Kvantové počítače nejsou pouze mnohem rychlejší než jejich „klasické“ protějšky – slibují skutečnou technologickou revoluci, která má potenciál změnit svět výpočetní techniky. Tento pokrok však přináší také nové bezpečnostní výzvy, především pro finanční sektor.
Kvantové počítače budou totiž brzy schopny prolomit dnes používanou kryptografii, která chrání miliardy finančních transakcí. Právě na tuto hrozbu reaguje český kyberbezpečnostní startup Wultra vývojem technologie postkvantové autentizace, na který získal investici ve výši tří milionů eur (přibližně 75 milionů korun).
Peníze od fondů Tensor Ventures, Elevator Ventures a J&T Ventures mu umožní urychlit vývoj technologie, která má chránit banky a fintech společnosti před nadcházející vlnou kvantových hrozeb.
„Očekáváme, že během příštích pěti let nastane takzvaný den Q, tedy okamžik, kdy se současné autentizační systémy stanou bezbrannými vůči útokům kvantových počítačů,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel a zakladatel Wultry. „Finanční instituce budou muset jednat velmi rychle, aby ochránily svou infrastrukturu,“ dodává.
Investice umožní společnosti nejen vyvinout autentizační řešení nové generace, ale také expandovat na další bankovní trhy. Své služby plánuje rozšířit do západní Evropy a jihovýchodní Asie. V roce 2025 chce otevřít pobočku v Singapuru.
„Jihovýchodní Asie se pro nás stává jednoznačně klíčovým trhem. Finanční sektor v tomto regionu se velmi rychle vyvíjí a postkvantová autentizace se tam stává prioritou,“ vysvětluje Dvořák.
Investiční kolo Seed+ vedl česko-lucemburský deep tech fond Tensor Ventures Romana Smoly,
Martina Drdula a Petra Ulvra, skrze nějž zhodnocuje své prostředky i několik českých miliardářů.
„Wultra má špičkovou technologii, která řeší noční můru každého bankéře na světě,“ komentuje Drdul. „Líbí se nám také, že jde o další český startup, který ukazuje, že z České republiky lze úspěšně vyvážet velmi pokročilé technologie do celého světa,“ dodává Ondřej Lipold, který měl v Tensor Ventures investici na starosti.
Do investičního kola se zapojily rovněž fondy J&T Ventures a Elevator Ventures, odnož rizikového kapitálu Raiffeisen Bank International. „Jsme přesvědčeni, že technologie a vývojové schopnosti společnosti Wultra řeší nejkritičtější problémy při zabezpečení finančních institucí proti budoucím hrozbám,“ říká Suleiman Arabiat, ředitel Elevator Ventures.
Petr Dvořák založil společnost Wultra v roce 2014 poté, co prodal svou firmu Inmite českému antivirovému gigantu Avast. Dnes Wultra nabízí softwarové i hardwarové autentizační zařízení pro mobilní zařízení, kterým důvěřují velké evropské banky.