Když při brouzdání Netflixem narazíte na animovaný seriál, který vychází ze světa onlinové akční hry League of Legends, tak nejspíš brouzdáte dál, neboť takové věci jsou přece pro malá děcka. A uděláte obrovskou chybu, protože Arcane je zcela nečekaně jeden z nejlépe napsaných a nejneodolatelněji zpracovaných seriálů, jaké se kdy kde pro dospělé publikum objevily za posledních několik let.

Z toho, co se zpočátku tváří jako městská fantasy o partě zlodějíčků, kteří ukradnou něco, co krást neměli, se začne záhy odvíjet příběh o tom, že i ty nejlepší úmysly mohou vést ke katastrofě, když je člověk nemá úplně pod kontrolou. Drama, které se vyprávěním rozproudí, přitom tepe jako basová linka pod vyprávěním nabitým fascinující akcí i promyšlenými myšlenkovými koncepty.

Arcane se odehrává ve steampunkovém světě, kde oblohu křižují vzducholodě, technologie si tykají s magií a společnost je rozdělená na svět nahoře a dole. Ani jedna z vrstev však nutně neznamená dobro nebo zlo, každá má své skvělé mozky i zarputilé extremisty, v každé najdete přirozenou krásu, odpudivé zlo, obavy, stesky, radosti a naděje. A každá z nich má i své hrdiny a hrdinky.

A že to jsou nějací hrdinové a hrdinky! Bijícím srdcem seriálu Arcane je vztah dvou sester, do něhož zasáhne něco velice složitého a jehož vývoj vás nenechá dospat, dokud to celé nedokoukáte.

Takhle propracované postavy a cesta, jíž se vývoj jejich charakterů pohybuje, se na obrazovce skutečně nevidí moc často – zvlášť v takhle neodolatelném balení dynamické animace, doprovázené našlapaným soundtrackem, kde figurují miláčkové publika Imagine Dragons či Woodkid.

Bylo by sice objektivní doporučovanému seriálu také něco vytknout, jenže v tomhle případě – na mou duši – opravdu není co. Arcane brnká na všechny strunky, které diváka zajímají, a vytváří z nich akordy, které by u něčeho vytvořené na motivy onlinové gamesy v životě nečekal.

Základní dějová linka je procítěná a skutečná. Akční sekvence jsou divočina a zvednou vás ze židle. Svět, v němž se to celé odehrává, je propracovaný od nejvyšších pater po ty nejtemnější kanály a jeho mytologie je mnohem hlubší, než se na první pohled odvážíte doufat.

Jestli si na něco můžete vyhradit dva tři večery po sobě, udělejte to. Arcane je klenot, jehož tvorba postav si nezadá s nejlepšími momenty z Breaking Bad, promakaný svět dá vzpomenout na komplexnost Nádraží Perdido a akční scény jsou taková palba, že by se z toho zadýchalo celé Rychle a zběsile.