skip to main content
Světový byznys

Seriálům zdarma odzvonilo. Donutí streamovací velikáni Čechy platit za obsah?

Bylo to až symbolické. V tentýž den, kdy začala fungovat streamingová služba Apple TV+, se českým internetem počínaje Seznamem začaly šířit zprávy o ukončení provozu serveru Topserialy.to, kde svůj oblíbený obsah zdarma sledovaly statisíce Čechů.

Tuzemský portál byl přitom jen špičkou ledovce, protože minulý čtvrtek skončily služby Verystream, Openload, Streamango či Rapidvideo, odkud český server, podobně jako další weby po světě, veškerá videa přebíral.

Pro kontext uveďme, že server Topserialy.to měsíčně navštěvovalo více uživatelů než třeba Mall.cz. A rozhořčení některých dokonce zašlo tak daleko, že se se vší vážností připojili k původně recesistické demonstraci za navrácení pirátského obsahu zdarma.

Kompromis ale pochopitelně nepřijde. Aliance, která reprezentuje společnosti jako Disney, Universal či Warner Bros., ale i „nováčky“ odvětví typu Netlixu či HBO Go, tuto bitvu vedla dlouhá léta. Po ilegálních serverech bude požadovat také odškodnění, jehož výše bude nepochybně sloužit i jako výstraha do budoucna.

Po začtení se do několika internetových diskusí se zdá, že převládá následující typ názoru: „Já bych platil/a, ale jen pokud by byly všechny mnou oblíbené seriály na jedné platformě.“ Idea, že by se velcí rivalové dohodli a vytvořili nad sebou jakousi uberslužbu, je nicméně také zcestná. Teď tomu nic nenapovídá.

Reklama

V českém prostředí tak oficiální streamingové služby najednou hrají o desítky tisíc potenciálních zákazníků, kteří se ze dne na den ocitli v seriálovém (emočním?) vakuu. Teď je na nich, aby vytáhly své největší trufmy a přesvědčily diváky, že za obsah se má platit. A že to stojí za to.

Tohle je přehled relevantních streamingových služeb a jejich nejpopulárnějších kousků, podle kterého se možná rozhodnete i vy.

Netflix

Největší streamingová služba co do počtu diváků má ve svém portfoliu nejvíce vlastní tvorby ze všech hráčů na trhu. Ve výstavní skříni se pyšní titulem Stranger Things, který byl loni jejím vůbec nejsledovanějším pořadem. Předtím to byli například velepopulární Narcos nebo oblíbený BoJack Horseman.

Cena: 199–319 korun měsíčně. Nejlevnější balíček však umožňuje sledování pouze v SD kvalitě a na jednom zařízení.

Forbes doporučuje: Dirty Money

HBO Go

Absolutním hitem z produkce HBO je pochopitelně seriál Game of Thrones, který přitáhl i nejvíce diváků. Kriticky úspěšnější jsou poté už jen dva pořady – The Wire a The Sopranos*. Rozšířená služba HBO Max, která by měla odstartovat za půl roku, přetáhne na svou stranu kompletní seriál Přátelé z Netlixu, jenž má práva jen do konce letošního roku. 17. listopadu se uživatelé mohou těšit na dlouho očekávané Bez vědomí Ivana Zachariáše.

Reklama

Cena: 129 korun měsíčně s možností sledovat obsah až na šesti zařízeních

Forbes doporučuje: Billions, Succession

Amazon Prime Video

Dlouhou dobu byl největším tahákem streamingové služby Jeffa Bezose pořad The Grand Tour, který ve stejné sestavě nahradil legendární Top Gear. Nyní se velké oblibě těší seriály The Marvelous Mrs. Maisel, Homecoming nebo Very English Scandal. Amazon do nabídky nově přidal také první české filmy.

Cena: 2,99 eura měsíčně po dobu prvních šesti měsíců, poté 5,99 eura (zhruba 153 korun)

Forbes doporučuje: Betas

Apple TV+

Posledním hráčem, který se zapojil do streamingové války, je Apple a podle ohlasů kritiků zatím opravdu špičkový kousek postrádá. Kvůli tomu, že jde o novinku, jejíž tvorba se již nestihla dostat na nelegální servery, bude akvizice (českých) diváků nesmírně náročná.

Cena: 139 korun měsíčně. Při zakoupení nového Apple zařízení od letošního 10. září vzniká nárok na jeden rok zdarma.

Forbes doporučuje: Službě Apple TV+ v redakci Forbesu zatím nikdo nepropadl.

Nakonec trochu rozdmýchání obav. Profesor behaviorální ekonomie a psychologie Dan Ariely se ve své práci zabývá mimo jiné konceptem pain of paying, tedy bolestí placení. Základní myšlenka je, že čím více abstraktní (či neviditelné) peníze při okamžiku platby jsou, tím menší bolest prožíváme a více utrácíme. Streamingové služby přesně na tuto notu hrají – jakmile lidé překonají úvodní bariéru, zaregistrují se a vyplní údaje z platební karty, jsou chyceni. Veškeré další měsíční platby jsou již „bezbolestné“, tak se jich nebojte.

A když na to přijde, můžete účet u dané služby po dokoukání oblíbeného pořadu zrušit. Nehledě na to, že se vás na jedno předplatné může složit víc.

*V žebříčku, sestavovaným serverem Rotten Tomatoes, chybí novější tituly, jako například Černobyl.

Reklama
Reklama