Hindenburg Research, úspěšná a zároveň lehce kontroverzní společnost živící se shortováním akcií silně nadhodnocených společností, si vyhlédla novou oběť. Nemíří zrovna nízko a jde trochu mimo svůj tradiční záběr. Novým cílem je pátá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, stablecoin Tether (USDT).

Společnost v úterý oznámila, že nabízí odměnu milion dolarů tomu, kdo ji přivede k ověřitelným informacím o skutečném krytí tetheru. Mladé shortaře, neboli prodejce vypůjčených akcií, zajímá všechno: jaké drží Tether v rezervách komerční dluhopisy, kdo jsou jeho poskytovatelé služeb a jak funguje proces tvorby rezerv. Ty bobtnají doslova každým dnem a je jich momentálně za 69 miliard dolarů.

„Tether se tváří jako někdo, kdo patří mezi největší držitele komerčních dluhopisů na světě. Hlavní světové tradingové firmy ale popírají, že by se společností někdy spolupracovaly nebo na ně na trhu alespoň narazily,“ vysvětluje Hindenburg své motivace podívat se nejznámějšímu světovému stablecoinu na zoubek.

Společnost stojící za Tetherem označila počínání Hindenburgu za cynickou a patetickou snahu přitáhnout na sebe pozornost. Hindenburg má však za sebou sérii úspěšných varování před nadhodnocenými akciemi a připsal si mezi své zářezy pád několika prestižních burzovně obchodních společností.

Nejznámější z nich je případ Nikola Motors, ze které se vyklubala jen prázdná skořápka. Až dosud si Hindenburg vybíral své cíle s racionalitou lovící šelmy: začne opatrným přiblížením (zadání prodejních pozic), následuje přesný útok v podobě publikování zdrcujícího analytického reportu o tom, co je s danou společností všechno špatně, a nakonec oznámení shortových pozic.

V případě Tetheru se ale situace liší. Namísto pečlivě připraveného reportu přichází žádost s příslibem odměny, která je sice zajímavá, ale ve srovnání s kapitálem, který může Tether vynaložit na svou obranu, je to jako plivnutí do moře. Nic také nenasvědčuje tomu, že by Hindenburg držel jakékoli spekulativní pozice v Tetheru nebo jiném stablecoinu či kryptoměnách. Nebude mít tedy z případného pádu žádný zisk.

Vydání Forbesu Outsider

Tether představuje nejrozšířenější světový stablecoin. Ty se chovají jako jiná kryptoaktiva, ovšem s tím rozdílem, že mají svoji hodnotu pevně navázanou na některou z fiat měn nebo koš jiných aktiv (více měn či komodit nebo kryptoměn).

Každá jednotka tetheru by měla být teoreticky podložena americkým dolarem nebo jeho ekvivalentem, který je držen v rezervách společnosti Tether Holdings Limited, a měla by být jedna ku jedné vykupitelná prostřednictvím platformy Tether.

Problémem je, že Tether funguje jako banka, ovšem bez licence. Vydavatel stablecoinu, v tomto případě firma Tether Holdings Ltd., si od uživatelů vezme dolary nebo další fiat měny a za to jim připíše kredit v podobě USDT, použitelný například pro nákup kryptoměn či přeshraniční platby.

Teoreticky má každý držitel tetheru právo v libovolný okamžik vybrat od společnosti zpět dolarovou protihodnotu – jinými slovy, společnost Tether Holdings by měla mít v úschově dolar za každý vydaný USDT. Minimálně jednou v minulosti se ale již ukázalo, že tomu tak nebylo.

Vydaných tetherů je navíc dnes tolik, že případný pád společnosti neohrožuje jen držitele tohoto stablecoinu a růst kryptoměnového trhu, ale také tradiční finanční svět. Jen během letošního roku společnost Tether Holdings vydala tetherů za 48 miliard dolarů a celkem jich je dnes v oběhu za 69 miliard.

Pro bližší představu, kdyby skutečně měla společnost Tether Holdings odpovídající dolarové krytí stablecoinu, mohla by být padesátou největší bankou Spojených států. Společnost nečelí podobnému obvinění poprvé, avšak zatím se nikomu nepodařilo podvod spolehlivě prokázat a společnost si stojí za tím, že je tether plně krytý.

Před týdnem americká komise pro obchodování s komoditními futures udělila pokutu pro sesterské společnosti stojící za Tetherem ve výši 41 milionů dolarů – pokutu za mlžení ohledně krytí Tetheru v období mezi lety 2016 a 2018.

Nedávno také skončil vleklý soudní spor, v němž generální prokurátorka státu New York obvinila iFinex, pod který spadá i společnost stojící za Tetherem, z nelegálního krytí ztráty ve výši 850 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun). Toho se společnost měla dopustit smíšením klientských fondů s vlastními zdroji.

Zároveň použila pro krytí své vlastní ztráty tethery z rezerv za 700 milionů dolarů. Společnost nakonec z procesu vyvázla jen s pokutou 18,5 milionu dolarů a permanentním zákazem operovat na území státu New York.

Rezervy Tetheru zahrnují miliardy dolarů krátkodobých půjček velkým čínským společnostem.

Hindenburg není jediný, komu Tether nevoní. Nedávný investigativní článek Bloombergu došel k závěru, že rezervy Tetheru zahrnují miliardy dolarů krátkodobých půjček velkým čínským společnostem. Společnost měla také poskytnout miliardové dolarové půjčky dalším kryptoměnovým firmám, přičemž jako zástavu si od nich vzala bitcoin.

Článek dále obviňuje ředitele společnosti Giancarla Devasiniho z toho, že zneužívá reálné rezervy Tetheru na spekulace. Firma nařčení formálně popřela s odvoláním na provedené audity, ale uspokojivou odpověď na to, kde jsou peníze zaparkované, dát odmítla.