skip to main content

Help! Slavíme výročí jedné z nejúspěšnějších desek Beatles

Byl to den jako každý jiný. Psal se 6. srpen 1965, holky nosily minisukně, klukům rostly vlasy a The Beatles vydali svou novou desku. Ta deska se jmenovala Help! A navždy změnila dějiny populární hudby.

Na nenápadné nahrávce, kterou produkoval George Martin pro EMI Records, se skrývalo 14 písní, vesměs od autorské dvojice John Lennon – Paul McCartney. První strana obsahovala sedm songů ze stejnojmenného filmu v čele s pilotní Help! a singlem Ticket To Ride.

A na straně druhé se na šestém pořadí objevila novinka, kterou zpíval Paul McCartney. Byla to skladba Yesterday. Dvouminutová balada o ztracené lásce se stala jednou z nejslavnějších písní všech dob. A dokonce tou vůbec nejnapodobovanější skladbou v historii populární hudby. Žádný jiný song totiž nemá tolik coververzí jako právě Yesterday.

Celé album Help! se stalo světovým bestsellerem, The Beatles vyneslo v roce 1966 první nominaci na prestižní cenu Grammy v kategorii Album of the Year, a když časopis Rolling Stone v roce 2012 sestavoval přehled 500 nejdůležitějších nahrávek v historii lidstva, album Help! v něm samozřejmě nechybělo.

A tak jsme se v redakci rozhodli, že tohle výročí The Beatles oslavíme. Každý z nás vybral jednu svou oblíbenou skladbu z repertoáru The Beatles z celé jejich společné historie – a dnes vám je všechny pustíme.

Vítejte v našem jukeboxu!

A co od Beatles poslouchá nejradši redakce Forbesu?

Petr Šimůnek, šéfredaktor: Come Together

Irena Cápová, redaktorka: Something

Jaroslav Mašek, redaktor: Get Back

Kristýna Tmejová, redaktorka: Hey Jude

Reklama

Nika Tomečková, grafička: Baby You Can Drive My Car

Michael Mareš, redaktor: She Loves You

Lucie Černohlávková, editorka: Nowhere Man

Pavel P. Novotný, redaktor: Free As a Bird

Lucie Hrdličková, redaktorka: Lucy in the Sky with Diamonds

Klára Elšíková, redaktorka: Strawberry Fields Forever

Zuzana Krajíčková, redaktorka: Twist and Shout

Michaela Černá, redaktorka: Here Comes the Sun