Možná není až tak kosmopolitní a bohémská jako Tanger, ani tak ekonomicky důležitá jako Casablanca, zato tu zažijete typicky barevné Maroko snoubící se s moderním stylem a přístupem.

Maroko patří k nejpestřejším zemím na světě. Nabízí vysoké a rozlehlé hory i překrásné pláže, najdete tu autentická místa i velmi moderní a luxusní hotely, restaurace či kavárny.

Zároveň jde o velmi bezpečný způsob, jak poznat arabskou kulturu v její nejkrásnější podobě. A právě teď si zaslouží vaši pozornost víc než kdykoli předtím.

Možná jste si po nedávném zemětřesení všimli, že se nerozjelo mnoho sbírek shánějících finance na opravu poničených domů i památek. Maroko naopak vyslalo jasný vzkaz: Prostě přijeďte a užijte si to tady. To je nejlepší způsob, jak nám pomůžete.

A začít s tím můžete v Marrákeši, městě, které bylo epicentru zemětřesení nejblíž. Jeho následky jsou však patrné jen na několika málo místech a služby zase fungují jako kdykoli jindy.

Marrákeš sice není na pobřeží, jinak tu ale najdete všechno zmíněné. I do zmíněných hor je to odtud kousek. Pestrobarevné město je známé především pro své bohatě zdobené paláce a další historické památky, jako je slavný palác Bahia nebo hlavní mešita Kutubíja, jejíž minaret ční nad celé město a jejíž oranžová barva udává tón architektury celého města.

Typický orientální styl ctí i zdejší luxusní hotel La Mamounia, i když se v něm prolínají andaluské vlivy a art deco detaily. Kromě několika restaurací v něm najdete třeba i čajový salonek slavného francouzského cukráře Pierra Hermého, na který dohlíží majestátní křišťálový lustr české sklářské značky Lasvit. Druhá světelná instalace s českou stopou visí ve zdejší restauraci L’Italien.

Tradiční samozřejmě zůstává celá medina, tedy staré centrum města, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud si její kouzlo chcete užít dosyta, ubytujte se v některém z místních rijádů, což jsou typické marocké domy se zdobnými vnitřními zahradami a většinou i bazénem – Airbnb je jich plné.

Dokonce i v medině už ale narazíte na moderní vlivy. Občas stačí jen trochu odbočit z tržiště a potkáte kavárnu, která sice ctí marockou estetiku, ale je tu jasné, že mladí místní lidé, kteří ji provozují, už nechtějí budovat žádný skanzen, ale naopak budují podniky, které obstojí i v mezinárodním srovnání.

Zkuste třeba Café Des Epices. Můžete tu sedět buď přímo na ulici, v patře nebo na střeše, a vybrat si tak, jak daleko od hlučícího davu zrovna chcete být.

Velmi oblíbený už je také sesterský podnik Le Jardin s mnoha stylovými zákoutími, kam můžete zajít na skvělou snídani, oběd i večeři a v příjemném vnitrobloku proměněném na divokou zahradu najdete příjemný stín. Na koktejl se pak stavte v Le Kilim.

Při každé návštěvě tu ale už určitě narazíte i na úplně nové podniky. Jen za uplynulé dva měsíce tu vyrostla třeba několikapatrová restaurace s překrásnou střešní terasou Le Slimana.

Nový a opravdu dechberoucí je také Pétanque Social Club, který byste zvenčí téměř minuli. Není označený a skrývá se za celkem nenápadnými dveřmi.

Za nimi však objevíte nejprve úžasnou zahradu, uvnitř se pak nachází ještě několik různých místností, každá úplně jiná, a tak si můžete vybrat, zda máte zrovna dnes chuť sedět spíš v cigar baru, knihovně, grunge baru nebo italsko-marocké trattorii.

Marrákeš je město Yvese Saint Laurenta, proto pravděpodobně nevynecháte jeho muzeum, které pochází z roku 2017. Studio KO jeho budovu navrhlo s citem tak, aby krásně ladila s okolní historickou architekturou. Bývají tu i výstavy světového současného umění.

Každý návštěvník Marrákeše zřejmě zamíří i do zahrad Jardin Majorelle u Saint Laurentova někdejšího domu. Není divu, jsou překrásné, ale v sezoně přeplněné a samotné Yvesovo sídlo trochu nesmyslně zabírá berberská expozice a obchod se suvenýry, původní prostory tu bohužel neuvidíte.

Zklamání si však můžete vynahradit třeba v Muzeu fotografie, které představuje nejslavnější marocké fotografy a prostřednictvím jejich díla též marockou historii. Zajděte také do muzea Dar Si Said – dozvíte se něco o místní kultuře a v úžasných místních zahradách můžete vstřebávat všechny dosavadní zážitky.

Z Marrákeše zřejmě nejde odjet, aniž byste si koupili některý z překrásných koberců, vlněných polštářů či dek, barevnou keramiku či typické kožené pantofle. Ledacos jistě seženete na známém náměstí Jemaa el-Fna, které se každý večer mění v obrovskou tržnici.

Ve městě ale vznikají také příjemné concept story s kousky od místních designérů nebo třeba s typickými oudovými vůněmi. Nákupy oblečení zde mohou být příjemnější než handlování u pouličních prodavačů.

Marrákeš znovu potvrzuje, že je místem, kam se budete chtít vracet a kde vám bude čím dál příjemněji.