skip to main content
Future

Historické přistání. Na Zemi se úspěšně vrátil první komerční pilotovaný let

1 minuta čtení

Floridskou Pensacolu můžete znát mimo jiné i ze skvělého sci-fi Kontakt – a neděle 2. srpna 2020 značí den, kdy se americké město objevilo ve zprávách jako místo, nedaleko kterého do oceánu úspěšně přistála loď Dragon soukromé kosmické společnosti SpaceX.

Reklama

A právě slovo „soukromé“ je tím hlavním důvodem, proč vejde jedno velké mořské šplouchnutí do dějin. Poprvé v historii vesmírných letů stála za celým pilotovaným letem nikoli vládní kosmická agentura, nýbrž firma. Excentrický vizionář Elon Musk vybudoval SpaceX s cílem přinést do vysoce nákladného odvětví zásadní úsporný prvek: nosné rakety, které nebudou jen na jedno použití.

Reklama

Kosmická loď Dragon je pak dalším krokem na cestě za lety do vesmíru levnějšími a flexibilnějšími. Již více než dvacetkrát vzlétla k Mezinárodní kosmické stanici, ale nesla „pouze“ zásoby. Let, který odstartoval 30. května, měl však na palubě cennější náklad: zkušené astronauty Douglase Hurleyho a Roberta Behnkena.

Ti se po více než dvouměsíčním pobytu na stanici opět vrátili v lodi, která je vynesla nahoru. Vládní NASA tak otevírá novou kapitolu své existence, ve které si chce k provozu na oběžné dráze pronajímat právě služby a vybavení soukromých společností, jako je SpaceX.

A sama napnout ušetřené zdroje ke vzdálenějším cílům: návratu na Měsíc a cestě k Marsu, o jehož dosažení lidskou posádkou sní i Elon Musk.

Reklama
Reklama