Společnost Heimstaden Czech, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, zvýšila v loňském roce tržby z pronájmu a prodeje služeb nájemníkům o 297,8 milionu na 4,19 miliardy korun. Náklady na poskytované služby a provoz nemovitostí jí vzrostly o 52,7 milionu na 1,68 miliardy korun. Čisté tržby z pronájmu společnosti stouply o 246,1 milionu na 2,55 miliardy korun.

Výroční zpráva uvádí, že čistý zisk z investic do nemovitostí společnosti z předloňských 5,42 miliardy meziročně mírně klesl na 5,35 miliardy korun. Firma vytvořila čistý zisk 5,58 miliardy korun, což bylo zhruba stejně jako před rokem.

Heimstaden Czech vlastní téměř 43 tisíc bytů převážně v Moravskoslezském kraji, kde jde hlavně o bývalé hornické byty po OKD. Od roku 2020 je součástí skandinávské nadnárodní skupiny, která patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě.

Jednatelé Jan Rafaj a Martin Tuček ve výroční zprávě uvedli, že rok 2022 byl pro Heimstaden podobně jako pro ostatní firmy rokem rekordní inflace a otazníků kolem cen a dostatku energií. Po vypuknutí války na Ukrajině společnost nabídla vládě bezplatně až 500 bytů pro uprchlíky a zajistila vybavení, na konci roku nakonec v jejích bytech bydlelo více než 600 ukrajinských rodin.

„Navzdory válce, inflaci, energetické krizi, vysokému růstu zadlužování státu a přetrvávajícímu nedostatku potřebné pracovní síly se naší společnosti daří růst i nadále. A také dál investovat do našeho rozsáhlého portfolia. Oproti roku 2021 se tržby z pronájmu zvýšily o více než 250 milionů korun. To samozřejmě umožnilo zvýšit výdaje na opravy, údržbu a správu bytového portfolia i na investice do nových projektů,“ uvedli jednatelé.

Do revitalizací a oprav bytového fondu loni společnost investovala přibližně 1,8 miliardy korun, meziročně o třináct procent více. Za 440 milionů korun například zateplila 2070 bytů. „Díky kombinaci řádné správy vlastněného portfolia, jeho permanentního zkvalitňování a aktuálním tržním podmínkám se podařilo zvýšit hodnotu vlastněného portfolia domů a pozemků o více než patnáct procent,“ uvedli jednatelé.

Společnost podle nich bude zlepšovat kvalitu poskytovaných služeb, aby mohla pružně reagovat na měnící se potřeby nájemníků. „Chceme se také zaměřit na rozvoj dalších, zcela nových služeb a na sociální programy. Budeme věnovat i nadále velkou pozornost bydlení pro seniory,“ uvedli jednatelé. Firma bude nadále modernizovat své bytové domy.

V bytech společnosti Heimstaden Czech žije více než 80 tisíc lidí. Bývalá společnost RPG Byty získala někdejší hornické byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že při prodeji bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Vlastníky se staly investiční fondy, od nichž po pěti letech firmu koupil Heimstaden.