Český a obecně středoevropský startupista by měl zpozornět. Zdá se totiž, že pandemické roky pořádně podráždily chuťové buňky českých venture kapitálových fondů. Forbes oslovil šest významných českých fondů a z jejich odpovědí vychází, že loni dohromady proinvestovaly téměř sedmdesát milionů eur – v přepočtu zhruba 1,7 miliardy korun.

Oproti roku 2020 v podstatě všechny z nich loni své investice navýšily. „Proinvestovali jsme přes půl miliardy korun, což je dvojnásobná hodnota v porovnání s rokem 2020,“ uvádí například Tomáš Obrtáč, partner fondu Kaya VC, který se odloupl z Enernu.

„V roce 2021 jsme v Credu proinvestovali zhruba patnáct milionů eur, což bylo asi o polovinu více než předloni,“ přidává se s aktuálními čísly Ondřej Bartoš z Credo Ventures, kterému se loni vyplatila například sázka na rumunský startup UiPath. Celková hodnota portfolia Creda se drží nad půl miliardou eur.

„2020 a 2021 byly nejaktivnější roky fondu,“ konstatuje Michal Zálešák z Lighthouse Ventures, který za necelé tři roky své existence zainvestoval na čtyřiatřicet projektů. Jejich valuace se za tu dobu zdvojnásobila na 28 milionů eur.

„Naší nejúspěšnější investicí byl AhoyConnect, který získal seed round kolem tří milionů dolarů a byla o něm i zmínka v americkém Forbesu,“ neskrývá nadšení Zálešák.

„Proinvestovali jsme bezmála půl miliardy korun,“ potvrzuje loňskou více než dvojnásobnou aktivitu za investiční skupinu Miton jeho partner Tomáš Matějček. Podstatná část tohoto objemu šla do projektů v rámci nového fondu Miton C zaměřeného na Web3 a krypto. Skupina je specifická tím, že do fondu vkládá své peníze a nevybírá je od třetích stran.

Objem realizovaných a plánovaných investic českých VC fondů

České venture kapitálové investory neopouští chuť investovat ani letos. Všichni mají stále nabito a míří zaměřovačem na vhodné firmy, které by jim zapadly do dlouho budovaného portfolia.

„Letos očekávám, že přibereme šest až osm nových firem a budeme nadále pomáhat stávajícím portfolio firmám v hledání externího kapitálu,“ shrnuje managing partner fondu Nation 1 Jaroslav Trojan.

Nation 1, kterému z většiny přispívá Evropský investiční fond, za dva a půl roku své existence investoval celkem do devatenácti firem, jako jsou například Vrgineers, Disivo nebo Pealock, do kterých vložil zatím čtyřicet procent z celkových 35 milionů eur. Na investice mu tak zůstává dvacet milionů eur, a jak říká sám Trojan, fond se přehoupl do své druhé poloviny.

„Očekáváme, že v letošním roce proinvestujeme pět až osm milionů eur,“ vypočítává Vojta Roček, který se loni po prodeji startupu Stories připojil k VC fondu Presto Ventures. Pokud by se očekávání naplnilo, šlo by o více než dvojnásobnou hodnotu z loňského roku, kdy Presto proinvestovalo tři miliony. Mezi jeho úspěšné investice patří startupy Oddin, IP Fabric, CloudTalk nebo Sharry.

„Během roku 2022 předpokládáme spuštění fondu už s číslem čtyři,“ prozradil Bartoš z Credo Ventures. Letos by Credo mohlo opět proinvestovat dvacet až třicet milionů eur.

Obrovskou palebnou silou letos bude disponovat i Kaya. „Finalizujeme uzavření druhého investičního kola našeho čtvrtého fondu a pro další investice máme nachystány přibližně dvě miliardy korun,“ vypočítává Tomáš Obrtáč bez upřesnění, za jak dlouho objem peněz v investicích rozpustí.

Předplatné Forbesu Jak přežít podzim

Nový fond chystají spustit i Lighthouse Ventures a letos počítají, že z prvního fondu proinvestují zbylých pět milionů eur.

„Hodláme uvést druhý fond, pro který se již nyní bavíme s potenciálními investory z Česka i zahraničí,“ potvrzuje Michal Zálešák.

Tuzemský kapitálový trh ale letos nečekají jen nové investice. Z druhé strany mohou přijít i takzvané exity, tedy prodeje firem či podílů v nich, které jsou v portfoliích zmiňovaných fondů.

„Exity plánujeme neustále,“ říká s úsměvem v lehké nadsázce Ondřej Bartoš z Credo Ventures, ale je i konkrétnější. „Už v prvním čtvrtletí předpokládáme, že k nějakému exitu v našem portfoliu dojde. Věříme, že bude významný a zajímavý.“

Vojta Roček z Presto Ventures dodává, že u jedné či dvou portfoliových firem z fondu I nemohou vyloučit vstup na burzu. K historicky prvnímu exitu by pak mohlo dojít i ve fondu Nation 1. „Je možné, že se v tomto roce první exit podaří, ale je to věc načasování a vhodné příležitosti,“ předesílá opatrně Jaroslav Trojan.