skip to main content
Gadgets

HTC představilo kapesní virtuální realitu. Nechybí v ní meditace, ASMR ani psychedelický trip

Teleportace z reálného světa do virtuality je zase o něco jednodušší. Společnost HTC představila zbrusu nový headset, který neváží víc než tabulka čokolády. Jmenuje se Vive Flow a je zacílen především na publikum, které si chce do virtuality odskočit „za pochodu“ – během jízdy vlakem, v obědové pauze mezi dvěma poradami nebo při čekání v čekárně u zubaře.

Odvážnější jedinci možná i během samotné návštěvy zubaře.

Pro HTC, které nedávno uvedlo na trh větší virtuální headsety jako Vive Focus 3 a Vive Pro 2, jde o otevření úplně nové kategorie: velice přenosné a v zásadě už kapesní virtuální reality.

A také stylové – Vive Flow je určený pro nasazení ve světě, kde se kolem vás pohybují jiní lidé, a kyberpunkovými zrcadlovkami na své přední části dává najevo, že konzument virtuální reality toho času není přítomen, ale pohybuje se zrovna někde ve svém vlastním digivesmíru.

Rozlišení zařízení činí 3,2K, zorný úhel se roztahuje do 100 stupňů a obnovovací frekvence blikotá v 75 herzech. Tyto údaje samozřejmě mírně zaostávají za stejnými parametry zmíněných „velkých“ headsetů – jenže Vive Flow na rozdíl od nich nemá kompletní virtuální realitu zabudovanou přímo ve své konstrukci a je také o poznání lehčí. A na to, co svým uživatelům nabízí, jeho parametry postačí.

Co tedy vlastně nabízí?

V první řadě v podstatě cokoliv, co mají ve svém připojeném chytrém telefonu. Třeba epizodu netflixovského seriálu Hra na oliheň, kterou diváci doposud sledovali ve vlaku na chvějícím se displeji, si teď ve virtuální realitě roztáhnou před očima do velikosti širokoúhlého plátna. Během toho budou moci číst textovky i maily a prostřednictvím hlasového asistenta je i promptně odbavovat.

https://www.youtube.com/watch?v=FS5brOhq0_Q&ab_channel=SadlyItsBradley

Žně budou mít hráči počítačových her, protože Vive Flow by měl v klidu utáhnout i streamované hry ze služeb, jako je Google Stadia – a to mluvíme o hrách, na něž je jinak zapotřebí luxusní herní počítač. Podobné služby zatím zrovna nenaplnily očekávání, která od nich leckdo měl, a rozhodně se nestaly zabijákem herních počítačů, jak leckdo prorokoval. Zařízení typu Vive Flow by však do tohoto souboje mohlo vlít novou energii. Rozhodne blízká budoucnost.

Primárně ale Vive Flow není zařízením na zarputilé hraní her (o což se snaží už jeho starší a větší bráškové) ani na četbu elektronických knih (byť by díky slušnému rozlišením neměl mít při listování v aplikaci Kindle čtenář žádný problém).

Reklama

Zásadní kategorií produktů je totiž pro Vive Flow trendující „well-being“, tedy aplikace zaměřené na meditaci, klid a duševní pohodu.

Směr, který v současné době častého pracovního vyhoření trenduje na mnoha platformách, patří k ústředním tahounům obsahu pro Vive Flow, a koreluje s jeho přenosností. Dokončíte poradu, pak dokončíte druhou, pak si dáte ještě jednu a konečně se zavřete ve sklepní serverovně svého korporátu, na hlavu si nasadíte Vive Flow a doslova a do písmene se teleportuje někam do háje zeleného.

K nabídce nativních aplikací budou patřit i ASMR obsahy, v nichž vám někdo šeptá do ouška, nejrůznější meditační programy a nechybí ani oblíbená aplikace Tripp, simulující psychedelickou zkušenost.

A pak zpátky na další poradu. Nebo ne? Přes Vive Flow se můžete setkat s kolegy i ve virtuálních prostředích kancelářské aplikace Vive Sync, tak proč vlastně vůbec kdy ještě opouštět vyhřáté místo v podzemní serverovně?

Úsporné velikosti dosáhl Vive Flow i díky tomu, že po svém rozlouskl problém nutnosti ponechat dostatek prostoru pro brýle, který v jiných headsetech zabírá spoustu místa. Zde tento prostor není – namísto něj jsou tu dioptrické čočky, které si uživatel nastaví pro potřeby svých vlastních očí.

Jediné brýle, které v zařízení zůstanou, jsou ty zrcadlovky, jimiž se Vive Flow dívá na svět. Nejsou ale průhledné, tohle není platforma pro rozšířenou realitu, ale zcela imerzivní realita virtuální.

Takže bohužel, za volant se s tím posadit nemůžete. Pokud byste si tedy do tohoto „virtuálního walkmanu“ nestreamovali přímý přenos ze své palubní kamery… Ne, nedělejte to.

V Česku se Vive Flow začne pravděpodobně prodávat na začátku listopadu a bude stát necelých 14 tisíc korun.