Jeden z největších zabijáků na světě je znečištění ovzduší a spolu se stěhováním lidí do měst bude tento problém do budoucna představovat stále větší výzvu. Právě špatné ovzduší může už teď podle Světové zdravotnické organizace za čtvrtinu všech úmrtí dětí mladších pěti let. A mnohé mají celoživotní zdravotními problémy.

Své o tom ví i Liang Wu, který v dětství trpěl respiračními nemocemi kvůli znečistěnému ovzduší v jeho domovské Číně. Když se později přestěhoval do Německa, přemýšlel o tom, jak přispět k řešení tohoto problému. Tak se zrodily základy nápadu na startup Green City Solutions, který spoluzaložil s dalšími společníky v roce 2014.

Foto: Green City Solutions

Firma vyrábí světově patentované filtrační systémy vzduchu do měst. Jejich základem je obyčejný mech: rostlina se zázračnými vlastnostmi. „Mech spojený s naší technologií dokáže přefiltrovat až 80 procent škodlivin ze vzduchu a zároveň ho ochladí o několik stupňů. Zachytává především jemný prach, který se běžně usazuje v plicích i v krevním oběhu a vážně poškozuje zdraví,“ vysvětluje Simon Dierks, který má na starosti marketing.

Proč padla volba zrovna na mech? Stojí za tím náhoda. Příbuzný jednoho ze zakladatelů firmy Petera Sängera totiž pracoval v uhelných dolech a horníci v minulosti využívali mech jako jednoduchý indikátor znečištění vzduchu. Podnikatele napadlo schopnosti této rostliny využít ve velkém a postavit na tom byznys.

Firma nabízí tři typy produktů, které mají jedno společné. Obsahují mechové moduly o rozměrech 60 krát 80 centimetrů, které slouží jako čističky vzduchu. Nejprodávanějším z nich je takzvaný City Tree, velká konstrukce, která má sloužit jako náhrada stromů v místech, kde se nedají vysadit.

„Jde o dřevěnou věž vysokou tři a půl metru s integrovaným mechovým filtrem, který znásobuje přirozené čistící schopnosti mechu. V City Tree je celkem osm mechových modulů a je z našich výrobků nejvýkonnější,“ popisuje Dierks. „Mechové stromy“ City Tree najdete už v mnoha světových metropolích, například v Berlíně, v Londýně nebo v Paříži.

Dalším z produktů je takzvaný City Breeze určený k integraci do reklamních panelů. Firma nově nabízí i fasádní mechový čistič Wall Breeze, který teprve chystá uvést do prodeje na konci roku. O mechy se dál starají pracovníci firmy, kteří chodí mechové koberce zhruba dvakrát do roka vyměnit.

Foto: Green City Solutions

Berlínská firma, která má aktuálně 30 zaměstnanců, nabízí dvě možnosti nákupu zboží: bezplatnou instalaci a pronájem zařízení nebo odkoupení produktu. Například City Tree je možné pronajmout za 1000 eur měsíčně, což je asi 25 tisíc korun.

Cena City Tree se pak liší podle vybavenosti produktu a začíná na 36 tisících eur, tedy v přepočtu zhruba necelém milionu korun. Firma nechce zveřejňovat zisk ani přesný obrat. Podle marketingového ředitele se však roční obrat pohybuje v desítkách milionů eur a Green City Solutions roste. Za poslední rok se jejich obrat zvýšil trojnásobně.

Startup pěstuje mechy na své farmě nedaleko Berlína v Bestensee na ploše 1200 metrů čtverečných a to vertikálně. Mechové koberce jsou tu zavěšené na speciální konstrukci. Na farmě dokážou vytvořit takové podmínky, že mechy rostou rychleji než v přírodě. I tak ale jejich vypěstování trvá dvanáct až šestnáct týdnů.

„Zpočátku byla výzva vymyslet, jak mech ve velkém pěstovat a jak se o něj starat. Jsme první na světě, kdo má takovou pěstírnu a učili jsme se to za pochodu,“ popisuje Dierks.

Podle jeho slov do filtračních produktů používají tři až pět druhů mechů, přesné složení mechových plátů je však obchodním tajemstvím. „Mechy zaléváme dešťovou vodou, kterou sbíráme. A máme k dispozici i speciální zvlhčovač vzduchu a různé senzory, které indikují, zda mech správně roste.“

Foto: Green City Solutions

A proč je mech tak dobrým čističem vzduchu a jak jeho efektivitu změřit? I na to ve firmě mysleli. V roce 2018 začali s velkým výzkumem, který financovala Evropská unie jako součást projektu Horizon 2020. V jeho rámci vědci zkoumali dopad a přesnou efektivitu mechových filtrů. Celý výzkum stál dva miliony eur.

„Efektivitu mechových filtrů jsme měřili společně s výzkumnými instituty v Německu – TROPOS v Lipsku a ILK v Drážďanech. Obecně je velmi složité měřit kvalitu a čistotu vzduchu. Museli jsme proto najít adekvátní mechanismy a drahé nástroje a senzory. Proto nám tenhle evropský projekt hodně pomohl, jinak bychom si to nemohli dovolit zafinancovat,“ doplňuje Dierks.

Vědci během výzkumu odhalili, že mech dokáže efektivně odfiltrovat nejen škodlivý jemný prach, ale i další látky jako například černý uhlík: to je zplodina, který vzniká při nesprávném spalování fosilních paliv.

Foto: Green City Solutions

„Je mimochodem mnohem nebezpečnější než oxid uhličitý,“ popisuje Dierks a dodává, že mech má obrovskou výhodu v tom, že tyto zplodiny v podstatě požírá. „Rostlina nemá skoro žádné kořeny a vše, co potřebuje, si bere ze vzduchu. Proto je ideální k čištění, ale taky k ochlazování vzduchu ve městech. Vzduch nechává čistší a chladnější, v horkých parných dnech až o osm stupňů, to je velmi příjemný efekt uprostřed měst,“ popisuje Dierks.

Firma se aktuálně soustředí na export výrobků do zahraničí a v budoucnu plánuje rozšířit se i do zemí střední Evropy, třeba do Česka nebo do Polska.