Slibují štěstí, lásku nebo i víc peněz. Takzvaní psychošmejdi: lidé, kteří nemají potřebné vzdělání, ale nabízejí psychoterapie, na nichž si postavili svůj byznys. Podle Lukáše Krčila, šéfa online psychoterapeutické platformy Hedepy, jde o rozšířený fenomén a velký problém dnešní doby.
Vyrojili se především během koronavirové pandemie, kdy se mnoho aktivit přesunulo do online světa a kdy zároveň narostl počet lidí s psychickými problémy.
„V Hedepy proto spolupracujeme pouze s terapeuty adekvátního vzdělání a certifikace, u nichž mají klienti jistotu kvalitní a odborné péče. Každý z nich navíc prochází určitým zkušebním obdobím, během kterého kvalifikaci terapeutů ověřujeme,“ vysvětluje Krčil v dalším díle podcastu Jak být lepší.
Ten se věnuje právě tomu, jak si najít správného terapeuta a jak se vyznat v aktuální nepřehledné nabídce.
Vedle vyškolených psychoterapeutů totiž v Česku působí i stovky samozvaných odborníků, kteří žádné z podmínek nesplňují, své služby poskytují pouze po vlastní ose a v rámci soukromé živnosti. Tu si totiž mohou založit bez jakéhokoli vzdělání, vyslovený zákaz v českém zákonu neexistuje.
Často se tak za odborníky označují lidé, kteří mají psychologii jen jako koníček, sami nějaký čas docházeli na terapii nebo absolvovali víkendový či semestrální kurz. Jejich terapie však mohou lidem i ublížit.
Kde hledat kvalitního terapeuta a na co si dát při výběru pozor? Co lidé s terapeuty nejčastěji řeší? A pro koho je vhodná online terapie? Poslechněte si další díl podcastu Jak být lepší o zdraví, seberozvoji a work life balance.