Srdce milovníka umění bude letos plesat. Koná se totiž tolik zajímavých expozic, že v ideálním světě si bereme roční dovolenou a jezdíme po vernisážích, kde se odprezentují velkolepé róby slavných módních domů i inovativní designérské počiny.


Co: Casa Lana

Kde: La Triennale di Milano, Milán

Foto La Triennale di Milano

Výstavní trip začínáme novou částí stálé expozice ve známé milánské galerijní budově La Triennale.

V polovině prosince 2021 zde otevřeli prostor upravený jako věrná rekonstrukce části soukromé rezidence litografa a tiskaře Giovanniho Lany. Tu v polovině šedesátých let navrhl legendární postmoderní designér Ettore Sottsass a její vybavení muzeum nedávno koupilo v téměř netknutém stavu.

Pokoje jsou tedy vybaveny původními vestavěnými dřevěnými prvky, růžovým kobercem, studovnou se skládacím nábytkem a dalšími originálními díly včetně uměleckých.


Co: Memphis: 40 Years of Kitsch and Elegance; Here We Are! Women in Design 1900 – Today, Plastic: Remaking Our World

Kde: Vitra Design Museum, Weil am Rhein 

Kdy: Od 27. února do 6. března 2022 a od 26. března do 4. září 2022

Foto Vitra Design Museum

Jedna bomba za druhou, tak by se dal shrnout letošní program designového muzea značky Vitra. Do komplexu v pohraničním městečku mezi Německem a Švýcarskem se vyplatí vydat se i bez vidiny nějaké silné výstavy, protože je tu stále otevřený designový depozitář i flagship store ve VitraHaus či zahrada krajináře Pieta Oudolfa.

Když k tomu na jaře stihnete navštívit ještě retrospektivu skupiny Memphis a vidět návrhy charakteristické křiklavými barvami a divokými vzory, jako by vycházely ze stránek komiksu, ocitnete se v designovém nebi.

Další stěžejní výstava bude věnována utopické přitažlivosti plastů, vzestupu výroby v průběhu 20. století a současným udržitelným výzvám, s nimiž se musí design, věda a politika vypořádat. 


Co: Objects of Desire: Surrealism and Design 1924 – Today

Kde: Design Museum London, Londýn

Kdy: Do 14. října 2022

Foto Design Muzeum London

Výstava pohlížející na fenomén surrealismu optikou designu. Směr, který rozvracel, kombinoval a přetvářel každodenní předměty, aby vytvořil snové obrazy. Výstava vznikla v prvním covidovém roce pro campus Vitra, v roce 2022 ale doputuje do Londýna, kde ji bude mít příležitost snad spatřit víc návštěvníků.

Výstava prezentuje dobová surrealistická umělecká i designová díla, ovšem i soudobé ohlasy z celého světa. Z autorů jsou zastoupeni Gae Aulenti, Achille Castiglioni, Giorgio de Chirico, Le Corbusier, Salvador Dalí, Dunne & Raby, Max Ernst, Ray Eames, Front, Shiro Kuramata, Carlo Mollino, Isamu Noguchi nebo Man Ray.


Co: Scandinavian Design and the USA, 1890–1980

Kde: The National Museum of Art, Architecture and Design, Oslo

Kdy: Od 18. března do 7. srpna 2022

Foto The National Museum of Art, Architecture and Design

Jedná se o další putovní výstavu, která měla premiéru ve Stockholmu, teď se stěhuje do Osla a na podzim pak poletí přes oceán do Los Angeles a tamějšího muzea Lacma. 

Zkoumá vzájemný vliv designérů ze Spojených států a severských zemí během 20. století. Ráda by upravila vžité dogma, že moderní americkou kulturu definovali především středoevropští emigranti. Mnohá z témat, kterých se výstava dotýká, jsou relevantní i dnes, včetně přínosu imigrantů, důležitosti mezinárodní výměny, kritické analýzy kulturních mýtů a obav o udržitelnost životního prostředí.


Co: Verner Panton – Colouring a New World

Kde: Trapholt, Kolding

Kdy: Do 14. srpna 2022

Foto Trapholt

Muzeum Trapholt je sice regionální, ale za výlet do fjordů rozhodně stojí. Chlubí se velkou sbírkou dánského designu, a na pozemku navíc stojí modulární dům Kubeflex od Arne Jacobsena, který navrhl a zařídil na konci šedesátých let a v němž kdysi rodina Jacobsenových pobývala během léta.

Lákadlem letošního léta bude také svět designéra Vernera Pantona, kterému muzeum připravilo rozsáhlou výstavu. Je plná jeho extravagantních, zvlněných tvarů a odvážných, intenzivních barev. Představuje nábytek, lampy a textilie, ale také celé ekosystémy, jako je Fantasy Landscape, což je téměř organická vnitřní krajina na padesáti metrech čtverečních.

S instalacemi, jako je tato, se Panton odchýlil od konvenčního pojetí interiérového designu. Podlahy, stěny, stropy a nábytek zde splývají v jeden celek. Instalace Světlo a barva, kterou Panton původně vytvořil pro výstavu v Trapholtu v roce 1998, zase provede návštěvníky osmi místnostmi, z nichž každá má své vlastní barevné schéma. 


Kde: ModeMuseum, Antverpy

Foto ModeMuseum

V Antverpách se po tříleté renovaci znovuotevřelo muzeum módy MoMu. Vedle stálých sbírek v nové instalaci uvádí i tři tematické výstavy reflektující belgickou módu a globalizující se módní průmysl obecně. Hlavní z nich – E/MOTION.

Fashion in Transition je o emocích a jejich důležitosti v módě, což je nová perspektiva, s níž jsou nahlíženy návrhy z devadesátých let a dál. Výstavy skončí na konci ledna, pak se muzeum bohužel opět zavře až do září. Bohužel se objevily nečekané problémy s vnitřním klimatem a vlhkostí, které je nutné vyřešit. Od září ale své cesty do MoMu můžete zase plánovat.


Co: Yves Saint Laurent

Kde: Aux Museée, Paříž

Kdy: Od 29. ledna do 15. května 2022

Foto Aux Musée

Dočasně bylo uzavřeno i muzeum YSL v Paříži, aby na konci ledna otevřelo s výstavou Yves Saint Laurent au 5, avenue Marceau, oslavující šedesáté výročí první Laurentovy přehlídky.

Tato výstava je součástí velkolepého počinu, do něhož se zapojilo dalších šest předních pařížských institucí – Centre Pompidou, Musée d’Art Moderne de Paris, Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Musée National a Picasso-Paris.

Návštěvníkům zprostředkují srovnání uměleckých děl, jimiž se návrhář inspiroval, s jeho modely. Každé muzeum bude akcentovat jiná témata. Ideou je zdůraznit uměleckou hodnotu díla Yvese Saint Laurenta a dokázat, že by měl být považován za skutečného konkurenta nejslavnějších francouzských umělců.

Louvre například podtrhne jeho lásku ke zlatu, zatímco Pompidou se zaměří na jeho modernost, Musée d’Orsay zachytí vliv spisovatele Marcela Prousta, Muzeum moderního umění se zaměří na používání barev v kolekcích. 


Co: In America: A Lexicon of Fashion; In America: Anthology of Fashion

Kde: The MET, New York

Kdy: Do 5. září 2022

Foto MET

The Costume Institute v New Yorku zahájil dvoudílný obšírný výzkum módy ve Spojených státech, vystihující moderní slovník americké módy založený na jejích výrazových kvalitách.

První část Slovník módy používá princip patchworku, sešitého ze dvanácti námětů –  Nostalgie, Sounáležitost, Potěšení, Radost, Úžas, Afinita, Sebedůvěra, Síla, Touha, Jistota, Pohodlí a Vědomí.

Druhá část výstavy se v Americkém křídle muzea otevře na začátku května. Celou přehlídku zahajuje typická přikrývka z roku 1856, která slouží jako metafora pro Spojené státy a jejich rozmanité kulturní identity. 


Co: Fashioning Masculinities: The Art of Menswear

Kde: V&A Museum, Londýn

Kdy: Od 19. března do 6. listopadu 2022

Zásadní výstava tohoto roku oslaví sílu, umění a rozmanitost mužského oblečení a vzhledu. Současné looky designérů a vycházejících hvězd budou sdílet výstavní prostor se stovkou historických pokladů ze sbírek V&A a významných zápůjček: klasických soch, renesančních obrazů, ikonických fotografií, filmů a performancí. 

První místnost má téma Undressed a zaměřuje se na mužské tělo a spodní prádlo, zatímco druhá místnost je Overdressed a zkoumá elitní mužský šatník od okázalé módy na evropských dvorech až po současnou explozi energie a kreativity na současné mezinárodní módní scéně.

Poslední místnost s tématem Redressed zahrnuje anglické country krejčovství, původ obleku, vliv vojenského oblečení a měnící se postoje ke stylu, včetně dekonstrukce obleku. Spíše než o lineární nebo definitivní historii půjde o cestu napříč časem a pohlavími.


Co: Thierry Mugler, Couturissime

Kde: Musée des Arts Décoratifs, Paříž

Kdy: Do 24. dubna 2022 

Foto Musée des Arts Décoratifs

Také móda má své putovní výstavy. Tuto retrospektivu připravilo Montrealské muzeum výtvarných umění (MMFA) v roce 2019. Letos doputovala do Paříže, tam, kde návrhářova sláva před téměř pěti desetiletími začala.

Uvidíte na ni Muglerovu konfekci, haute couture, jevištní kostýmy i ještě nepublikované fotografie a filmy. Nechybějí ani jeho legendární kovové modely.


Co: Christian Dior: Designer of Dreams

Kde: Brooklyn Museum

Kdy: Do 22. února 2022

Foto Brooklyn Museum

V Praze se ten den bude otevírat Kunsthalle, v Brooklyn Museu končit spektakulární retrospektiva Christiana Diora, která pro změnu putovala opačným směrem – z MAD Paris před V&A v Londýně přes oceán až do New Yorku. Nic nevynechává – ikonický new look z roku 1947, více než dvě stovky haute couture rób, ani tvorbu Diorových následovníků, mezi něž patřili YSL, Bohan, Ferré, Galliano, Chiuri a další.


Co: Gianni Versace

Kde: Groninger Museum, Groninger

Kdy: Od 2. prosince 2022 do 7. května 2023

Foto Groninger Museum

Do kalendáře si s předstihem můžete poznamenat i prosincové otevření chystané retrospektivy Gianniho Versaceho, postihující celou jeho tvorbu a dny slávy od konce osmdesátých let až po rok 1997.

Bude to „barevná, odvážná, emotivní výstava“, která upozorní na to, že i když byl Gianni Versace zavražděn před 25 lety, jeho revoluční duch žije v současné módě dál. Všechny vystavené předměty budou originály pocházející z mezinárodních soukromých sbírek.