skip to main content
Auto

I miliardáři budou muset dobíjet. Čistě elektrický Rolls-Royce vyjíždí

Potvrzeno. Za dva roky do světa vyjede čistě elektrický Rolls-Royce. Sbohem dvanáctiválce. Nová éra přichází i do britského Goodwoodu, odkud auta se soškou Spirit of Ecstasy na kapotě vyjíždí k nejbohatším lidem světa.

„Nadešel čas změnit směr budoucnosti luxusu. Vydáváme se do nové epochy s ohromnou výhodou proti ostatním. Elektrický pohon se hodí právě pro Rolls-Royce. Je tichý, kultivovaný a prakticky okamžitě dosáhne maximálního točivého momentu, přičemž generuje obrovský výkon,“ oznámil při představení novinky šéf britské automobilky Torsten Müller-Ötvös.

Dnešní den navíc označil za nejvýznamnější datum v historii značky od května 1904, kdy se poprvé setkali zakladatelé firmy Charles Rolls a sir Henry Royce, kteří se dohodli, že postaví nejlepší automobil na světě.

Už Charles Rolls totiž prorokoval automobilům elektrifikovanou budoucnost. V dubnu 1900 si vyzkoušel jeden z prvních elektromobilů a prohlásil, že elektrický pohon je ideální volbou. Doslova Rolls řekl: „Elektromobil je dokonale tichý a čistý.“

Jeho věštba se v posledních letech nad Rolls-Roycem vznášela víc a víc. „Stále jsme však nebyli spokojeni s dostupnými technologiemi, které nemohly zajistit charakter odpovídající značce Rolls-Royce. Až do teď,“ vysvětlil Müller-Ötvös.

Reklama
Nové vozidlo vyzkoušíme na samotné hraně jeho možností.

Rolls-Royce novinku, kterou začne prodávat na konci roku 2023, pojmenoval Spectre. Kromě jména a faktu, že vůz bude postavený na prostorovém rámu typickém pro tuto značku, automobilka příliš detailů zatím nezveřejnila.

Auto teď čeká extrémní testování. Podle Torstena Müllera-Ötvöse půjde o nejnáročnější testovací program v Rolls-Royce. Novinka absolvuje 2,5 milionu kilometrů, což odpovídá více než čtyř stům letům typického používání automobilu Rolls-Royce. 

„V rámci testovacích jízd se vydáme do všech koutů světa, abychom toto nové vozidlo vyzkoušeli na samotné hraně jeho možností,“ slibuje Müller-Ötvös, podle kterého se novinka na trh dostane na konci roku 2023. Pro svět luxusních aut to bude obrovský zlom, pro Rolls-Royce v souvislosti s elektřinou první krok.

„Prostřednictvím modelu Spectre se vydáváme na cestu za naším cílem, kterým je do roku 2030 plně elektrifikovat všechny naše produkty,“ uvedl Müller-Ötvös.