Na celé Maltě s jistotou nenajdete ubytování, kde byste se vyspali stylověji. Místo s výhledem na pobřeží ve městě Valletta, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, sloužilo během druhé světové války jako sklad munice.

Butikový hotel s dvaadvaceti designovými pokoji navrženými tureckým studiem Autoban začal vznikat až v roce 2015. V budově ze sedmnáctého století najdete vše – od vyhřívaného bazénu, lázně ve starobylých klenbách přes soukromou hotelovou jachtu až po sklepení s fantastickými maltskými víny.

Za jednu noc v tomto architektonickém skvostu přitom nezaplatíte ani 300 eur, v prezidentském apartmá s několika pokoji i soukromým barem přespíte mimo sezonu už za tisíc eur.

Foto Iniala Harbour House

The Phoenicia

Nejikoničtější hotel na celé Maltě, který svou slávu získal i díky Jejímu Veličenstvu. Právě tam totiž královna Alžběta II. často pobývala a účastnila se tamějších bálů. Majestátní stavbu, která představuje vše, co byste čekali od pětihvězdičkového hotelu, najdete hned u Tritonovy fontány – hlavního místa pro setkávání se ve Vallettě.

Kde jíst?

V zemi, kde najdete michelinskou restauraci téměř na každém rohu, by byl hřích právě takovou nenavštívit. Ochutnáte zde výtečnou kuchyni podobnou té italské.

Překvapivým protagonistou maltské kuchyně je však králík připravený na víně, který se sluší a patří zapít – čím jiným než vínem. I přes všudypřítomné vinice je však opravdu maltského vína vcelku poskrovnu, jako ambiciózní cestovatel po něm proto budete muset trochu zapátrat.

Foto Iniala Harbour House

ION Harbour

Restaurace na střeše už zmíněného Iniala Harbour House, kterou, i kdybyste v hotelu nebydleli, stojí za to navštívit. Pánem kuchyně je zde známý šéfkuchař Alex Dilling, díky kterému získal podnik svoji michelinskou hvězdu ani ne šest měsíců po svém otevření. Pokud hledáte opravdový kulinářský zážitek s nádherným výhledem na přístav, tady jste správně.

Noni Restaurace

Dalším michelinským skvostem je restaurace Noni. Kuchyni zde vede sympatický šéfkuchař Jonathana Brincatase přezdívaný Noni, který si dal za cíl modernizovat tradiční maltská jídla a prosadit Maltu jako nejžhavější kulinářskou destinaci.

Svůj podnik si proto otevře na ulici, která je ve Vallettě synonymem pro jídlo a pohostinství už téměř tři staletí. Prostory, ve kterých kdysi sídlila pekárna nebo oblíbený jazzový bar, připomínají historickou tradici dodnes. To, co zde okusíte, bude však vše, jen ne tradiční.

Taproom

Pokud místo michelinských restaurací hledáte spíš neformální, pořád ale stylový podnik s výtečným jídlem, zastavte se v restauraci Taproom. Interiér mluví v této restauraci s převážně italskými pokrmy za vše.

Ta Rosina

Skrytá perla, kterou nenajdete v žádných průvodcích. Malá restaurace Ta Rosina je vyhlášená poctivou domácí kuchyní, kterou si zamilovali i Brad Pitt s Angelinou Jolie. Během natáčení filmu By the sea zde prý často jedli, a pokud se na ně majitelky zeptáte, ráda vám povypráví všechny pikantní historky.

Restaurace Ta Rosina
Foto archiv restaurace

Jídelní lístek zde nenajdete, podává se vždy to, co majitelka a zároveň šéfka kuchyně zrovna uvaří. V přátelské atmosféře se nají jen deset lidí, proto si předem udělejte rezervaci.

Co nevynechat?

Na Maltě paradoxně neprohloupíte, ani když se rozhodnete jen tak bez cíle toulat se uličkami.

Ostrov nabízí neobyčejné spojení kultur, přírody i kulturních památek. Na svých procházkách tak potkáte prehistorické kamenné chrámy, vinice, pískovcové domky i prvky britské architektury. Kromě tradičních turistických míst však Malta nabízí spoustu vyžití, které v průvodcích jen tak nenajdete.

Fotbal!

Malta je velmi oblíbeným místem zimních příprav fotbalových klubů. Pravidelně tam tak potkáte spoustu týmů, posledních několik let se navíc na Maltu jezdí připravovat i mnoho výběrů z tuzemska – Tipsport na souostroví dokonce v posledních letech pořádá přípravný turnaj nejen pro české týmy, Tipsport Malta Cup.

Na zápasy se navíc dostanete bez problému i bez vstupenky, pokud tedy na Maltě budete právě v lednu, nebojte se zavítat na národní stadion Ta‘ Qali.

Vinařství Mar Casar

O skvělá vinařství na Maltě není nouze. Jedno nevšední najdete v kopcích na jihozápadě Maltského ostrova. Přivítá vás tady výstřední majitel vinic, Mark Cassar, který si vinařství kdysi otevřel jako lék na svou depresi a vyhoření. Byl tehdy jedním z prvních vinařů na Maltě, kteří se soustředili na naturální vína, dnes vyrábí i vína s příměsí cbd.  

Gracy’s Arts & Supper Club

Foto: Gracy’s Malta

V samém srdci hlavního města Malty, Valletta, najdete také ne tak známý podnik – restauraci a soukromý klub Gracy’s. V nádherném paláci ze 17. století sídlí od pradávna sportovní klub státních úředníků, který s sebou díky britskému vlivu nese na Maltě dlouholetou tradici i prestiž.

Dnes slouží budova především jako místo setkávání soukromého klubu, do kterého patří především podnikatelé, významní státníci a ministři. Do prvního patra se tak dostanete pouze jako doprovod jednoho z členů klubu, stylová restaurace v přízemí klubu je však přístupná i veřejnosti.