Letošní sezona českých hudebních festivalů je průlomová, protože pořadatelé začali výběr interpretů více přizpůsobovat mladší generaci. Tvrdí to zpěvák Adam Mišík, který se ve čtvrtek zúčastnil panelové diskuse časopisu Forbes Úplně nejlepší kraj.

Mišík na debatě, která se konala v rámci karlovarského filmového festivalu, vystoupil společně se zpěvačkou Anetou Charitonovou, známou pod uměleckým jménem Annet X. Oba se letos dostali do našeho výběru 30 pod 30.

„Když se podíváme třeba rok zpátky, tak v line-upech hudebních festivalů pro naši generaci moc zajímavých interpretů nebylo. Teď se tam ale začínají objevovat i hudebníci, kteří ve světě naší generace už delší dobu rezonují,“ uvedl Mišík.

Oba diskutující zároveň připustili, že pro umělce na festivalech je těžší zaujmout publikum. Na koncert dorazí i lidé, kteří by si na ně jinak třeba lístek nekoupili.

„Festivaly jsou prostor, kde je namíchaná poměrně široká skupina posluchačů, takže člověk nutně nehraje pro svoje publikum, nejsou tam lidé, kteří přišli jen na vás. Musíte je tedy nějakým způsobem přesvědčit, což je hlavně ve chvílích před vystoupením docela psychicky náročné,“ popsal Mišík.

Zároveň ale právě v tom podle něj tkví krása festivalů. Posluchači mohou objevit interpreta, o kterém by se možná jinak jen stěží dozvěděli. Obzvláště když i algoritmy aplikací jako Spotify nabízejí uživatelům podobný styl hudby, a vykročit z bubliny svého hudebního vkusu tudíž není jen tak.

Odlišná je i skladba posluchačů na karlovarském filmovém festivalu. „Já tady teď hraju asi podruhé, vždycky se na to těším, je tu jiné publikum. (…) Některá vystoupení jsou navíc hlavně firemní záležitostí, kde nejsou jen vaši fanoušci, takže dav hudbu třeba tolik nepozná. V tom to hraní může být těžší,“ uvedla Annet X.

Festival ve Varech je ale primárně o filmech a jeho postavení ve filmovém světě je podle Mišíka nezpochybnitelné. „Poprvé jsem tu byl v šestnácti letech a musím říct, že je neuvěřitelné, jaký význam festival má i ve světě, jaká jména se sem dostanou, jakou publicitu to dává českým filmům. Obzvláště vzhledem k tomu, jak jsme malá země, myslím, že je to takový náš klenot,“ míní Mišík.

Pro zpěváka a herce měl speciální kouzlo hlavně loňský ročník. Premiéru si tu odbyl film Banger režiséra Adama Sedláka, v němž si Mišík střihl hlavní roli.

Cílem čtveřice debat, které Forbes ve Varech uspořádal, bylo podpořit a nastartovat veřejnou diskusi o potenciálech Karlovarského kraje. Mišík s Annet X se tak jako zástupci mladé generace zamýšleli i nad tím, co všechno musí být město či kraj schopno mladým lidem nabídnout, aby v něm chtěli žít.

Karlovarský festival je takový náš český klenot.

Podle Mišíka rozhoduje hlavně množství pracovních příležitostí a také kulturní vyžití, třeba počet hudebních klubů.

Pro Annet X je to pak hlavně o lidech – turistech i blízkých. „Jsem z Brna, kde mi chyběla masa lidí, byť je to docela velké město. Chyběli mi turisté, vždycky, když jsem se vracela do Prahy, chodila jsem po turistických místech. Mám pocit, že v Praze jsem jako v pohádce, což mám mimochodem i tady ve Varech,“ řekla zpěvačka.

Stěžejní je pro ni i přítomnost lidí, s kterými může tvořit hudbu. Důkazem, že hudební labely ale nemusejí vznikat jen v hlavním městě, jsou podle ní třeba brněnští Rychlí kluci nebo Milion+ působící v Pardubicích.