skip to main content

Star Wars ožívají. Blíží se seriál, chystá se výpravná hra. Jen filmy mají pauzu

Fanoušci Hvězdných válek zažívají v poslední době rozporuplné roky. Na jednu stranu dostávají spoustu nové produkce, na druhou ale její kvalita kolísá. A tak studio Disney, které práva na značku vlastní, zvolilo novou strategii.

Chystaná exploze hrané tvorby se nekoná. V kvantitě se polevuje, jede se na kvalitu a jistotu. Koncem roku se objeví seriál The Book of Boba Fett od tvůrců úspěšného Mandaloriana. A nově je potvrzena velkolepě vypadající hra Star Wars: Eclipse. Filmy mají prozatím pauzu.

Eclipse je nejčerstvější novinkou. Pracují na ní vývojáři ze studia Quantic Dream, autoři povedených příběhových her jako Detroit: Become Human nebo Heavy Rain. Odehrávat se bude v období vrcholného rozmachu Republiky, tedy 200 let před událostmi filmové ságy.

Zasazení do neokoukaného období a na takzvaný Vnější okraj dává příležitost zkoumat nové světy, postavy a rasy ve známém vesmíru, což se na počátku milénia výborně povedlo hrám na hrdiny Knights of the Old Republic, zasazeným ještě hlouběji do minulosti.

Dobře to ukazuje poutavý trailer Star Wars: Eclipse, který sice nenapovídá příliš o hře samotné, ale ilustruje její atmosféru a prostředí. Z úvodních informací je jinak patrné, že se hra bude vyznačovat typickými prvky tvorby Quantic Dream: důrazem na rozvětvený příběh, možností hraní za několik unikátních postav a řadou komplikovaných voleb. Na rozdíl od předchozích titulů by ale měla nabídnout i více akce.

To vše zní sice nadějně, projekt je ale teprve v rané fázi vývoje a nejspíš se ho v příštím roce ještě nedočkáme. Nejblíže vydání ze Star Wars her je zřejmě remake zmíněných Knights of the Old Republic, chystá se také hra s otevřeným světem od Massive Entertainment a pokračování povedené akční adventury Star Wars Jedi: Fallen Order. Tedy znovu: zdánlivě samé sázky na prověřené recepty či úspěšná studia.

Podobné je to i s hranou tvorbou. Kontroverzně vnímanou sequelovou trilogii i spin-offy Solo a Rogue One vyžehlil až duchu ságy věrnější seriál Mandalorian, který se dočká i třetí řady. Ještě před ním ale přijde 29. prosince The Book of Boba Fett o příbězích nájemného lovce odměn, za nímž stojí Jon Favreau a Dave Filoni, podepsaní i pod Mandalorianem. 

Reklama

V příštím roce se vrátí v seriálové podobě Ewan McGregor jako Obi-Wan Kenobi a vlastní sérii dostane také pilot Andor ze zmiňovaného Rogue One. Chystají se rovněž seriály Ahsoka, The Acolyte nebo Lando. Letos se objevily rovněž animované série The Bad Batch a Visions.

Disney přitom plánovalo i nadále chrlit filmy s podobnou kadencí, s jakou začalo – vždyť mezi roky 2015 a 2019 jich vyšlo hned pět! Vlastní trilogii pak měli chystat tvůrci Hry o trůny David Benioff a D. B. Weiss, stejně jako Rian Johnson, režisér osmé epizody. Obě už jsou ale nejspíš zrušeny.

Jediný snímek s konkrétními obrysy je Star Wars: Rogue Squadron od Patty Jenkins, který měl přijít do kin v prosinci 2023, ale kvůli kreativním neshodám režisérky s vedením Lucasfilmu byl odložen…

Důraz na seriály dává smysl i z jiného pohledu. Spolu s tituly od Marvelu pomohly bezvadně rozjet streamovací platformu Disney+, která za pouhé dva roky existence nasbírala přes 118 milionů předplatitelů, přitom je stále k dispozici jen v omezeném množství zemí.

Sequelová trilogie sice byla rovněž relativně finančně úspěšná, stála 720 milionů dolarů a vydělala 4,475 miliardy dolarů, ovšem pověst Star Wars pro spoustu fanoušků pošramotila.

A tak Lucasfilm a Disney brzdí a snaží se lákat na věci, které vypadají jako zaručený úspěch. Mnoho fanoušků si ale po fiasku především s devátou epizodou budou muset ještě nějakou dobu usmiřovat.