Na podzim je ideální vyrazit za kulturou. Ačkoli svítí slunce, venku už je chladno a návštěva galerie je tak ideálním způsobem, jak zahřát tělo i duši.

Zabalte se tak do svého oblíbeného kabátu a vyrazte umění vstříc. Zkusit můžete třeba Brno. Tady je pět tipů na výstavy, které teď rozhodně stojí za návštěvu.

Andi Schmied – Private Views
Galerie architektury připravila výstavu maďarské vizuální umělkyně a architekty žijící v Brně. Právě ta mapuje výhledy z nejluxusnějších bytů na Manhattanu, které smějí vidět jen jejich majitelé. Mladá umělkyně se vydávala za miliardářku hledající byt a nechala se realitními makléři vodit po těch nejluxusnějších newyorských nemovitostech. A samozřejmě fotila.

Uvidíte západ slunce z Trump Tower, výhled ze soukromého klubu nejvyšší obytné stavby na planetě nebo ukázky těch nejluxusnějších materiálů, jako je třeba sibiřský mramor používaný na vany s výhledem na Sochu svobody. Výstava potrvá do 26. listopadu 2021.

V galerii je také možné si pořídit publikaci Private Views, která výstavě předcházela a byla oceněna jako Nejkrásnější česká kniha roku 2020 v kategorii Umění.

Rafani S21E05: Hnutí
Atrium Pražákova paláce patří celý tento rok skupině Rafani, která už dvacet let vystupuje jako celek, bez ohledu na aktuální skladbu jednotlivých členů. V Moravské galerii se představují „seriálovou“ výstavou. Jedná se totiž o projekt, který se šestkrát od základů promění.

Rafani zde pracují s různými médii od instalací přes plakáty, performance, videa, či zásahy do veřejného prostoru. Jednotlivé dílčí výstavy spojují témata, které skupina ve své tvorbě rozvíjí a každá z nich navazuje také na některý z minulých projektů, které jsou zde v novém kontextu.

Pátá výstava Hnutí je k vidění do 14. listopadu 2021, na ni pak navazuje S21E06: Triglav, který bude k vidění od 26. listopadu do 30. ledna příštího roku.

Libor Veselý: IX
Dům pánů z Kunštátu předkládá výstavu brněnského rodáka Libora Veselého, který patří k předním současným českým malířům. Je známý díky rozsáhlým volným cyklům a rozměrným malbám na plátně. Jeho díla se týkají především vizuality současného světa.

Výstava autorovy vize fenoménu bardo, zvláštního přechodového prostoru mezi životem a smrtí, který je popsán v Tibetské knize mrtvých. Jeho obrazy představují propojení s evropskou historickou malbou, ale i s moderní a současnou kulturou. Výstava potrvá do 7. listopadu 2021

Herman & Coufal: Design In you
Designérská dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal, Grand designéři roku 2020 se dlouhodobě snaží vymezit proti stereotypu, že práce designéra je synonymem pro novou estetiku a vyšší cenu. Zajímá je naopak samotný proces a důvod vzniku věcí a jejich praktický účel.

Svůj kritický pohled na posedlost novými věcmi a designem rozvíjí teď ve výstavě v Jurkovičově vile. I když nemáme důvod si věci vyrábět sami, prostřednictvím výstavy můžeme získat cenný nadhled, který nám prý v dnešní konzumní době často schází. K vidění do 1. dubna 2022

Husto v ústach
Na otázku, proč nejde výstavy dělat vždy online, přináší odpověď expozice „Husto v ústach“ v Galerii U Dobrého pastýře. Působivá expozice rozříznutým vnitřkem těla Kataríny Hruškové a Lucie Tkáčové vám zaručí zcela jiný prožitek, než je běžně na výstavách zvykem.

Budete tady bosí, budete i ve tmě a všude kolem vás se budou dít zvláštní věci, kterých se budete za doprovodu zvukové stopy i dotýkat. Ke zhlédnutí do 13. listopadu 2021