V roce 1996 představila americká společnost Purdue Pharma převratný nový lék určený k léčbě chronické bolesti. Ten lék se jmenoval OxyContin, stal se největším bestsellerem farmaceutického průmyslu a do firemní pokladny nahrnul bagrem přibližně 35 miliard dolarů.

Stejný lék měl však svou odvrácenou stránku – závislost na něm vznikala nadzvukovou rychlostí a za pár let v oběhu vedl k celoamerické epidemii závislosti na opioidech. OxyContin ve svých uživatelích vyvolal takovou potřebu pokračovat v jeho konzumaci a zvyšovat dávky, že mnozí z nich skončili na heroinu, fentanylu a dalších pouličních drogách.

Máte chronické bolesti? Nabídněte si nový lék, který z vás k tomu ještě udělá feťáka. Během čtvrtstoletí po uvedení OxyContinu na trh zemřelo na předávkování opioidy přibližně 450 tisíc Američanů, což z něj udělalo nejčastější příčinu smrti – a předčilo autonehody i střelná zranění.

Během dlouhých let, kdy opioidová krize nabírala na obrátkách, se jejímu stěžejnímu hybateli podařilo zůstávat takřka zcela mimo zájem médií i legislativy.

Teprve v roce 2019 se rozjela soudní mašinérie, která konečně zaměřila reflektor na jejího strůjce: prominentní dynastii newyorských filantropů, kterou už před lety zařadil Forbes na seznam dvaceti nejbohatších rodin ve Spojených státech – totiž rodinu Sacklerů s majetkem odhadovaným na čtrnáct miliard dolarů.

Rodina, jejíž jmění strčilo do kapsy i proslulé Rockefellery, platila do té doby za ztělesnění dobroty. Její jméno figurovalo díky mecenášství v názvech univerzit, muzeí a nemocnic po celé planetě. To byla však ta hezká fasáda, pod níž se dělo něco mnohem ohavnějšího – totiž skutečnost, že Sacklerovi stáli za Purdue Pharma. A věděli moc dobře, co jejich OxyContin způsobuje.

Sondu do chřtánu téhle rodinné bestie nabízí pozoruhodná kniha Impérium bolesti, která nese podtitul Tajná historie dynastie Sacklerů a napsal ji jeden z nejproslulejších investigativních novinářů současnosti Petrick Radden Keefe.

Muž, který začal celé téma rozkrývat před pár lety na stránkách svého domovského magazínu The New Yorker, vytvořil monumentální hlubinný ponor do tří generací superprominentní famílie a vysloužil si jím řádku ocenění (jedna z desítky top knih roku 2021 podle Washington Post, jedna z nejlepších knih roku podle NPR i Time, vítěz ceny Baillie Gifford Prize 2021 v kategorii literatury faktu). Knihu doporučil i někdejší prezident Obama.

Keefovo pětisetstránkové dílo, které v češtině vydává nakladatelství LearnOcto GRP, nepopisuje ani tak samotnou opioidovou krizi ve Spojených státech a dopad, jaký měla na stovky tisíc svých obětí, jako spíš nabízí ohromující fresku toho, jak se ze Sacklerů stali takoví parchanti a jak jim to mohlo procházet tak dlouho.

Celá první třetina knihy se věnuje samotným kořenům dynastie – totiž nejstaršímu ze tří bratrů, patriarchovi rodu Arthurovi Sacklerovi – prvorozeném synovi migrantů, narozenému v roce 1913 v Brooklynu.

Tenhle ultraambiciózní chlapík začal pracovat někdy ve svých osmi letech a už nikdy pracovat nepřestal – čímž se dostal do nejvlivnějších kruhů lékařství a lékařského marketingu. Takový Don Draper farmacie říznutý s Viktorem Frankensteinem marketingu.

Pokud vás zajímá, odkdy je farmaceutika velký byznys a odkdy se reklamy na léky valí veřejným prostorem se stejnou samozřejmostí jako reklamy na tatranky, nehledejte dále a čtěte o Arthuru Sacklerovi.

Příběh nejstaršího ze Sacklerů pokračuje vyprávěním o jeho dvou bratrech a pokračování jeho odkazu, což vrcholí ve třetí části knihy, popisující to soudní peklo, do něhož to celé vyústilo. Je to vyprávění o americkém snu, který se pro všechny zúčastněné proměnil v noční můru.

V temném jádru sacklerovské dynastie totiž od samého začátku tepe ambicióznost, nespoutaná ani náznakem morálního kompasu.

Na prvním místě všeho je pro kompletní kulturu tohoto rodinného byznysu, který funguje do dnešních dní, dostat se co nejvýš a vydělat na tom co nejvíc peněz. A to prostřednictvím těch nejpodlejších metod pod pozlátkem prominentních filantropů, z nichž čtenáři mnohdy spadne čelist. Lhaní? Podrazy? Manipulace? Ještě víc lhaní? Zastrašování? Nic není nemožné.

Patrick Radden Keefe se dostal v rámci výzkumu pro tuto knihu k zásadním dokumentům, mailům a utajovaným informacím, jež dávají nahlédnout do mechanismu toho nejbezskrupulóznějšího byznysu pod sluncem – a toho, jak vypadá absence jakékoli morálky a empatie, což rodinný klan Sacklerů posouvá někam do oblasti komiksových padouchů z Batmana.

Což by se samo sebou neobešlo bez toho, aby Keefe nebyl kromě investigativního novináře také proklatě dobrý spisovatel. Především příběh Arthura Sacklera je uhrančivější než sledování tornáda v přímém přenosu a dá člověku kvalitní základy pro to, aby udržel pozornost u ne zcela jednoduché četby třetí části, zaměřené na komplikovaný svět navigace v kanonádě paragrafů a práva.

Potřebujete-li strhnout růžové brýle v širokém spektru témat, které sahají od lékařského výzkumu a tvorby legislativy přes lobbing, marketing a neviděná zákoutí filantropie až po networkování v nejvyšších patrech byznysu, soudní bitvy a starou dobrou psychopatologii, tohle je kniha pro vás.