Banka Creditas, která spadá do portfolia 22. nejbohatšího Čecha Pavla Hubáčka, získala více než poloviční podíl v NEY spořitelním družstvu. Transakci již schválila Česká národní banka.

NEY bude nově fungovat jako dceřiná společnost Creditasu. Banka koupila podíl od sedmi členů záložny, kteří vlastnili největší družstevní podíly.

„Banka Creditas má ambice neustále růst. Před dvěma lety do svého portfolia zařadila Max banku, letos se rozrosteme o spořitelní družstvo NEY. Koupě NEY je plně v souladu s naší strategií. Obchodní modely Banky Creditas i NEY se vhodně doplňují a můžeme tak dále rozvíjet služby pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší.

Spořitelní družstvo NEY letos slaví 24 let na trhu a má přes 3600 členů. Zaměřuje se na klienty z řad občanů, živnostníků i firem.

Vlajkovou lodí produktového portfolia jsou firemní úvěry pro malé a střední podnikatele a pojištěný termínovaný vklad. Kapitál kampeličky překročil půl miliardy korun, zisk za rok 2023 přesáhl 34 milionů korun, bilanční suma je přes tři miliardy korun.

„Spojení s Bankou Creditas je pro NEY potvrzením správně nastavené dlouhodobé strategie postavené na úzké spolupráci s klienty. Věříme, že ve spolupráci se skupinou Creditas je před námi prostor pro další růst na poli financování malých a středních podniků,“ uvedl předseda družstva Lukáš Hartl.

Banka Creditas patří mezi středně velké banky. Aktuálně má přes dvě stě tisíc klientů, bilanční sumu přes 130 miliard korun a loni si připsala čistý zisk více než 1,1 miliardy korun.

Objem přijatých vkladů koncem roku 2023 převyšoval 119 miliard korun. To bylo o 35,7 procenta více než před rokem.

Objem úvěrů banky stoupl v minulém roce o 27,8 procenta na 31,8 miliardy korun. Během roku 2023 jediný akcionář Creditasu posílil základní kapitál banky o 1,7 miliardy korun.

Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou a aktuálně je součástí investiční skupiny Creditas.

Skupina v loňském roce převzala Max Banku (dříve Expobank CZ). Hlavním akcionářem banky je Creditas BV, plně vlastněná Pavlem Hubáčkem.