skip to main content
Byznys

Gumový král z Polska a jeho zlaté prsty. Příběh akcie, která za rok vystřelila o 7000 procent

2 minuty čtení

Na sever od nás se mu přezdívá Gumový král. Wiesław Żyznowski totiž vlastní fabriku na latexové a lékařské rukavice – a posledních pár týdnů skutečně kraluje. Kromě svého pětiprstého impéria taky polské burze, na které patří akcie jeho firmy Mercator Medical mezi nejvýnosnější tituly v historii. Za poslední rok totiž cenné papíry s tickerem MRC kotované ve Varšavě dokázaly vydupat růst o závratných 7637 procent.

Mercator Medical za to vděčí hlavně pandemii koronaviru a tomu, jak po celém světě raketově zvedla poptávku po zdravotnickém materiálu a ochranných rukavicích. Roky se totiž Żyznowského byznys potácel na hranici ziskovosti a žádný zlatý důl to nebyl – ačkoli společnost prodávala rukavice a zdravotnický materiál do desítek zemí světa.

Akcie firmy, které před týdnem prolomily hranici 400 zlotých, se ještě loni v říjnu vyprodávaly za pět a půl zlotého.

Když Żyznowski před 14 lety koupil svoji první továrnu na latexové rukavice v Thajsku, nic nenasvědčovalo tomu, že to bude jeho jízdenka do elitního klubu nejbohatších lidí světa. Spíš naopak.

Během 10 let sice Żyznowski výrobní kapacity Mercatoru v Thajsku ztrojnásobil, ani růst produkce se ale na číslech v závěrce nebo hodnotě společnosti na burze nijak výrazně neprojevil. Trpělivost se však v tomhle případě vyplatila – i když Żyznowského vítězství muselo přiletět na křídlech černé koronavirové labutě.

Reklama

Jen za druhé čtvrtletí letošního roku už Mercator Medical dosáhl zisku 54 milionů dolarů, tedy skoro 1,2 miliardy korun. To je čtyřnásobek kumulovaných zisků společnosti za celých uplynulých 10 let.

Na konci července, kdy byly akcie Mercatoru úplně nejvýš, přesáhla hodnota společnosti miliardu dolarů a Żyznowského firma se před týdnem dostala až na tržní kapitalizaci 1,14 miliardy – tedy přes 25 miliard korun.

Aktuální vydání magazínu

Żyznowski, který je původně vystudovaný filozof s doktorátem, vlastní v Mercatoru v současnosti 76procentní podíl. Díky tomu jeho jmění v posledních týdnech vyskočilo nad 700 milionů dolarů. I když na forbesovský seznam miliardářů s majetkem přesahujícím miliardu dolarů to ani díky koronavirové infuzi zatím nedotáhl, nakročeno má pěkně.

Navíc už padlo rozhodnutí, že Mercator letos po dlouhé době vyplatí dividendu, takže se Żyznowski bude mít ještě lépe. Prodat svůj tříčtvrteční podíl ve společnosti se nijak brzo nechystá – naopak plánuje další expanzi.

„Během války je potřeba se připravit na mír. Takže teď pracujeme na strategii, jak zvládnout dobu po pandemii, až se nám podaří covid-19 zkrotit,“ popsal Żyznowski agentuře Bloomberg.

V Thajsku chce Żyznowski rozšířit fabriku a rozvíjet výrobu dalších ochranných pomůcek. Už teď firma vyrábí a prodává jak roušky, tak pláště, návleky a kombinézy pro zdravotníky. Spolu s rukavicemi je prodává v 50 zemích světa, na všech kontinentech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama