Když někdo poprvé slyší termín „bed rotting“ (doslova hnití v posteli), nejspíš ho napadne, že kdosi potřebuje novou matraci. Mít v posteli něco zahnívajícího není zrovna příjemná představa.

Ale co když to, co hnije, jste ve skutečnosti vy? Termín bed rotting, který se dostal do běžné řeči díky TikToku, popisuje situaci, kdy někdo úmyslně stráví několik hodin nebo klidně i celý den v posteli.

Výraz „úmyslně“ je tu klíčový. Pokud by vás například podupal býk a zůstat ležet v posteli by bylo v rámci rekonvalescence nutností, nelze to považovat za bed rotting, ale spíše za odpočinek po srážce se skotem. Bed rotting je, když pociťujete stres nebo úzkost či se nějakým jiným způsobem cítíte přetíženi emocemi a strávíte dlouhou dobu v posteli, abyste si odpočinuli a se svou situací se nějak vyrovnali.

Nejsou přesná pravidla, co přesně se má v posteli dělat. Můžete se zamotat do peřin. Můžete sledovat Netflix. Můžete jíst, cokoli se vám zlíbí. Můžete vést dlouhé telefonáty. Můžete na TikToku zveřejňovat své aktuální fotky nebo videa a označovat je hashtagem #bedrot. Můžete… zkrátka použijte svou představivost o tom, co ještě dalšího lze dělat v posteli.

Jde o to, že do bed rottingu se nepočítá, když spíte ve své posteli během běžných hodin spánku. Neplatí ani, když máte v posteli sex s někým jiným. Použití slova rot, tedy hniloba při svádění partnera ve stylu „Chci s tebou shnít“ není zrovna nejvíc sexy.

Uživatelé TikToku propagují bed rotting jako nový přístup generace Z, jak o sebe pečovat. Přesto, že někteří lidé mohou považovat celodenní ležení v posteli akorát tak za projev lenosti, protiargumentem zde může být, že když ležíme celý den v posteli, lépe nasloucháme své mysli a tělu. V některých chvílích je zkrátka potřeba se dobít, případně přesměrovat svou energii. Generace Z tak své postele používá i k něčemu jinému než k „zzzzzz“.

Kde se tedy na stupnici lenosti nachází tento způsob zahálčivé sebepéče? Je to něco, co bychom měli podporovat, nebo tomu spíše odporovat? Odpověď je podobná jako v případě jednorázového spodního prádla: záleží na okolnostech.

Vzít si jednou za čas pár dní volna je naprosto v pořádku a představa, že by měl člověk být každý den vysoce výkonný, je absurdní. Některé dny můžete být extrémně produktivní, v jiné si zas můžete připadat jako v závěrečné sezoně seriálu Jak jsem potkal vaši matku – jedete jen ze setrvačnosti. Není tedy nic špatného na tom, zachumlat se klidně na celý den do postele.

Problémy samozřejmě nastanou, když se bed rotting děje příliš často. Ve chvíli, kdy musíte začít kontrolovat v kalendáři, co je za den a jestli se během vašeho pobytu v posteli náhodou nezměnilo roční období, něco tu nesedí. Jak se říká „dobrého pomálu“, a jakkoli dobrá věc je v přehnané míře špatný nápad… netýká se avokáda.

Další ošemetnou situací je, když provozujete bed rotting, abyste se něčemu vyhnuli. Pokud vaše poslední slova, než jste se zavrtali do postele, byla: „Pošlu ti ten report co nejdříve“ nebo „Děkuji za nabídku k sňatku, brzy se ti ozvu“, pak pobyt v posteli není to nejlepší, jak se s nastalou situací vypořádat. Schovat se pod peřinu se sklenicí Nutelly sice může být jistá forma úniku, ale pokud nepracujete jako testovač matrací, není jediný problém, který byste tím vyřešili.

Třetím rizikem je, když bed rotting začne negativně ovlivňovat vaše zdraví. Vzhledem k tomu, že už si svou postel nespojujete výhradně se spánkem a pocitem únavy, můžete si úplně rozhodit své spánkové návyky.

Dá se to přirovnat k situaci, kdy byste sledovali svého šéfa, jak se pomazává arašídovým máslem, a pak si museli dát k svačině sendvič s arašídovým máslem. Je tu jisté riziko, že ztratíte chuť k jídlu. Podobné je, když trávíte tolik času v posteli. Může to ovlivnit vaše tělo a v době, kdy byste měli skutečně spát, se vám nebude dařit usnout.

Nesmíme opomenou skutečnost, že ležet celý den v posteli není pro fyzičku žádný zázrak. Ani to kardio v posteli moc nejde. K tomu připišme nepopiratelný fakt, že lidské tělo není navrženo na celodenní pobyt v peřinách. Pokud budete ležení praktikovat příliš často, může to vést k nejrůznějším bolestem, mimo jiné třeba k problémům se zády.

Pokud hledáte způsob, jak si odpočinout a vyrovnat se se stresem ve svém životě, existuje i řada dalších alternativ. Můžete si zacvičit, jít běhat, projet se na kole nebo zkusit jakýkoli jiný sport. Můžete tančit, jako by se nikdo nedíval, nebo naopak sledovat jiné lidi, jak tančí. Můžete si přečíst knihu nebo se pustit do vaření.

Jak poznat, co je ještě dobré a co už je přes čáru? Indikátorem je především to, jak moc to ovlivňuje vaše zdraví a život a jak moc nad tím stále máte kontrolu. Tu a tam si dopřát bed rotting je celkem v pořádku, jde o to, aby to do vašeho života spíše nepřineslo další problémy.

Pokud kvůli tomu nakonec přijdete o práci, vztah, přátelství nebo úspory, protože „něco shnilého je v království dánském“ (nebo kde přesně se vaše postel nachází), je to vážný problém. Stejně tak není v pořádku, pokud ztrácíte přehled o tom, jak často a jak dlouho v posteli „hnijete“. „Kvůli bed rottingu jsem zmeškal promoci svého bratrance,“ je nesporným znamením, že se vám situace vymkla.

Zkrátka a dobře, nenechte prostěradla a přikrývky zakrývat jakékoli hlubší potíže, které byste možná chtěli ignorovat. Než si zalezete do postele, položte si otázku, jaká je vaše motivace. Trávit hodně času v posteli může být pro vztah sice skvělé, ale pouze v případě, že je tam i váš partner.