Hvězdné války měly pokaždé nejblíže k vesmírné opeře, ač se v nich mísila řada vlivů včetně silně probublávajících westernových nálad. Teď ale vesmír George Lucase okusí žánr, do něhož se dosud nevydal: nový seriál The Book of Boba Fett má být nejvíce ze všeho gangsterkou.

Premiéru si na platformě Disney+ odbyl 29. prosince, ale tematickou nápovědu dostali fanoušci už na konci druhé řady seriálu Mandalorian. V potitulkové scéně vstoupili Boba Fett s žoldačkou Fennec na planetě Tatooine do paláce někdejšího vládce podsvětí Jabby Hutta, zlikvidovali jeho nástupce Biba Fortunu a usedli na gangsterský trůn.

I proto herečka Ming-Na Wen, představitelka Fennec, tvrdí, že nový seriál se nese v podobném duchu jako mafiánská klasika Kmotr. Což je i pro ostřílené fanoušky Hvězdných válek novinka – nic podobného tu ještě nebylo, byť se film Solo nebo animovaná série Klonové války o kriminální podsvětí už otíraly.

Předchozí hraný seriál Mandalorian, který má za sebou dvě úspěšné sezony a napravil galaxii velmi, velmi vzdálené reputaci po rozporuplné sequelové trilogii, se ještě více odklonil do westernu a přihodil i lehké samurajské motivy. Až nyní se však Hvězdné války vydaly čistě mafiánským směrem.

Novinkou je to i proto, že Bobu Fetta takhle diváci neznají. Nemluvný nájemný lovec lidí i nelidí se objevil krátce jako dítě v druhé a především v páté a šesté epizodě filmové ságy, kde ale nikdy nesundal své ikonické brnění.

Samotář opředený tajemnem logicky budil zvědavost, a tak se stal vděčným námětem řady děl z takzvaného rozšířeného univerza, sestávajícího převážně z knih a komiksů.

V nich se zároveň řešilo, jak mohl přežít svou smrt – po šesté epizodě a pádu do tlamy pouštní potvory sarlacca byl považován za mrtvého. Mandalorian, odehrávající se v letech následujících po šestce, ale ukázal, že tomu tak není. A aktuální The Book of Boba Fett konečně poodhalí neznámé v lovcově příběhu.

Bobu Fetta ztvárnil Temuera Morrison, který hrál v druhé epizodě jeho „otce“ Janga, o něhož v témže díle přišel. Boba je jeho klonem.

„Je to tvrďák, ale hodně se změní,“ prohlásil o něm Morrison pro TV Insider. „Měl těžké dětství, ztratil otce a musel si najít, kým vlastně bude, odkud pochází. Má v sobě křivdy.“

Jako nový boss podsvětí spojí síly s již zmiňovanou Fennec a budou se snažit si zjednat pořádek mezi dalšími zlodějíčky Tatooinu. „Boba vyrostl s vojenským výcvikem, Fennec zase na ulicích. Jejich znalosti a zkušenosti se dobře doplňují,“ přiblížila herečka Wen.

Boba Fett a Fennec Shand

The Book of Boba Fett je oficiálně spin-offem Mandaloriana a stojí za ním i stejný tým. Producenty jsou Jon Favreau, Dave Filoni, šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy a Robert Rodriguez, který také zrežíroval tři ze sedmi dílů. Původně měl Boba Fett dostat vlastní film, ale Disney později strategii přehodnotil a sází na osvědčenou taktiku.

Mandalorian totiž nejen sklidil pozitivní ohlasy, ale významně pomohl nastartovat streamovací platformu Disney+, která má nyní, pouhé dva roky po startu, přes 118 milionů předplatitelů.

Je přitom stále k dispozici jen ve vybraných zemích, mezi nimiž Česko není. Změnit se to má konečně v roce 2022, což je nejvyšší čas: příští rok totiž mají dorazit minimálně další dva seriály ze světa Hvězdných válek: Andor a hlavně dlouho očekávaný Obi-Wan Kenobi.