Takhle vypadá spolupráce členů výběru Forbesu 30 pod 30 v praxi. Jeden vymyslí projekt, druhý mu ho pomůže realizovat a třetí se připojí jako investor. Řeč je o startupu Live Penalty, který oznámil nového investora: českého fotbalového reprezentanta Jakuba Jankta.

„Původně jsem další investici nehledal, tým Live Penalty na mě ale udělal dojem,“ přiznává čtyřiadvacetiletý fotbalista, který pravidelně hraje italskou Serii A v dresu Sampdorie Janov a mezi nejnadějnějšími Čechy podle Forbesu se objevil v letošním ročníku.

Kromě jeho úspěchů na hřišti ho tam vynesly i jeho investice mimo fotbal – Jankto založil svůj esportový tým Sampi a do virtuálního sportu intenzivně investuje. Investice do Live Penalty, kombinující reálný sportovní zážitek s tím virtuálním, do toho dobře zapadá.

„Propojení reálného sportu s virtuálním mě extrémně zajímá a z esportu mám dlouholeté zkušenosti. Když jsem se pak seznámil s byznys plánem i technologickou stránkou projektu, vůbec jsem neváhal,“ popisuje Jankto, který ještě společně s dalším novým investorem, fondem J&T Ventures, poslal do nadějného startupu celkem 14 milionů korun.

Live Penalty funguje jako hra, ve které na displeji svého mobilu „kopete“ penalty, tím ale virtuální část hry končí. Pomocí svého displeje totiž ovládáte speciálního robota, který pak za vás míč vystřelí na skutečnou fotbalovou branku a skutečného brankáře.

Lákadlem českého projektu je možnost penaltově prověřit vašeho oblíbeného gólmana: aktuálně běží testovací projekt s trojicí českých brankářů Filipem Nguyenem, Ondřejem Kočím a Přemyslem Kovářem. Live Penalty ale dlouhodobě cílí na německý trh a domlouvá spolupráci se slavnými německými kluby Bayernem Mnichov nebo Wolfsburgem.

Aktivujeme nejdražší assety, které kluby mají.

„Fotbalové kluby se touží adaptovat na digitální svět a začaly investovat do esportu. V běžných simulátorech ale chybí přímé spojení s tím, co se děje na stadionech. My jsme pojítko mezi oběma světy,“ vysvětluje zakladatel a CEO Live Penalty Pavel Kacerle. „Aktivujeme nejdražší assety, které kluby mají, tedy živé hráče a sponzory, a přenášíme je do digitálního prostředí.“

Kromě Kacerleho je do rychle rostoucího projektu zapojen i spoluzakladatel vývojářské firmy STRV Lubo Smid a podle informací Forbesu by měl na palubu brzy přibýt ještě jeden nový investor – i v tomto případě má jít o člena výběru 30 pod 30.

„Live Penalty spojuje globální fenomény oslovující miliardy lidí, tedy fotbal a mobilní hraní. Má skvělou trakci, pozitivní ohlasy a díky síle a přitažlivosti slavných fotbalistů dokáže velice rychle organicky růst. Věřím, že i díky schopnému týmu tuto nepochybnou tržní příležitost dokáže proměnit v úspěch,“ dodává Martin Kešner, investiční ředitel J&T Ventures.