Zasněžené vrcholky, křupání sněhu pod nohama, pak sauna a horká čokoláda u hořícího krbu, to je idylka, za kterou se rozhodně vyplatí vyjet z města. A nemusíte zas tak daleko, i v českých krajích každým rokem přibývá míst, kde si užijete stylové ubytování, maximální komfort a také skvělý gurmánský zážitek. Tady jsou naše tipy, jak si užít víkend na horách s plnou parádou.
V pátek jsme sbalili tašky a vyrazili. Cíl? Butikový hotel v Kryštofově Údolí nedaleko Liberce. Během hodiny a půl se dostanete z ucpané Prahy do malebného zimního ráje, kde vás okamžitě popadne chuť strávit tu celou zimu.
K takovému výletu se hodí mít praktické, a přitom vysoce komfortní auto, které vás doveze i v náročnějším terénu zasněžených Jizerských hor a do něhož bez větších obtíží naskládáte zavazadla pro celou rodinu, lyže nebo i výbavu na zimní túru. Rozhodli jsme se proto vzít nabídku vyzkoušet zcela nový EHS od MG.
Díky plug‐in hybridní technologii jsme si přes Prahu pomohli elektřinou, a i potom byla spotřeba sympaticky nízká. EHS umí na jedno nabití dojet přes padesát kilometrů čistě na elektriku, ale s plug‐in hybridem se nemusíte bát, že v horách nebudete mít auto kde nabít. I tak můžete po cestě z Prahy využít hned několika dobíjecích stanic a elektrickou sílu doplnit.
V Liberci se stavíme na výbornou polévku v rodinné kavárně a bistru Mikyna a pak už stoupáme z města podél řeky Rokytky. Butikový hotel V Bezovém Údolí při pohledu z hlavní cesty splývá s okolím. Ve chvíli, kdy vstoupíte dovnitř, už vám ale s ničím nesplyne.
Roubenému stavení z 16. století, které manželé Tereza a Michal Hoškovi kompletně zrekonstruovali během roku a půl, dominuje bílá barva evokující pocit čistoty. Ve spojení s dřevěnými prvky navíc dokonale ctí původní ráz budovy, jen ho elegantně přenáší do současné doby.
Renovace domu vyšla na bezmála čtyřicet milionů korun a významný díl projektu zafinancoval investor Karel Janeček. Každý ze šesti pokojů je něčím unikátní, ať už je to výhled, nebo vybavení. Třeba pokoji „Les“ dominuje obří okno, kterým můžete pozorovat srnky a zajíce v přilehlém lese, ve kterém Hoškovi plánují vybudovat i saunové centrum.
K vytvoření tak kouzelného místa Terezu s Michalem dovedla primárně sdílená láska k architektuře a smysl pro design, který se promítá v interiéru i exteriéru domu. Když se po chalupě procházíte, cítíte klid, a přesně toho taky chtěli manželé dosáhnout. Před čtyřmi lety onen klid odešli hledat ze svého pražského loftu a dnes v roubené chalupě u lesa bydlí i se svými čtyřmi dcerami.
Tereza odsud řídí svůj Julie store, obchod plný udržitelné módy a bytových doplňků, který před pěti lety založila. Michal se po pětadvaceti letech manažerské kariéry, během které působil mimo jiné ve vedení firem Lasvit a Preciosa, přesunul na pozici podnikatele a do svého nového byznysu vkládá všechny dosud posbírané zkušenosti.
Součástí konceptu je finediningová restaurace doplněná pekárnou, kde můžete každý den ochutnat domácí chléb, loupáky nebo poctivé koláče. Bezové restauraci šéfuje Karel Doležal, který sbíral zkušenosti například v Ambiente nebo olomouckém hotelu Long Story Short. A zkušená ruka je znát – z menu se jedno jídlo nevybírá snadno, ale dobře: vynechat byste určitě neměli dančí tatarák.
Tohle se bude těžko překonávat, přesto se o to druhý den pokoušíme. Po výtečné snídani z lokálních surovin, které jsme si mohli naservírovat rovnou z hrnce na peci, jsme nasedli do našeho napůl elektrického červeného SUV a vyrazili směr Horní Malá Úpa.
Na displeji přehledného infotainmentu, který sedí uprostřed palubní desky z měkkých materiálů, jsme si pro přejezd z Jizerek do Krkonoš navolili trasu, kde nás čekal výjezd horskými cestami až na úpatí Sněžky. Při stoupání jsme ocenili desetistupňovou převodovku, která dokáže snižovat spotřebu paliva i emise. Proto můžete mít z jízdy krajinou ještě lepší pocit.
MG EHS Plug‐in Hybrid se při cestě rozhodlo otestovat i počasí. Sněhovou vánicí nás na zmrzlém sněhu navigace bezpečně propletla až na hranici s Polskem do Malé Úpy, ze které se za poslední roky stalo asi nejstylovější horské středisko u nás. A to především zásluhou developera Martina Kulíka a architekta Petra Koláře, jehož kancelář ADR je podepsána už pod pěknou řádkou místních staveb.
Druhý Špindl nebo Pec tu však nečekejte. Malá Úpa nepřišla o autentické kouzlo, zčásti i díky tomu, že její centrum není vyjmuto z chráněné krajinné oblasti, takže tu nevznikají obří hotely nebo apartmánové domy. Investoři tu s vkusem a citem ke krajině kombinují tradiční s moderním a k původní atmosféře přidávají prémiové služby.
Jedním z důkazů, který dovádí tenhle mix k dokonalosti, je chata Hradečanka v nejsevernější části Horní Malé Úpy – Pomezních Boudách. Dagmar a Adrian Rácovi ze staré horské chaty vytvořili hotýlek, který je od svého otevření v roce 2019 skoro permanentně vybookovaný. A není divu.
Chatu zrekonstruovali tak, aby nabídla příjemné ubytování pro náročnější klientelu. Žádná nabubřelost, ale krkonošský ráz s odkazem na téměř stoletou historii, útulnost, komfort, styl, wellness. Dagmar Rácová má k Malé Úpě, stejně jako většina místních podnikatelů, vztah od dětství a Krkonoše naučila milovat i svého manžela, který má kořeny v Bratislavě. Ona působila v ekonomickém oddělení nadnárodního developera HB Reavis, on byl dokonce výkonným ředitelem HB Reavis na Slovensku. Společně se ale našli hlavně v pohostinství. K Hradečance přikoupili sousední Jeřabinku, ve které po rekonstrukci od roku 2019 nabízejí ubytování ve skromnějším stylu. A Adrian hned vedle otevřel i půjčovnu outdoorového vybavení s obchůdkem.
Jasnou dominantou Horní Malé Úpy je nicméně pivovar Trautenberk. Pivo tady vaří ve stoletém sklepení bývalé Tippeltovy boudy, za jejíž rekonstrukci se ateliér ADR dostal až do finále České ceny za architekturu 2018. Pivo vám bude nejvíc chutnat po pořádné túře nebo lyžovačce.
Tenhle výlet byste tedy neměli odkládat. Můžete na něj navíc vyrazit i novým modelem MG v čistě benzinové variantě s označením HS, který do českých autosalonů přijel před několika týdny.