I když se tuzemská umělecká scéna pyšní mnoha zvučnými jmény a šikovnými tvůrci, my jsme se tentokrát zaměřili na ty, kteří na své objevení ještě tak trochu čekají. Buďte jedni z jejich prvních zákazníků a vyšperkujte svůj domov něčím, co má zatím doma málokdo.

Bohemian Rugstory

Od klávesnice v módním magazínu až k rámu a tuftingové pistoli. Tuto značku založila Mariya Patrovská, která se mnoho let pohybovala ve světě módy.

Dnes ale vyrábí unikátní koberce a kobercové obrazy, a to od prvního nákresu až po poslední steh. Každý kousek je originál a druhý takový nikde nenajdete. Mariya vám ráda vytvoří i kopii malůvek vašich dětí. 

Ananasana

Potřebujete do své domácí posilovny novou podložku na jógu či pilates? Tyhle jsou navrženy v Brně a vyrobeny z přírodních materiálů.

Za značkou stojí jogínka Bára, která už nechtěla trávit hodiny denně na jógamatkách z ropy v odpudivých barvách. Dnes už najdete v e-shopu také oblečení a doplňky. 

Artistka

Pod názvem Artistka se skrývá malovaný porcelán od Hany Vinklárkové (i na titulní fotce článku). Její práce odráží studium malby a grafiky na AVU v Praze, porcelánu na UMPRUM a sochařství ve Finsku.

Najdete u ní originální hrníčky, stojánky na vajíčka, talířky, konvice, dózy, cukřenky a další doplňky do kuchyně či rovnou celé sady nádobí.

Helena Patelisová

Vskutku originálním a netradičním způsobem můžete vyzdobit svůj domov díky keramice od Heleny Patelisové. Ve své práci propojuje keramické řemeslo, užité umění a slow design.

Tvoří především vázy, přičemž naposledy veřejnost zaujala kolekcí váz Roots. Vázy ozdobila kořeny plevelu – jejich výlitky na vázy následně ručně lepí a upravuje. Každý kousek je tak unikátní a nikdy nevzniknou dva stejné.

Jasná studio

Lustr z papíru? Proč ne! Pro restaurace, kavárny, výlohy obchodů, kanceláře, ale i soukromé rezidence – obývací pokoje i dětské pokojíčky – nabízí autorka Michaela Doležalová světelné instalace a řešení od návrhu po realizaci.

Vybírat můžete z mnoha barevných i minimalistických lampionů z papíru nebo limitované kolekce s autorským potiskem. 

Stolařova dcera

Petra Zámečníková vyrábí pod svou značkou pouze na zakázku, a vše ručně – každý kus je proto jedinečný. Svůj domov můžete vyzdobit svícny, podtácky na šperky, miskami, ale i vázami. Všechny produkty vyrábí z betonu a díky tomu dodají vašemu prostoru čistý a minimalistický vzhled.

Pecka

Za tímto konceptem stojí dvě ženy, máma Olga s dcerou Oli. Olga odjakživa tvořila, vařila a vymýšlela všelijaké návrhy, a tak právě ona stojí za delikátními džemy, které jsou základním kamenem Pecky.

Také dělá závěsné květináče, kočičí pelíšky, závěsné hračky pro děti a mnoho dalšího. Oli má titul v grafickém designu, který využívá hlavně pro vizuály Pecky. Značka ale nabízí i originální keramické nádobí nebo vázy.