Odpad a houba lesklokorka lesklá. To jsou dvě základní suroviny materiálu budoucnosti, který se v přírodě rozloží a má pomoci omezit spotřebu plastů.

Vyvíjí ho kyjovský startup Myco, který se s ním dostal do světového finále soutěže Energy Globe Award. Mezi patnáct nejlepších ekologických nápadů světa se probojoval v konkurenci sto osmdesáti projektů.

Myco založil David Minařík, který dnes jihomoravskou firmu vede se svými společníky Janem Ostrezim, Martinem Jančou a Vladanem Košutem. K biotechnologiím se přitom zakladatel startupu dostal úplnou náhodou. Vystudoval Královskou dánskou akademii výtvarných umění a měl dobře nastartovanou uměleckou dráhu, kdy úspěch se svými obrazy slavil jak v Česku, tak v Dánsku.

„Už při tvorbě jsem si jako jedno z témat zvolil biologii. Rád zkoumám podstatu věcí a mám sklon k lehkému nerdství. Moje přítelkyně je navíc designérka a v rámci své diplomové práce vyvinula zajímavý materiál z odpadu,“ popisuje Minařík, jak se dostal k materiálovému inženýrství.

Přišlo mu líto, že by nápad jeho přítelkyně zůstal jen na papíře, a tak se spojil s technologem Janem Ostrezim a společně se rozhodli uvést myšlenku do praxe. Po půl roce zkoumání ale zjistili, že je to pro ně z hlediska ekologie příliš kompromisní řešení a začali hledat jinou cestu.

„V té době se mi narodila dcera s těžkou vadou srdce, která dlouho bojovala o život. V jeden moment se mluvilo dokonce o odpojování přístrojů. Zažívali jsme s přítelkyní šílené noční můry. Špatně jsem v noci spal, a abych se úplně nezbláznil z toho, že mi umírá dcera, obul jsem se naplno do vývoje nového materiálu,“ líčí podnikatel.

Lékaři jeho dceru naštěstí zachránili, ale jedním z vedlejších projevů nemoci byl poškozený oční nerv. Minařík se proto vrhl do studia léčivých hub, které mohly pomoci – a od toho byl už jen krůček k tomu, aby začal houby využívat i při vývoji materiálu budoucnosti.

„Měl jsem malou domácí laboratoř v koupelně, kterou jsem postupně profesionalizoval. Boj o život dcery mě přivedl k myšlence, že když to celé přežije, rád bych světu něco vrátil. Uvědomil jsem si, že chci dělat něco pro to, abychom se tady všichni měli lépe,“ přibližuje svou filozofii Minařík.

Výsledkem dvouletého vývoje je ekologický obalový materiál, jehož výroba je energeticky nenáročná a levná a po konci svého životního cyklu nijak nezatěžuje přírodu. „Dá se vyhodit na domácí kompost, kde se během šesti až osmi týdnů rozloží. Na skládce pomůže remediaci prostoru a ve spalovně shoří bez produkce škodlivých zplodin,“ popisuje jeden ze společníků Martin Janča.

Vše začíná odpadem z dřevozpracujícího průmyslu nebo zemědělské produkce: pilinami, konopnými stonky nebo odpadním papírem. Sypký materiál kyjovští sterilizují a naočkují houbou, která ho pět týdnů prorůstá. Výsledná pevná hmota se nadrtí a vloží do formy, kde díky působení houby během pár dní znovu sroste. Následně se vysuší, čímž se houba zahubí a je hotovo.

Minařík se svým týmem dlouho zkoušel různé druhy hub. Nakonec zjistili, že nejlépe pro jejich účely funguje lesklokorka lesklá známá také jako reishi. Dokáže prorůst nejrůznější materiály od kukuřice přes slámu až po papír a jihomoravská firma si ji sama pěstuje způsobem, kdy starým materiálem s houbou nakazí nový.

Zakladatel Myca dnes vedle svého podnikání pracuje jako mykolog v Akademii věd a podílí se na projektech Ústavu výzkumu globální změny. „Houby se v materiálovém inženýrství používají přes sto let. A ve světě existuje více firem, které vyrábí materiál podobným způsobem jako my. Naší přidanou hodnotou je, že všechny procesy co nejvíc optimalizujeme,“ vysvětluje Minařík.

Se svým týmem pracuje na tom, aby sterilizace odpadu a sušení výsledného materiálu byly co nejméně energeticky náročné. Vymýšlí také, jak efektivně zorganizovat sklady, a staví automatickou linku na formování produktů.

„Nechceme dělat naivní ekologii, ale věci, které skutečně dávají smysl. Potřebujeme proto masovou produkci, která bude konkurenceschopná. Díky tomu, že můj společník Honza Ostrezi dělal technologa v továrně na palubní desky do aut, má efektivitu výroby v těle,“ pochvaluje si Minařík.

„Společně hrajeme šachovou partii s časem, abychom s každým výrobkem strávili co nejkratší dobu. Houba sice materiálem prorůstá pět týdnů, ale lidská síla je potřeba na jeden výrobek jen pár minut. Dostáváme se tak na hodnoty podobné jako u plastu,“ tvrdí muž, jehož firma přitom nemá ambice plast nahradit, jen ukrojit co největší část trhu.

„Plast je boží vynález, posunul lidstvo o světelné roky dopředu, ale problém je, že ho nadužíváme,“ domnívá se Minařík. Myco vyrábí primárně obalové materiály. Zároveň ale za podpory Jihomoravského inovačního centra vyvíjí ekologickou dřevotřísku bez obsahu formaldehydu, který se běžně používá jako lepidlo pro tyto účely. A s Akademií věd zase zkoumá možnosti využití houbového materiálu pro filtraci a čištění prostředí.

„Je to pole neorané a na další aplikace budeme postupně přicházet. Do budoucna se chceme zaměřit také na stavební trh a izolační prvky,“ prozrazuje Minařík. A dodává, že jeho firma v současnosti pracuje na certifikaci pro jednotlivá využití.

Mezi zákazníky Myca patří například výrobce čajů a koření Sonnentor, startup Pealock, který dělá chytré zámky na sportovní vybavení, nebo producent udržitelných bezdrátových nabíječek Treed. Kyjovská firma dodává své produkty také energetické společnosti E.ON, která je zároveň partnerem soutěže Energy Globe Award v Česku.

Myco letos zvítězilo v národním kole soutěže a jako teprve třetí český projekt v její historii se probojovalo do světového finále. Jihomoravský startup zároveň zaujal investory z Garage Angels a JIC Ventures, kteří do něj nalili čtrnáct milionů korun. Investice poslouží především na stavbu automatické linky.

„Díky ní můžeme narůst do rozměrů, které budou mít opravdový dopad. Rád bych se jednoho dne sám sobě podíval do očí a řekl si: Udělal jsi něco, co má smysl. Takže teď už nezbývá než doufat, že budeme růst jako houby po dešti,“ směje se Minařík závěrem.