Je srdcem Českého ráje a rájem šperků a drahého kamene. Ale pozor, hrozí, že kdo do něj jednou zavítá, bezhlavě se zamiluje. Tak jako já.

Počtem obyvatel je Turnov čtvrté největší město Libereckého kraje, rozlohou se ale řadí až na páté v semilském okrese. I když to není žádná metropole, jeden den vám na jeho návštěvu stačit nebude.

Tipů, co si nenechat ujít, je celá řada. Tak kde začít? Co třeba historií? K té má Turnov rozhodně co říci, vždyť letos slaví 750 let od svého založení rodem Markvarticů. Městem protéká řeka Jizera, která ho vlastně i rozděluje – na jeho levém břehu (ve směru toku) leží historická část, na tom pravém zase novodobější.

Centrem té historické je náměstí Českého ráje. V jeho horní části nemůžete minout kostel sv. Františka z poloviny sedmnáctého století. Památka, kterou dvakrát poničil požár, byla několikrát přestavěna. Tu poslední podobu má z počátku devatenáctého století a její průčelí zdobí portál s kamenným erbem rodu Valdštejnů.

Pokud vás zajímají sakrální památky, nebojte, tenhle kostel není v Turnově jediný. Procházkou dojdete ještě ke kostelu sv. Mikuláše nebo k chrámu Narození Panny Marie.

Ten patří mezi největší novogotické chrámové stavby ve střední Evropě a vznikl na místě bývalého kláštera vypáleného husity. Když budete pozorní, všimnete si jedné zvláštnosti. „Chrám má neproporční věž, nikdy se nedostavěla, takže místo ní je střecha, která tam původně být neměla. Lidé už si na to ale zvykli,“ říká architekt Václav Hájek, který v Turnově pořádá Dny architektury.

Minout byste rozhodně neměli ani židovskou synagogu. Jako jediná z kraje přečkala nacistickou okupaci. Zajímavá je i proto, že je vystavěna z kamene uvnitř bloku domů židovské čtvrti. Zvenčí z ulice je téměř neviditelná.

info Foto Hadonos / Wikimedia Commons (Attribution-Share Alike 3.0 Unported)
Foto Hadonos / Wikimedia Commons (Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Jdeme dál. Víte třeba, že Turnov je centrem granátů? Svou vlastní expozici tu v Galerii Granát představuje stejnojmenné družstvo, které je tradičním výrobcem těchto originálních šperků, a to už 66 let. Uvidíte třeba největší nalezený český granát z roku 2015, dozvíte se, jak se drahokam těží a jakou technikou brousí. Bez nového šperku je odsud těžké odejít.

Kromě granátu se může Turnov pyšnit i sbírkou nerostů, drahokamů a šperků, které vznikají na šperkařských sympoziích. Najdete je v Muzeu Českého ráje, nedaleko náměstí, ke kterému v uplynulých letech přibyla ještě expozice horolezectví. Výjimečná a interaktivní výstava je jedinou stálou svého druhu v České republice a rozhodně si na ni vyčleňte dostatek času.

Ale pokud se vám chce jen tak bloumat ulicemi a hledat architektonické skvosty, má Turnov co nabídnout. Za tou novodobější tváří se ale musíme přesunout na pravý břeh Jizery, k vlakovému nádraží. Hned po výstupu z vlaku nebo autobusu vašemu pohledu tenhle nárožní trojpodlažní dům v Nádražní ulici prostě neunikne.

Rodinný dům Ladislava Ducháčka, majitele továrny a obchodu s pianiny, vynikl hlavně po šetrné rekonstrukci, která proběhla v minulých letech. Nádvorní strana nabízí zachovalé dřevěné otevřené pavlače, a i když byl postaven v duchu modernismu, nese znaky kubismu a doznívající secese s prvky art deco.

info Foto Národní památkový ústav
Foto Národní památkový ústav

„Architekt Vladimír Krýš se v Turnově zase postaral o tvář několika funkcionalistických domů,“ upozorňuje Hájek. Jedním z nich je třeba vila turnovského kamnáře Antonína Žáka, jejíž fasáda je poskládaná z jednoduchých čtvercových a obdélníkových geometrických tvarů.

Další funkcionalistickou vilu si architekt Krýš postavil sám pro sebe, v Nádražní ulici. A jeho rukopis v lokalitě Hruštice nese i Loumova vila anebo Husův sbor nad náměstím Českého ráje. Dominantou kostela se zvonicí je čtyři metry vysoký rubínový skleněný kříž od Zdeňka Juny.

A důležitou funkcionalistickou stavbou, za kterou už ale architekt Vladimír Krýš nestojí, je také dům Baťa. Dvoupatrová zaoblená nárožní budova je dílem architekta Vladimíra Karfíka, velmi nápadně připomíná budovu Bati v Liberci a je téměř totožná s Obchodním domem v Ústí nad Labem.

Dnes už se v ní obuv neprodává, zajít si sem ale můžete na jídlo. Dům u Bati nabízí ve svém občerstvení snídaně i obědy, v café baru si zase můžete vychutnat dobrou kávu nebo aperitiv.

P.H. Excel
Vydání Forbesu P.H. Excel

A když už jsme u toho jídla, pojďme si na chvíli od prohlídky města odpočinout a dát si něco dobrého. Kde? Kromě Bati můžete zkusit i něco netradičního. Třeba v Pukū Bistru ve Skálově ulici, kde ochutnáte i mezinárodní kuchyni.

Anebo zajděte do Bistro Kafe Kytka v ulici Na Sboře. Čeká vás tu třeba ramen, vietnamský nudlový salát či filírovaná kotleta. A nechte si místo i na dezert, vybrat si je můžete i v Kytce anebo se projít kousek za náměstí do Cafe Panorama. Nejenže tu mají skvělou výběrovou kávu, ale ještě se u jejího popíjení pokocháte výhledem na údolí Jizery z terasy.

Vytrávit vám pak může přímo u řeky. Sejít po schodech se k ní dá třeba pod Palackého mostem anebo zajeďte do Dolánek, kde bývalo kdysi přírodní koupaliště. A jestli do té doby nedostanete hlad, ale třeba jenom žízeň, zastavit se můžete v Ábelově mlýně. Vyhlášená restaurace, kde vás i  ubytují, se nachází nedaleko zámku Hrubý Rohozec, a tak doporučuji její návštěvu spojit i s prohlídkou památky.

On totiž Turnov je skutečně pravým srdcem Českého ráje. Leží v samém centru chráněné krajinné oblasti, a v jeho bezprostřední blízkosti se tak nachází Hruboskalské skalní město se stovkami pískovcových věží, hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála.

„Nezapomenutelným místem je Kopicův statek a skalní galerie. Natáčelo se tu také množství pohádek. Na Valdštejně Princ Bajaja nebo Anička s lískovými oříšky či jedna epizoda ze seriálu Arabela. Kousek od Turnova jsou i Betlémské a Klokočské skály. A zdejší skalní hrad Rotštejn se stal i vstupem do pekla v pohádce S čerty nejsou žerty,“ prozrazuje Eliška Gruberová, ředitelka organizace Turnovské památky a cestovní ruch.

info Foto Jan Baborák / Unsplash
Foto Jan Baborák / Unsplash

Tak vidíte. Varovala jsem vás, že jeden den v Turnově stačit nebude. A to jsme ještě nezmínili Maškovu zahradu s krásným moderním koupalištěm anebo zimním stadionem či cyklostezku podél Jizery.

Počítejte s tím, že tohle město je dost návykové a donutí vás se do něj pravidelně vracet. Protože kdo jednou ráj okusí, už nechce jinak.