Velké vize mají ve srovnání s přízemními plány jednu velkou nevýhodu – je tu větší pravděpodobnost, že nakonec nevyjdou. To se potvrdilo i teď u dlouho připravovaného projektu Loon, za nímž stojí mateřská firma Googlu – Alphabet. Ten včera potvrdil, že jeho létající balony, které měly přinést internetové připojení lidem žijícím v odlehlejších oblastech se špatným signálem, se stahují z oblak, a projekt je tím ukončen. 

Oficiálně byl přitom zahájen už v roce 2013 jako jeden z těch, které by se, pokud vše půjde podle plánu, mohly stát samostatnou divizí. A přesně to se taky povedlo o pět let později, v roce 2018, kdy se Loon stal oddělenou firmou spadající pod svou americkou matku. 

Stratosférické balony Loon o velikosti tenisového kurtu jsou napájeny solární energií. Dokážou se samy navigovat a létat do míst, kam je potřeba dostat připojení, protože se to zatím nepovedlo jiným způsobem. Z výšky dvaceti kilometrů dokáže jeden balon pokrýt až 11 tisíc čtverečních kilometrů 4G připojením. Technologie mu navíc umožňuje zůstat ve vzduchu až 100 dní bez nutnosti přistání. 

Přestože vyvinutá technologie je podle odborníků brilantní, projektu se nepodařilo dosáhnout ziskovosti. To plyne i z toho, že se v posledních letech lidé v oblastech s omezenou obsluhou internetu nakonec přece jen dokázali připojit jiným způsobem, v současné době je internetovým připojením dokonce pokryto už 93 procent světa.

Zbývajících sedm procent země jsou navíc většinou chudá místa, jejichž obyvatelé si nemohou dovolit ani telefony s 4G připojením, které Loon vyžaduje k tomu, aby fungoval. Často také obyvatelé takových míst o připojení nemají ani zájem. 

„I když jsme v průběhu našli řadu ochotných partnerů, nenašli jsme způsob, jak snížit náklady natolik, aby se nám podařilo vybudovat dlouhodobý a udržitelný byznys,“ uvedl generální ředitel Loon Alastair Westgarth v blogovém příspěvku. 

Nakonec ale Loon až tak velký neúspěch není a osmiletý projekt má za sebou i několik okamžiků slávy. V roce 2017 například pomohl připojit k internetu Portoriko po ničivém hurikánu Maria, který kompletně zničil telekomunikační infrastrukturu ostrova.

Loni v létě zase společnost podepsala svou první velkou dohodu s keňskou telekomunikační společností Telkom, která přinesla 4G LTE do vzdálených částí africké země. 

Vědci, kteří se podíleli na vývoji technologie balonů, dokonce přišli na to, jak přenášet internetová data pomocí paprsků světla, což vedlo k vytvoření dalšího pilotního projektu Alphabetu jménem Taara. A právě ten by teď měl nahradit úlohu Loon a místo něho pomoci s přivedením internetového připojení zejména do afrických zemí, kde se to ještě nepodařilo.