Před dvaceti lety, přesně pátého listopadu 2001, se konala v Londýně premiéra prvního dílu generačního megahitu Harry Potter a Kámen mudrců.

Příběh o malém čaroději a jeho přátelích ze školy kouzel v Bradavicích, který přiměl celou generaci dětí hltat knihy místo počítačových her, přišel do kin už čtyři roky po vydání prvního dílu v knižní podobě. 

Kámen mudrců za dvacet let vydělal téměř miliardu dolarů a jde o druhý nejúspěšnější díl z filmové série. První místo z této kouzelnické sedmičky (vlastně osmičky, poslední díl rozdělili tvůrci do dvou filmů) o chlapci s jizvou na čele drží druhá část Relikvie smrti. Ta zatím vydělala přes miliardu a čtvrt dolarů a drží třináctou příčku na seznamu nejvýdělečnějších filmů.

Ostatně celá potterovská série je s 9,2 miliardy dolarů, tedy asi 193 miliardami korun, třetí nejvýdělečnější filmovou sérií všech dob. Předehnali ji jen stejně kultovní Star Wars a snímky Marvel Comics, oslovující mnohem širší publikum.

Ani sama J. K. Rowling na tom není špatně. Ačkoli vydala poslední díl kouzelnické ságy o Harrym Potterovi už před čtrnácti lety, pořád je druhou nejlépe placenou spisovatelkou na světě a podle amerického Forbesu je 28. nejbohatší celebritou. 

Podle britského The Sunday Times vlastní jmění v hodnotě 850 milionů liber, tedy asi 25 miliard korun, což na spisovatelku není vůbec špatné. Prodeje knih z ní také udělaly 196. nejbohatší Britku a druhou nejlépe placenou autorku na světě, hned za Jamesem Pattersonem. 

Ostatně od června 2019 do června 2020 se prodalo téměř 2,6 milionu knih o Potterovi, což dokazuje, že jde opravdu o stále rozjetou mašinu na peníze, které se množí i díky autorským právům a různým obchodním aktivitám spojeným se značkou Harry Potter. Britské noviny The Times ji ocenily už před třinácti lety na více než patnáct miliard dolarů.

Začátky ale spisovatelka neměla jednoduché. Příběh o kouzelnickém učni Harrym, který ji napadl cestou vlakem z Manchesteru do Londýna, psala na starém psacím stroji a žila jako samoživitelka ze sociálních dávek. Rukopis první knihy o Harrym, který psávala také po edinburských kavárnách, měla hotový v roce 1995.

Vyšel o dva roky později a dnes se právě knihy z této první edice běžně prodávají v přepočtu za 737 milionů korun. Její potíže s vydáním knihy jsou z dnešního pohledu stejně okouzlující jako samotná série, celkem ji totiž odmítlo dvanáct nakladatelů.

Až po roce se jí zadařilo v Bloomsbury. Tam ji na základě recenze od dcery šéfa nakladatelství, která knihu prý zhltla jedním dechem, zařadili k vydání. Rowling za to tehdy dostala jako zálohu 1500 liber a doporučení editora najít si normální práci, protože „na dětské literatuře o kouzelnících nezbohatne“, což, jak dnes víme, byl velký omyl.

Loni se však spisovatelka poškodila kauzou, kdy její tweet „Lidé, kteří menstruují? Mám pocit, že pro ně dřív existoval název“ ke článku o lepších podmínkách pro menstruující rozpoutal bouři obvinění z její transfobie. A nebyla to malá kauza. 

Proti jejím výrokům se začala vymezovat nejen veřejnost, ale i herci známí z potterovské ságy, včetně hlavní trojice Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint. Transkomunitu podpořil i Eddie Redmayne, hlavní protagonista ze série Fantastická zvířata.

Právě výše zmíněná trojice hlavních hrdinů ze ságy také těží dodnes. Pro Emmu Watson, dnes úspěšnou herečku, to byla první filmová role. Za roli Hermiony Granger byla nominována na pět cen, vyhrála tu za hlavní za ženskou roli v kategorii mladých umělců.

V roce 2005 se díky této roli stala nejmladší osobností, která se kdy objevila na titulní stránce časopisu Teen Vogue. O čtyři roky později se pak stala tváří nové kampaně módní značky Burberry a v roce 2017 získala hlavní roli ve filmu Kráska a zvíře, sedmnáctém nejvýdělečnějším filmu všech dob.

Také pro Daniela Radcliffa šlo o první filmovou roli, což ostatně v deseti letech není překvapení. Překvapivější možná ale je, že už během natáčení příběhů o malém kouzelníkovi se stal jedním z nejlépe placených herců světa.

V roce 2006 se objevil na seznamu Sunday Times Rich List s majetkem zrhuba čtrnáct milionů liber, čímž se stal jedním z nejbohatších mladých lidí ve Velké Británii. O tři roky později ho americký Forbes zařadil na první místo nejcennějších mladých hvězd. 

I pro Ruperta Grinta alias Rona Weasleyho šlo o první filmovou roli, která mu vynesla nominaci britského The Critics Circle na cenu Best Newcomer.

Po dílu Harry Potter a Fénixův řád pak všichni tři herci otiskli ruce, nohy a kouzelné hůlky na hollywoodský chodník slávy. 

Poslední, osmý díl Harry Potter a prokleté dítě v kinech ještě není, ale jako muzikál vydělal 2,3 milionu dolarů v prodeji vstupenek za jediný týden, což je nejvíce ze všech muzikálů v historii Broadwaye. Pokud se tento příběh, který se zaměřuje především na jedno z dětí Harryho a Ginny, přenese na plátna, suma se pravděpodobně bude opět nacházet ve vyšších stovkách milionů dolarů.