skip to main content
Investice

Investice do úspěchu. Burza talentů nabídne akcie sportovců i umělců

Tuzemský investiční trh se rozroste o další příležitost na zhodnocení financí. Vedle nemovitostí, akcií nebo kryptoměn bude brzy možné vložit své peníze a důvěru do nadějných sportovců či umělců. V Česku startuje pod názvem Ikiseq první burza talentů.

Platforma, za kterou stojí trio Čeněk Stýblo (někdejší youtuber, člen ViralBrothers), Petr Václavek (marketingový profesionál) a Ondřej Novotný (spoluzakladatel sportovní organizace Oktagon MMA), umožní investovat do potenciálu lidí v jejich nadějných začátcích.

Daný talent tím získá finanční podporu a zázemí, aby své dovednosti rozvíjel co nejlépe. Fanouškům a investorům se naopak otevírá možnost výdělku.

„Dlouhodobě mě fascinuje tokenizace všeho, tedy propojení hmatatelných a abstraktních aktiv do inovativních modelů, o kterých stále mnozí tvrdí, že nejsou možné. Já si naopak myslím, že je jen otázkou času, než se to stane všeobecným standardem,“ tvrdí jeden z hlavních iniciátorů Petr Václavek.

„Být nablízku tomu, když se tvoří budoucí hvězda a moct do ní investovat, je přece fascinující,“ dodává. Ikiseq tak společně s příběhy jednotlivých talentů, jejich cílů a kvalifikovaných odhadů možného vývoje nabídne veřejnou nabídku k nákupu „akcií“, konkrétně podílů na jejich kariérách.

V úvodní fázi mohou uživatelé nakupovat podíly talentů uvedených na trh za předem stanovenou cenu. Následně se jim ale otevře možnost peer-to-peer obchodování s ostatními investory, což z Ikisequ učiní skutečnou burzu – cenu podílů bude určovat poptávka a nabídky.

Reklama

Spuštění platformy je naplánováno na konec října, přičemž investice do kariér prvních talentů by měly být umožněny několik dní nato. Zatím není zřejmé, jaká jména by se v nabídce měla na úvod objevit. S ohledem na sepětí jednoho z autorů Ondřeje Novotného s bojovými sporty lze nicméně předpokládat, že mezi nimi budou zápasníci MMA.

Tvůrci se podle svých slov nezaměřují pouze na talenty z showbyznysu. Vyhledávají je v různých odvětvích, v odlišných fázích jejich kariér či životních etap, s různými ambicemi. Stejnou šanci rozvinout a zúročit svůj potenciál má dostat jak naprostý začátečník, tak slavný a zkušený matador.

Naděje prý posléze mohou počítat s individuálním přístupem a zkušeným managementem, který jejich kariéry nasměruje na cestu úspěchu. Zajistí jim například podporu od partnerů, právní či účetní servis nebo jim pomůže s budováním značky skrze sociální sítě.

Projekt Ikiseq, jehož spuštění a počáteční provoz by měly vyjít na zhruba sto tisíc eur, vychází z japonské filozofie ikigai, zjednodušeně konceptu hledání smyslu života. Václavek, Stýblo a Novotný věří, že největší výzvou pro lidskou bytost je objevit svůj dar a originálním způsobem jej rozvíjet.

„Věřím, že se nám podaří nadchnout širokou veřejnost a že společně pomůžeme rozvinout spoustu talentů a být u zrodu nových hvězd,“ komentuje Čeněk Stýblo.

Ambicí platformy je uspět primárně v Česku. Pokud se to podaří, její tvůrci by rádi cílili i na světový trh.