Cathie Wood trenduje. Už zase! V posledních hodinách se superhvězdná investorka, které se přezdívá Warren Buffett mileniálů a kterou nedávno Forbes zařadil na samý vrchol top investorek roku 2020, těší nadměrnému zájmu. A to z prostého důvodu: investiční trh zaznamenal v posledních hodinách radikální zakolísání a Cathie Wood se v populárním pořadu Benzinga Power Hour vyjádřila k tomu, jak se k tomu jako investor postavit.

To podtrhuje i skutečnost, že investor je dnes každý, kdo má na mobilu aplikace jako Robinhood (nebo v našich krajích Revolut, Degiro či Trading 212, aktuální hit dostupný jen na pozvánky) a žongluje v nich s akciemi jak cirkusový klaun na jednokolce na hořícím laně s vajíčky plnými napalmu. 

Cathie Wood, CEO a CIO společnosti Ark Investment Management LLC, se odlišuje právě tím, že dokáže mluvit řečí těchto investorů z lidu. A to přesto, že její v roce 2014 založený ARK Invest byl letos zařazen mezi desítku největších investičních firem v USA (s majetkem v ETF za 42 miliard dolarů).

Její popularita je úzce spojená se vzestupem neméně cool záležitostí, jako jsou třeba akcie Tesly, u nichž Wood před třemi lety odhadla, že vyrostou na více než desetinásobek své tehdejší ceny (a přisadila si s tím, že Tesla se do dalších pár let vyšplhá nad tržní hodnotu bilionu dolarů). Sázka na desetinásobný vzestup se už Wood vyplatila a k bilionu Tesla šplhá dál.

Takže všechny zajímá, co radí Cathie Wood zrovna teď, když se zrovna Tesla za jediný den propadla takřka o pět procent a index S&P 500 poklesl ve stejný den o solidních 1,3 procenta. Co dělat, ptá se každý youtuber, který má akcií Tesly plný smartphone. A nezajímá ho v podstatě nic moc jiného, než co k tomu řekne právě supervlivná Cathie. 

A jak je u Wood zvykem, dozvěděl se toho mnohem víc. Investice jejího ARK Invest mají v době zpanikařeného a spontánního denního nakupování a prodávání přes mobilní aplikace tu vlastnost, že nejsou motivované momentálními viditelnými pohyby na trhu.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Místo toho se soustředí na akcie, které unikají zájmu a válí se někde na podlaze, byť mají zřetelný potenciál stát se v budoucnu absolutními vítězi. Jestli tedy něco Wood zajímá, jsou to firmy, které mají šanci naplnit definici „winner takes most“, tedy že se stanou ve své oblasti dominantními stejně, jak se to podařilo Tesle v oblasti elektrických vozidel.

A jestli Wood naopak něco nezajímá, jsou to akcie, které zrovna za velké pozornosti letí nahoru nebo dolů. Kašlat na drama rozbouřeného trhu a věnovat raději pozornost tomu, co se děje pod hladinou – to je její investorský přístup.

Co se současného dění týče, mluvila Wood například o tom, že v případě jakéhokoliv sell-offu ořeže své vlajkové portfolio o tituly, které nejsou úplně nejsilnější. Pokud tedy bude trvat současný trend, zúží ARK Invest portfolio na nějakou třicítku nejsilnějších titulů.

Věnovala se samozřejmě i akciím Tesly, které její investiční fond nakupuje nejčastěji a u nichž bude v následujících dvou týdnech pravděpodobně měnit svůj price target, dost možná v návaznosti na očekávané novinky Tesly v oblasti autonomie vozů.

Vedle toho Wood vyjádřila také velkou důvěru v rostoucí význam kryptoměn, zejména pak bitcoinu – v návaznosti na to, kolik do něj ze svých aktiv před časem nasypaly firmy jako Tesla, Square a Microstrategy. Bitcoin Wood nadále vidí jako lepší finanční jistotu proti inflaci fiat měny, protože bitcoinu je jen omezené množství, na rozdíl od dotiskovaného dolaru.

Investorka také pokračovala ve vyzdvihování akcií společnosti Roku, které její ARK Invest dlouhodobě nakupuje na druhém místě hned po akciích Tesly. Proč Roku Wood tolik zajímá? Protože jde o stěžejní platformu pro giganticky rostoucí trh streamovacích služeb, na kterou na rozdíl od nich není upřena taková pozornost. Ne Netflix, ale Roku tak je pro Wood to pravé ořechové, do čeho v celých streamovacích válkách narvat nejvíc peněz.

„Z Roku se stává hlavní operační systém pro streamování televize,“ zmínila a dodala, že se platforma rozšiřuje z USA do světa a v Americe se na tomto poli stává primární konkurencí pro Apple. Stejně jako v případě bitcoinu nebo Tesly ani tady však Wood nemluví o rychloobrátkovém každodenním trendingu, ale o globálních tendencích trhu a dlouhodobých investičních strategiích.

Pozornost Wood upírá také na akcie Zoomu, které považuje za dlouhodobě podhodnocené, a také na akcie online sázkové společnosti Draft Kings. Ta by podle ní mohla v pandemickém světě čerpat z toho, že mnohé státy USA budou patrně získávat více peněz tím, že povolí regulace sázkového průmyslu.

Právě příklad Draft Kings je krystalickou ukázkou toho, jaký úhel pohledu Wood nabízí: vyhlíží do budoucnosti, extrapoluje ze současného stavu a přichází s vizí konkrétních vítězů, do nichž lze investovat už nyní ještě před jejich triumfem. 

A Cathie Wood to všechno myslí opravdu vážně. Podporovatelka znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem v roce 2020 (byť ze „striktně ekonomického hlediska“), matka tří dětí a oddaná křesťanka totiž pojmenovala svou společnost ARK Investment podle biblické archy úmluvy – protože se založením firmy podle vlastních slov vyslyšela volání Boží. 

A jak to tak vypadá, Bůh je evidentně na její straně. Tak proč neinvestovat podle ní?