Jedna z největších krizí v historii Hollywoodu se chýlí ke konci. Téměř čtyři měsíce trvající stávka herců končí, jejich odborový svaz v noci na dnešek oznámil, že s velkými studii uzavřel předběžnou dohodu. Šlo o nejdéle trvající protest svého druhu v historii.
Už koncem září skončila stávka scenáristů, které také nechybělo mnoho dní do pokoření historického rekordu. Souběh dvojice protestů, k němuž naposledy došlo v roce 1960, dostal Hollywood na několik měsíců do kómatu. Diváci budou nejspíš následky cítit ještě celý příští rok, kvůli bezpočtu odložených filmových a seriálových premiér.
Herci i scenáristé bojovali za lepší platové podmínky, jelikož dosavadní systém odměňování postavený na klasickém televizním vysílání naboural nástup streamovacích služeb. A také proti zneužívání umělé inteligence.
Detaily dohody herců se studii zatím známy nejsou, v pátek ji ještě musí projít řídící výbor jejich odborového svazu SAG-AFTRA. Jeho zástupci mluví o „nadstandardním“ zvýšení minimálních mezd, „bezprecedentních“ ustanoveních chránících herce před hrozbou AI a „značném“ zvednutí limitů zdravotního a penzijního připojištění.
Svaz mluví i o novém bonusu za streamování. Dříve totiž herci získávali tantiémy za každé odvysílání jejich filmu či seriálu v televizi, streamovací služby si však počty přehrání přísně střeží. Odměny rostoucí úměrně úspěchu daného díla tak v posledních letech nahradily fixní bonusy.
Herci se do práce nevrátí hned, dohodu se studii musí kromě vedení odborového svazu potvrdit i hlasování mezi zhruba 160 tisíci členy. Asociace producentů AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers), která v jednání s odboráři zastupovala velká studia a streamovací služby, označila předběžnou dohodu za „nové paradigma“.
Podle zástupců AMPTP dosáhli odboráři nejzásadnějšího zlepšení podmínek u kolektivní smlouvy v historii „včetně nejprudšího zvýšení minimálních mezd za posledních čtyřicet let“. Nová kolektivní smlouva by měla podle deníku Los Angeles Times platit tři roky.
Členové odborového svazu scenáristů se vrátili ke své práci koncem září. Kvůli pokračující stávce herců však bylo mnoho produkcí stále bez práce. Zamrzlá natáčení ovlivnila i celou řadu Čechů působících ve filmovém průmyslu.
Největší dopad však měla na ekonomiku Kalifornie, kde je na Hollywood navázán bezpočet podpůrných byznysů, jako jsou cateringové firmy, čistírny, půjčovny a další dodavatelé. Tamní think-tank Milken Institute odhaduje, že stávky stály nejlidnatější americký stát zhruba šest miliard dolarů na ušlém HDP.
Stávky výrazně pocítily i americké televizní stanice, které musely zaplnit své podzimní vysílání reprízami, soutěžními pořady a reality show. Z velkých mediálních společností přiznala výrazný dopad protestů na hospodaření společnost Warner Bros. Discovery, která kvůli tomu snížila svůj odhad letošního zisku o 300 až 500 milionů dolarů.