Cože, příběh o smilstvu? Nikoli! Hřích ale ve středu tohoto podnikání stojí. Dokonce dva. Vlastně nestojí, jsou pořád v pohybu. Na motokrosové trati, v divočině, mezi pobočkami po celé Evropě. Tohle je miliardová ASP Group a její šéfové, dvojčata Oldřich a Dušan Hříchovi.

Nováčci v našem žebříčku největších rodinných byznysů Česka, kteří obsadili kulatou stovku. Dělí je od sebe deset minut (Dušan se narodil první) a spojuje je společné podnikání – už od osmnácti.

Sotva získali živnosťák, začali dnes šestačtyřicetiletí bratři Hříchové z Německa do Plzně vozit playstationy a mikrovlnky, načež si otevřeli obchody s mobily, na kterých v devadesátkách zbohatli.

Pak v Dubaji zahlédli první čtyřkolky a do Česka dovezli na zkoušku plný kontejner – prodal se hned. A dvojčata zavětřila nový zajímavý byznys. Rozjela se na veletrhy, brzy získala zastoupení prvních značek čtyřkolek a další rychle přibývaly.

Dnes je jejich ASP Group distributorem nejen čtyřkolek a terénních vozítek s korbou, ale taky sněžných skútrů, obojživelných strojů i moto příslušenství – a na trhu jsou lídry celé střední a východní Evropy.

Jak tohle čtyřkolkové impérium bratři společně budovali?

Rok 2001

Cesta do Dubaje, kde elektronika na přelomu milénia stála stejně jako v Asii, a tak odsud bratři Hříchovi často vozili zboží.

Tentokrát si ale navíc přivezli nový byznys plán, motorizovaný a na čtyřech kolech. Brzy získali do portfolia první značky čtyřkolek – TGB a Access Motor – a prodej mobilů nakonec pověsili na hřebík.

Rok 2005

Hříchovi prodali plzeňské prodejny mobilů a naplno se vrhli do moto byznysu. A začali víc propojovat byznys a zábavu. Odjakživa mají rádi dobrodružství a adrenalin – jachting, cesty za potápěním, spearfishing. S rozšiřováním své obchodní sítě po Evropě ale objevili taky offroad expedice do hor a dun.

„Při návštěvách našich dealerů a hledání nových hlavně na Balkáně, třeba v Albánii nebo Srbsku, jsme mohli spojit byznys a zábavu,“ říkají o tradici, kterou začali na motorkách, ale postupně přešli na dva expediční džípy se stany na střeše.

Forbes Digital Premium