Všechno je naruby. Na Netflix se můžete koukat klidně ve dvě odpoledne, děti nemizí z domova ani po deváté ráno, skoro si nevzpomenete, na co je víkend, a ani ty pondělky nejsou, co bývaly.

Jak ale v tomhle zmatku, který nám rozbil všechna schémata, rutiny a zvyky, odpočívat, když se navenek zdá, že vlastně odpočíváte pořád? Protože když jste pořád doma, tak si jeden může myslet, že odpočíváte, že jo… (Víme, víme, karanténa má své velké záludnosti, ale o mentálních poruchách kvůli výuce dětí, otevíracích dobách v manželských poradnách a vhodnosti gin & tonic v sedm ráno zase příště).

Takže, jaký na ten odpočinek po odpočinku máte recept vy?

Tady je pár mých tipů.

Poznej, kde žiješ

Protože jsme lidé disciplinovaní a nařízení dbalí, nevydáváme se nikam daleko od svých domovů, svých měst a sídel. A to je perfektní šance poznat, kde vlastně bydlíte. Přemýšleli jste někdy o historii místa, kde žijete? Zkuste se vydat na procházku po blízkém či vzdálenějším okolí a nestačíte zírat. Když jste z většího města, máte hřiště pořádně velké a historických příběhů na každém rohu desítky.

Já si takhle chodím cestou do práce po Karlově mostě a poprvé v životě mám možnost si pořádně prohlédnout sochy, které ho zdobí a dávají mu duši. Je jich tam třicet a každý den si detailně prohlédnu a pak doma na internetu nastuduju tři. Mám krásný program až do Velikonoc. Nemusíte mít zrovna blízko Karlův most, abyste si tuhle hru na historii místa zahráli. Kolem nás je spousta starší i novodobé historie, na niž člověk v časech normálních nemá čas nebo ji míjí totálně bez povšimnutí, jako by žil v nějakém paralelním vesmíru.

Prostě ve spěchu dní nevirových spoustu věcí nevidíme a teď máme jedinečnou šanci prozřít. Tohle se dá dělat i s dětmi, partnery a psy.

Sportuj. I virtuálně

Pohyb a sport jsou jedny z mála věcí, které opravdu zajistí relax a změnu proti tomu línému karanténnímu času. Jenže, a to se musím přiznat, vykolejen z té denní a týdenní rutiny, kde mělo cvičení pevný čas, nejsem schopen tuhle šablonu úplně dodržet. A ač jsem si koupil nové boty na běhání, nejsem moc s to se ani vyhnat běhat do města plného roušek.

A tak mi sport teď přináší alespoň rytmus 100—100—100. A šavle. To první je dát si třikrát týdně sérii 100 dřepů, 100 kliků a 100 sklapovaček. Netrvá to moc dlouho, není to zas tak náročné a člověk má potom dobrý pocit, že vážně něco udělal. Každý to má určitě jinak, ale mně vyhovuje si tenhle minitrénink dát před prvním ranním videocallem a dřív, než mě čekají jiné povinnosti.

Kyslík proudí do krve, krev proudí do mozku a člověk trochu líp funguje. Kéž bych byl schopen do toho dát ještě jednou dvakrát nějaké jógové nebo meditativní cvičení, na to mi, přiznám se, disciplína už trochu chybí.

Co mě ale taky dobře probudí, protáhne a promění líné karanténní bezčasí v něco aktivnějšího, je Oculus a česko-slovenská hra Beat Saber. Nejsem si jistý, jestli se teď dají VR brýle Oculus Quest v Česku sehnat, ale jestli ano, neváhejte. Beat Saber, jenž od tří kluků, kteří sedí v Praze, koupil loni Facebook, je perfektní antivirová kratochvíle. Rozsekávání kostek virtuálním mečem do skvělé hudby cvičí postřeh, rytmus a pro někoho možná překvapivě i fyzičku.

Moc mi to nejde, moje skóre je mizérie, ale zábava je to veliká. A dá se soupeřit i s dalšími členy domácnosti nebo na dálku, s kýmkoli chcete. Rád bych k tomu v dubnu přidal ještě pravidelně alespoň 20 minut denně boxu do pytle, a to by bylo, abych ta nepřehlédnutelná březnová kila nedostal dolů.

Hospoda v cloudu

No vlastně, bylo by, kdyby člověk neměl v těchto časech tak blízko k vínu & spol. Až všichni vyrazíme po tom všem do lepšího počasí v triku, asi se budeme všichni dost divit, co všechno s sebou po karanténě poneseme. Ale co, zatím nás ta nesnesitelná blízkost chlastu může bavit.

S tím souvisí poslední relaxační tip. A to je virtuální hospoda. Možná už jste to s přáteli zkusili, dát si sraz v hospodě přes Skype nebo podobný vehikl. Nebo ne? Myšlenka je prostinká, v daný čas se všichni připojíte do skupiny, kterou nějaký velitel party dá dohromady, a společně popíjíte a plkáte, jako byste byli v hospodě. Je to lehce praštěné, ale nakonec zábavné.

Jste ve společnosti, kterou máte rádi, poprvé v životě třeba vidíte své přátele z hospody pít víno nebo nedejbože braník a proberete aktuální životy. Párkrát si taky přes obrazovku ťuknete panákem. Člověk se v tom všem pak nemusí cítit tak sám a je to vlastně výborná sociální hygiena.

Tolik tři tipy. Musíte jen dát pozor, aby bod 3 nebyl častější než bod 2 a 1 dohromady. Aby vás prostě potom nevezli z karantény v rozpuku jara rovnou k Apolináři. Ale to laskavý a disciplinovaný čtenář Forbes.cz samozřejmě ví. Tak jen tak pro jistotu. Jo a napište nám, jak relaxujete v době komplexní domácí relaxace vy. Rádi se podělíme dál.