„Stokrát radši naučím své dcery vařit guláš a šípkový džem, než bych je pyšně natáčela, když tancují u zrcadla v plavkách, a pak se jejich krásou a talentem pochlubila na sítích,“ píše zástupkyně šéfredaktora Irena Cápová ve svém komentáři.

Tak předně. Nemám Instagram. Nemám Twitter. Nemám TikTok. Nic z toho jsem nikdy neměla. Nevýhoda: Vůbec netuším, co si která celebrita udělala s nosem a s obočím, jaký trend vládne právě teď dětským oslavám a jaký svatbám (stodoly, pivoňky a svítící písmena jsou prý už naprosto out?).

Netuším, s kým doopravdy chodí nejmenovaný bývalý mediální magnát, co na to říká matka jeho posledního dítěte a který MMA zápasník se právě rozešel s kterou hvězdou reality show Love Island.

Výhoda: Mám spoustu času na své dvě dcery. Je jim deset a tři roky. Nevýhoda: Vařím pořád podle oldschool receptů z kuchařek, protože nevím, která salátová zálivka právě trenduje na TikToku. Neumím upéct mechový dort ani dort „meloun“, natožpak udělat zrcadlovou glazé polevu.

Umím však uvařit fantastický guláš z divočáka s divokým kořením podle receptu mojí babičky, který mám zapsaný v ohmataném notýsku, a přidávám do něj šípkový džem, který jsem vlastnoručně vyrobila během dovolené na Slovensku u manželovy tety dle jejich starobylého předpisu. Patří do něj i trocha rybízového vína.

Výhoda: Měla jsem čas uvařit džem z liptovských šípků. Nevýhoda: Nefotila jsem celý proces ani jsem vaření nevysílala na sítě. Nemám ho nafocený ve skleničkách. Uvařila jsem tedy ten džem, když o tom není virtuální svědectví v digitálním světě?

Výhoda: Na dovolené v italské Kalábrii jsem neměla potřebu mít v ruce telefon. Vůbec. Celý boží den jsme byli s dětmi na pláži a telefon zůstal v hotelovém trezoru. Nemusela jsem řešit, zda se mi do něj dostane písek nebo jestli mi ho někdo vytáhne z plážové tašky pod slunečníkem, až budeme s manželem a dcerami všichni v moři.

Nevýhoda: Nikdo na sítích neví, že jsem byla v Kalábrii, neviděli, jak úžasné tam bylo jídlo, jak elegantně vypadal šálek s mou ranní kávou v kombinaci s výhledem na moře, jak nádhernou zahradu měl ten malý rodinný hotel, v němž jsme bydleli, ani to, že jsme z hotelové zahrady procházeli přímo na pláž brankou obklopenou dvoumetrovými oleandry. Byla jsem tam vůbec? Pokud nejsi schopen v destinaci pořídit dobrou fotku na sítě, nemusels tam vůbec jezdit!

Výhoda: Nemám Instagram ani TikTok, takže do něj pořád nečumím. A tak do něj nečumí ani moje desetiletá dcera. Natožpak ta tříletá. Nedělají to spolužáci našich dětí. Ne. Děláme si to my sami. Rodiče. Když maminka celý boží den čumí na Instáč, co si má malá holka myslet než to, že Instagram je nejdůležitější místo na světě?

Přitom Instagram a TikTok jsou pro mě nejnebezpečnější místa na světě. Nejen pro desetileté holky. Zaprvé, bylo by dobré některým matkám sdělit, že není cool, že se jejich desetiletá dcera točí na TikTok, když tancuje před zrcadlem v titěrných bikinách. „Jsi fakt hnusná!“ napíšou jí tam její „kamarádi“ ze školy.