skip to main content

Herní smršť. Světu se ukázal Starfield, Diablo IV, česká Arma a celá řada dalších novinek

Začátek června patříval ještě nedávno veletrhu E3, nejvýznamnější výstavě chystaných videoher, která pravidelně přinášela kopu nových oznámení a ukázky z již ohlášených titulů.

Pandemie však, alespoň prozatím, výstavní šílenství pozastavila. Obvyklý termín místo toho zaplnila série video prezentací pod hlavičkou Summer Game Fest, na nichž vybrané firmy představují své novinky. A tak jsme v uplynulých dnech i bez konference E3 dostali bohatou ukázku toho, jak bude vypadat videoherní svět v nejbližších měsících a letech.

Patrně nejzajímavější byla prezentace Microsoftu, respektive Xboxu a Bethesdy, jak se oficiálně nazývá. Softwarový gigant v posledních letech skoupil řadu velkých studií, a tak disponuje mnoha trumfy v rukávu. Mnoho z nich během nabitého streamu ukázal, například akční hru na hrdiny Diablo IV nebo vesmírné dobrodružství Starfield.

Ukázala se ale i další studia a dostalo se i na české tituly Arma nebo Phonopolis. Pojďme se ohlédnout za výběrem toho nejzajímavějšího.

Starfield (2023)

Ambiciózní vesmírná hra na hrdiny od studia Bethesda je ve vývoji už takřka sedm let. Vyjít měla letos v listopadu, nakonec ji ale postihl odklad na rok 2023. Dočkali jsme se ale aspoň záběrů z hraní, které ukazují různé planety, přestřelky, úpravy vlastní lodě i létání ve vesmíru. Tvůrci slibují přes tisícovku planet, tak nezbývá než doufat, že nebudou jedna jako druhá a že na nich bude, co dělat.

Diablo IV (2023)

Akční řežba Diablo IV se pak ukázala hned ve dvou videoukázkách. První představila jednu z hratelných postav, konkrétně nekromanta, a druhá fanouškům ukázala nové záběry z hraní. Titul z veleúspěšné série od společnosti Blizzard by měl napravit poněkud pošramocenou pověst vývojářů, kteří už dlouho nepřišli s dalším hitem a místo toho prosakovaly ze studia informace o sexuálním obtěžování. 

Minecraft Legends (2023)

Megapopulární Minecraft, jakési „Lego pro digitální generaci“, se dočká spin-offu. Legends mají být netradičně akční strategií, s níž si v kostičkovaném světě užijete i příběhovou kampaň.

The Callisto Protocol (2. prosince 2022)

Něco pro fanoušky hororů. Za The Callisto Protocol stojí Glen Schofield, autor velmi úspěšné strašidelné akce Dead Space. Jeho novinka se bude odehrávat v mimozemském vězení v roce 2320 a má v ní jít o mimořádně intenzivní a atmosférickou snahou o přežití, během které budou muset hráči uniknout nebezpečným mimozemšťanům.

Reklama

Arma IV (neurčeno)

V rámci PC Gaming Show se promítal i rozhovor s vývojáři z českého Bohemia Interactive Studio, kteří nedávno představili nový titul Arma Reforger a oficiálně oznámili i Arma 4, plnohodnotné pokračování úspěšné série vojenských simulací. Mnoho nových informací ale nezaznělo a na čtvrtý díl si zřejmě ještě dlouho počkáme.

Phonopolis (neurčeno)

Druhý český projekt se ukázal na Future Games Show. Na projektu Phonopolis, líbezně vypadající hře z dystopického světa, pracuje nezávislé studio Amanita Design. To možná znáte díky titulům jako Machinarium, Samorost, Chuchel, Pilgrims nebo Creaks. Z Phonopolisu jsme viděli pár nových záběrů, datum vydání je ale v nedohlednu.

The Alters (neurčeno)

Co se týče velkých titulů, mnoha nových oznámení jsme se nedočkali. Viděli jsme však celou řadu menších nezávislých her. Za pozornost bezpochyby stojí například zatím trochu záhadná The Alters, v níž se vžijete do role ztroskotance na vzdálené planetě, kde budete muset čelit nebezpečným mimozemským tvorům. Titul od polského týmu 11 bit, autorů výborných her This War of Mine a Frostpunk, slibuje spoustu důležitých rozhodnutí, která ovlivní další vývoj.

Pentiment (listopad 2022)

Pentiment je příběhová adventura od specialistů na herní vyprávění, studia Obsidian. Půjde o menší projekt, za nímž stojí známý herní vývojář Josh Sawyer, a odehrávat se bude v 16. století. Ve hře se stanete malířem Andreasem Malerem, který se rozhodne hájit přítele obviněného z vraždy, a sám začne případ vyšetřovat.

Neoznámený projekt Hidea Kodžimy

Fenomenální japonský designér Hideo Kodžima se ukázal na závěr už zmíněné konference Xboxu a Bethesdy a potvrdil spekulace, že pro Xbox vyvíjí hru, která bude využívat cloudovou technologii. Žádné bližší informace neuvedl, spekuluje se ale o tom, že by mělo jít o horor nazvaný Overdose a měla by v něm účinkovat herečka Margaret Qualley.