skip to main content

Habemus papam! Nový papež na HBO kamarádí s Marilynem Mansonem

3 minuty čtení

Pokud máte pocit, že se momentálně kouří ze Sixtinské kaple prakticky nonstop, nejste na omylu. Po Dvou papežích na Netflixu se svým projektem z Vatikánu hlásí i HBO. Dlouho očekávaný Nový papež navazuje na čtyři roky starou minisérii

Reklama
Mladý papež, v níž se stal hlavou katolické církve Jude Law.

V pokračování ho nejprve nacházíme v kómatu, a tak dostává nástupce, kterého hraje John Malkovich. Z těchto dvou papežů by ale dva páprdové z Netflixu v kómatu skončili také.

Už v úvodních titulcích se svůdné jeptišky svíjejí u neonového kříže, kardinálové po sobě touží v erotickém dusnu a do toho se vtipkuje o Meghan Markle, která je podle nové hlavní postavy mimořádně „otravná“.

Nových devět epizod opět režíroval bujarý Ital Paolo Sorrentino, jenž v nejmenším státě na světě znovu rozehrává boj o moc i o povahu víry, který místy vypadá jako surrealistická fashion story. V Mladém papeži ale opulentní vizuál nebyl manýrou, tvůrce v něm ani nechtěl provokovat katolickou honoraci. Naopak kázal promyšlený, hluboce lidský příběh o hledání citu.

Lawův papež Pius XIII. totiž klamal tělem. Jeho krásná, mladistvá tvář slibovala, že určitě bude progresivním liberálem, nakonec ale všechny překvapil jako tvrdý konzervativec, který od svých oveček vyžadoval absolutní zbožnost, nikoli chození do kostela pouze o víkendech.

Odmítl se stát tváří vatikánského merchandisingu a naopak si až labužnicky užíval svoji absolutní moc, o níž dokázal vtipkovat. „Vím, že jsem neuvěřitelně přitažlivý, tak na mě necivte,“ mrkal Law do kamery.

Extrémního, nevypočitatelného lídra, který měl možná nadpřirozené schopnosti, zastavila až podivná srdeční příhoda, po níž začíná aktuální Nový papež. Šedá vatikánská eminence, kardinál Voiello (Silvio Orlando), chce situaci rychle vyřešit, a tak donutí konkláve zvolit kandidáta, kterým podle něj půjde lehce manipulovat.

Není jasné, zda si Sorrentino střílí ze současné hlavy katolické církve.
Reklama

Jenže přitroublý františkán si „uvědomí svoji moc“ a rozhodne se otevřít Vatikán uprchlíkům a rozdávat církevní bohatství. Jeho ostentativní dobrota je paradoxně zlomyslná, protože chce svojí otevřenou náručí primárně naštvat staré vatikánské struktury, které nutí odevzdat zlaté řetězy. Není jasné, zda si tak Sorrentino střílí ze současné hlavy katolické církve, nicméně františkán scénu brzy opustí.

Voiello se tak se svým týmem včetně píáristky Sofie (Cécile de France) vydává na anglická vřesoviště na rozlehlé panství, kde chce přemluvit umírněného kardinála Johna Brannoxe, aby se stal papežem.

Malkovichův Brannox nemá takovou jiskru jako Lawův Pius, na rozdíl od něj totiž papežem být nechce. To ale neznamená, že jeho depresivní, bohatý intelektuál, kterého jeho rodiče viní ze smrti bratra dvojčete, neskrývá tajemství.

Brannox je prudce inteligentní, zároveň se však píáristky ptá, zda bude moci jako papež potkat svoje oblíbené celebrity jako Sharon Stone nebo Marilyna Mansona (oba se v seriálu objeví). Ve druhé epizodě mu dokonce volá Meghan Markle, aby jí poradil, jak má vévodkyně nakombinovat barvy svého outfitu.

„Myslí si, že jsem gay. Chce být influencerkou, ale nezná ani barevné kombinace,“ stěžuje si na ni Brannox ve vtipu, který mohl být klidně napsán včera.

Brannox se ve druhé epizodě papežem skutečně stane, jeho úloha v příběhu je ale zatím nejistá. I proto, že Pius se z kómatu probudí, jak naznačuje trailer. Vatikán však v seriálu nebude řešit jen jejich střet, ale třeba i terorismus nebo šikanu jeptišek.

Zároveň nepřestává jít o dílo, které nechce příliš komentovat současné problémy církve a spíše v jejích nejvyšších patrech rozehrává obecnější studii moci. Kdyby Voiello nebyl kardinál, klidně by se uchytil v týmu Silvia Berlusconiho v Sorrentinově snímku Oni a Silvio.

Režisérův Nový papež se odehrává ve světě ještě uzavřenějším, než je vysoká politika, přesto se do něj lze bez problémů ponořit. Někteří církevní hodnostáři už proti novince protestovali, to ale spíše značí její nepochopení. Mladý ani Nový papež nezesměšňují víru samotnou, naopak před její tajemnou silou často poklekají.

Jedna z nejsilnějších scén první epizody ostatně nahlíží do myslí kardinálů, kteří mají volit papeže a ve voiceoveru se ozývají jejich přání. „Chtěl bych papeže, který umožní kněžím sňatky,“ myslí si jeden z nich. „Chtěl bych papeže, který mě pošle rovnou do pekla za to, co jsem udělal dětem,“ dodává jiný. „Přál bych si Svatého otce, který se bude podobat otci, jehož jsem nikdy nepoznal,“ vyznává se třetí.

Jaký Nový papež skutečně bude, není po prvních dílech úplně jisté, už teď je to ale boží podívaná.

Reklama
Reklama